Бесплатни курсеви, услуги и содржина за поминување на карантин

StayAtHome - Бесплатни извори на коронавирус

Како одминуваат деновите на затворање, сè потешко е не само да најдеме забава за малите, туку и за нас самите. За среќа, интернетот ни нуди низа бесплатни ресурси, бесплатни услуги што ги составивме во овој напис.

Но, ние не само што ви покажуваме различни форми на слободно време, туку исто така ве информираме за тоа 33 бесплатни курсеви што Гугл ни ги става на располагање, курсеви што нема да ни помогнат да тренираме во текот на овие денови. Обука за најмалите е исто така можно додека тие уживаат преку ресурсите што ви ги покажуваме подолу.

33 бесплатни курсеви на Google

Бесплатни курсеви на Google

Овие денови на домашна затворска казна што ги страдаат сите Шпанци, се одлично време да се направи чудно, или да се прошири обуката за работа (некои нудат официјално сертифицирање) или едноставно да прошири го нашето знаење. Google ни става на располагање низа курсеви, сите бесплатни, курсеви со кои можеме да ја зајакнеме нашата деловна или професионална кариера.

Курсеви за податоци и технологија

 • Курс за компјутерски облаци, создадена од Школата за индустриска организација и развиена во соработка со Red.es за Google. Составени од 7 модули - 40 часа. Вклучува сертификација.
 • Курс за развој на мобилни апликации. Создадено од Универзитетот Комплутенсе во Мадрид за Google. Составени од 8 модули - 40 часа. Вклучува сертификација.
 • Воведен курс за развој на веб: HTML и CSS (1/2). Создадено од IEI на Универзитетот во Аликанте за Google. Составени од 5 модули - 40 часа. Вклучува сертификација.
 • Воведен курс за развој на веб: HTML и CSS (2/2). Создадено од IEI на Универзитетот во Аликанте за Google. Составени од 4 модули - 40 часа. Вклучува сертификација.
 • Запознајте се со основните принципи на програмирање. Создадено од Google. Составено од 1 модул - 1 час.
 • Научете ги основите на машинското учење. Создадено од Google. Составено од 1 модул - 1 час.
 • Подобрете ја безбедноста на Интернет на вашата компанија. Создадено од Google. Составено од 1 модул - 1 час.

Дигитални Маркетинг

 • Основи на дигиталниот маркетинг. Создадено од Google. Составени од 26 модули - 40 часа. Вклучува сертификација.
 • Електронска трговија Создадено од Школата за индустриска организација за Google Составено од 8 модули - 40 часа. Вклучува сертификација.
 • Дигитални вештини за професионалци. Создадено од фондацијата Санта Марија ла Реал за Google. Составени од 7 модули - 40 часа. Вклучува сертификација.
 • Дигитална трансформација за вработување. Создадено од Школата за индустриска организација за Google. Составени од 4 модули - 40 часа. Вклучува дигитално сертифицирање.
 • Промовирајте бизнис преку Интернет. Создадено од Google. Составени од 7 модули - 3 часа.
 • Натерајте ги клиентите да ве најдат на Интернет. Создадено од Google. Составени од 4 модули - 3 часа.
 • Промовирајте бизнис со рекламирање преку Интернет. Создадено од Google. Составени од 5 модули - 3 часа.
 • Извоз на компанија во други земји. Создадено од Google. Составено од 1 модул - 1 час.
 • Поврзете се со клиенти преку мобилен телефон. Создадено од Google. Составено од 2 модули - 1 час.
 • Промовирајте бизнис со содржина. Создадено од Google. Составени од 4 модули - 3 часа.

