10 куриозитети за Оскарите кои можеби не ги знаете

БРЕНТВУД, Калифорнија - 24 февруари: Нејт Сандерс ја прикажува колекцијата на статуетки Оскар што неговата аукциска компанија ќе му ги продаде преку Интернет на највисокиот понудувач на 24 февруари 2012 година во Брентвуд, Калифорнија. (Фотографија од Тоби Канхам / Getty Images)

Истата недела холивудската академија ги објави во јавноста имињата на номинираните за Оскар, сигурно најпрестижните награди во светот на кинематографијата. Уште една година ќе можеме да уживаме во одличното доделување на наградите на 28 февруари, во кое ќе можеме да ги видиме најважните актери на големото платно.

Преродениот y Лудиот Макс: бес патот со дванаесет и десет номинации, соодветно, тие се претставени како два од омилените филмови за да станат големи победници. Додека чекате да пристигне денот на испорака на статуетките, ние сакавме да ги собереме во овој напис 10 куриозитети за овие награди кои можеби не ги знаете.

Ако сте синефил од глава до пети, повеќето од овие куриозитети веќе ќе ги знаете, но ако како нас сте обичен fanубител на филмови, повеќето од нив ќе ве изненадат многу. Подготвени сте да знаете неколку куриозитети за Оскарите?

Првата телевизиска церемонија се одржа во 1953 година

Денес церемонијата на Оскарите што се одржува секоја година е темел во програмирањето на повеќето телевизиски мрежи во светот. Сепак, ова не се случило долго време и е тоа првата телевизиска церемонија се одржа на 19 март 1953 година. Оној што беше задолжен за повторното пренесување на церемонијата за прв пат беше американската мрежа Ен-Би-Си.

Голем протагонист на таа гала беше филмот Најголемото шоу на светотво режија на Сесил Б. Демил, која ја однесе наградата за најдобра слика.

Секој оскар вреди 1 долар (87 евро центи)

Оскар

Секој обично има верување дека Оскар може да има непресметлива парична вредност, но ова е многу различно од реалноста и е дека секоја статуетка има цена од 1 долар или колку што е иста 87 центи евра. Причината за сето ова е што од 1950 година, добитниците на наградата треба да склучат договор со Академијата со кој им забранува да ја продаваат наградата без претходно да и ја понудат на Холивудската академија за цена од 1 долар.

Овој договор го потпишуваат сите добитници по 1950 година, така што сите статуетки пред тој датум можат да се продаваат без никаков проблем и за сумата што ја сака нивниот сопственик. На пример Во 1999 година, Мајкл acksексон плати 1,5 милиони долари за да го купи Оскарот за најдобра слика тоа победи Помина со ветрот во 1940.

Волт Дизни, човекот Оскар

Волт Дизни е личност со најголем број на Оскари во историјата. Во својот брилијантен рекорд, тој собира вкупно 22 статуетки и ништо повеќе и помалку од 59 номинации, рекордна бројка за која ретко кој ќе може да одговара уште многу години.

За овие достигнувања, Дизни доби и четири почесни награди, многу заслужени ако го земеме предвид придонесот што го даде во светот на кинематографијата.

Кој е филмот со најголем број награди?

Титаник

Ако Волт Дизни е личност со најголем број награди, филмовите со најголем број на Оскари биле Бен Хур, Титаник y Господарот на прстените: Враќање на кралот со вкупно по 11 статуетки.

Зад ова трио на митски филмови стојат отиде со ветрот y Приказна од западната страна со по 10 награди

Овој рекорд може да биде соборен оваа година и како што веќе рековме Преродениот Има дванаесет номинации, иако вистината навистина му е тешко да добие целосна награда.

Италија, крал на кралевите

Ако ги изоставиме САД и американските актери, кои секако се оние кои освоија најмногу статуетки низ историјата, Италија е земја која има најмногу победи во категоријата филм на странски јазик, со вкупно 13 награди. По нив следат Франција, Шпанија и Јапонија нешто позади и со помалку статуетки во своите дланки. Можеби оваа година е добра можност за една од овие земји да го затвори јазот.

Jackек Николсон, најнаградуваниот актер

Џек Николсон

Насловот на оваа ityубопитност не е точен и тоа е тоа Џек Николсон Тој е еден од 3-те актери кои постигнале најмногу награди, со вкупно 3, но оваа привилегија ја споделува со Даниел Деј Луис и Валтер Бренан, кои исто така имаат 3 статуетки на привилегирано место во неговиот дом.

Првиот Оскар што освои Оскар се случи во 1942 година

Тоа е само интересна curубопитност, но да се најдеме на првиот Оскар што доби Оскар, треба да одиме до 1942 година. Во таа година Оскар Хамерстајн Втори стана првата личност со име Оскар на која му е доделено ова признание. Како да не е доволно, четири години подоцна ја повтори наградата.

Од тој датум, многу луѓе наречени Оскари добија Оскар, во различни категории.

Катарин Хепберн, најсаканата актерка

Катарин Хепберн

И покрај тоа што Мерил Стрип е номинирана вкупно 18 пати, таа не го држи рекордот за најнаградувана актерка, што паѓа на Катарин Хепберн, кој има освоено вкупно 4 награди низ историјата.

Само 4 жени се номинирани во категоријата најдобра режија

Заедно со историјата само 4 жени се номинирани во категоријата најдобра насока. Само една од нив, Кетин Бигелоу позната по Зона на страв или ivingивеење на работ, успеа да ја освои наградата.

Само двајца актери имаат освоено Оскар постхумно

Хит Леџер

Низ историјата на Оскарите, кои се многу, само двајца толкувачи ја добиле наградата постхумно, станува збор за Питер Финч и Хит Леџер. Првиот од нив почина на 60-годишна возраст од срцев удар, а вториот почина од предозирање на 28-годишна возраст. И двајцата го напуштија овој свет, за жал, без да знаат дека го постигнале највисокото признание што може да го добие еден актер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->