Курсеви за личен развој

 • Лична продуктивност. Создадено од фондацијата Санта Марија ла Реал за Google. Составени од 8 модули - 4-ти час. Вклучува сертификација.
 • Добијте самодоверба преку самопромоција. Создадено од Google. Составено од 1 модул - 1 час.
 • Забавете ја следната работа. Создадено од Google. Составено од 1 модул - 1 час.
 • Зголемете ја продуктивноста на работа. Создадено од Google. Составено од 1 модул - 1 час.
 • Вовед во дигитална благосостојба. Создадено од Google. Составено од 1 модул - 1 час.
 • Ефективни професионални мрежи. Создадено од FutureLearn. Составено од 1 модул - 1 час.
 • Комерцијална комуникација. Создадено од добра волја. Составено од 1 модул - 1 час.
 • Комуницирајте ги вашите идеи преку приказни и дизајни. Создадено од Отворени училници. Составено од 1 модул - 1 час.
 • Зборувајте јавно. Создадено од Отворени училници. Составено од 1 модул - 1 час.

Сите овие курсеви се достапни преку овој линк Google Активирај Само треба изберете категорија на курс што ги бараме со цел да пристапиме до неа.

Филм, телевизија и музика

 • Порхунб. Имаме малку да кажеме за оваа услуга. Единственото нешто, што како во Италија, целата нејзина содржина е достапна потполно бесплатно во Шпанија.
 • Rakuten. Бесплатен пристап до повеќе од 100 филмови со реклами, филмови од секаков вид, за најмалите и не толку малите.
 • HBO ни овозможува пристап целиот ваш каталог бесплатно Во текот на две недели.
 • Sky ни нуди еден месец бесплатен пристап и до нејзините канали и до содржината на барање што ја прави достапна за нас.
 • YouTube Premium исто така ни нуди еден месец бесплатен пристап и без реклами, услуга што ни овозможува уживање во видеа без реклами, преземање видеа, слушање на омилената музика преку YouTube Music, репродукција на YouTube во позадина на нашиот паметен телефон ...
 • Movistar + Lite продолжува со промоција за привлекување нови клиенти, промоција што ни нуди 1 месец тотално бесплатен пристап и која од следниот 24 март, ќе го вклучува каталогот Дизни +.

Бесплатни игри и апликации

Инвеститорот Панда ни нуди 5 свои игри за најмалите целосно бесплатно и за iOS и за Android: Д-р Панда Време за капење (iOS / Андроид), Школа за д-р Панда (iOS / Андроид), Школа за д-р Панда (iOS / Андроид), Д-р Панда во вселената (iOS / Андроид), Град Хупај (iOS / Андроид) И Д-р Панда и куќата на Додо (iOS / Андроид)

Две од најуспешните независни студиски игри во светот на мобилни видео игри, Одисеја на Алто y Авантура на Алто, се достапни бесплатно на Apple App Store.

Доколку сакате игри со стратегија, можете да ја искористите и понудата што ја нуди студиото за игри „Ironhide“, студио кое ни нуди Кралството Раш граници (iOS / Андроид) И Потеклото на Царството Раш (iOS / Андроид) бесплатно, и на iOS и на Android.

Образование за најмалите

Едукалан

Едукалан

Интернет-страницата на RTVE Clan наменета за најмалата од куќата, ни обезбедува едукативна алатка Едукалан, за семејства при затворање на едукативни центри поради коронавирус и каде наоѓаме аудиовизуелни содржини за деца од 3 до 10 години. Содржината е координирана од Министерството за образование и стручна обука со помош на образовни издавачи.

Сантилана

Проекти за Сантилана

За да можат малите да продолжат да учат од дома, Сантилана им става на располагање на сите родители на својата основна проектна платформа создадена за подобрување на креативноста, curубопитноста и соработката. За пристап до целата содржина што ни ја нуди овој издавач, мора да ги користиме следниве корисничко име и лозинка:

Смартник

Смартник е онлајн метод за децата да учат и да совладаат математика од дома посветувајќи само 15 минути на ден. Оваа веб-услуга ни нуди 15 дена бесплатен пристап и е наменета за деца на возраст од 4 до 14 години. На крајот од секоја сесија, добиваме е-пошта со резултатите од тестот извршен од малолетникот, времето што е вложено, грешките ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.