Куќа на картички 5: „Мојот ред“

Предупредување !! Следната статија може да содржи Расипници. Ако не сакате да знаете ништо за петтата сезона на Куќа од картите молам, не читај понатаму Ако продолжите, тоа ќе биде под ваша единствена и ексклузивна одговорност.

Ми требаа три дена да ја проголтам новата, но не и последната сезона на една од најдобрите серии што се правеа во последно време, Куќа од карти. Претходната рата ја постави лентата висока, многу висока, дали одговорните за тоа ќе можеа да ја надминат?

Петта сезона што ги исполнува очекувањата

Нема да тепам околу грмушка. Четвртата сезона на Куќа од карти Беше огромно, со крај толку загадочен и застрашувачки што беше тешко да се замисли каде ќе одат снимките. А, понекогаш кога лентата станува толку висока, очекувањата се такви што не можете да не се чувствувате вистинити. „Горчлив сладок вкус“ во мрежницата. Петтата сезона на Куќа од карти Според мене, тоа е претерано детално, со ритам што понекогаш може да го забави гледачот. Всушност, дури би отишол дотаму да кажам дека тие се обиделе да го истегнат нешто вештачки, ако тоа е можно во измислен производ. Соочени со ова, некои моменти ни се чини дека излегуваат од никаде, или можеби не би сакале да присуствуваме на процесот што доведе до избор на Клер за привремен претседател на Соединетите држави? Еден од вар, а друг од песок. Но, и покрај тоа, најголемата интеграција на повеќето интерпретации, фотографија што ви овозможува скоро да ги согледате чувствата на моментот и сценариото разработено со завидна прецизност, Куќа од карти, петта година по ред, на Олимп во историјата на телевизиските серии.

Од заговор до предавство: кон „Народот Андервуд“

Ве молиме, ако го игнориравте првото известување на почетокот на овој пост, сторете го тоа сега: ПРОДАВАЕ НА РАБОТИ !!

Во текот на првите четири епизоди сме сведоци на одбројувањето до денот на претседателските избори. Френсис и Клер Андервуд ја продолжуваат својата стратегија за печати терор кај населението како најдобра придобивка за да се обезбеди изборна победа. И иако плановите не одат секогаш по патот што го проектираат нашите макијавелистички протагонисти, Френсис не ни остава простор да имаме најмало сомневање за неговите намери: „Никогаш нема да попуштам“.

Од почетокот на сезоната го гледаме тоа приказната е пореална од кога било, и иако терористичката организација е замислената МЦК, сценаријата се земени од реалноста (Сирија, Русија), Виктор е повеќе Путин од кога и да е, Конвеј ни го покажа своето вистинско лице, и кога ќе го видите Френк, ќе го заборавите Кевин Спејси, Вие не Го гледате актерот, го гледате најверодостојниот Франсис Андервуд, лик што го сакате и денови во еднаква мерка, кого не би сакале како претседател, но кој, сепак, сакате тој да оди напред со неговите планови.

Дојдете на денот на изборите, ќе бидеме сведоци на гас од Андервуд машинерија за измама: манипулирајте со цел изборен резултат, и на Франциск му е јасно дека многу е полесно да се манипулираат заинтересирани политичари кои можат да бидат заведени, покорени или уценети, отколку огромна маса граѓани.

„Успеав да ги намалам националните избори во единствена држава“, ќе се изјасни тој во осум епизода. Но, ова беше неговата вистинска цел наспроти очигледниот избор на изгубени избори претходно? Претходно, во епизодите пет и шест, бевме сведоци на деветнеделен скок на време, период во кој САД имаат прв претседател, а привремен претседател подоцна. да тоа е Клер Андервуд и нејзиниот ефемерен прв чекор за моќ ќе бидат одлучувачки. Од тој момент, никогаш повеќе ништо нема да биде исто, дури ни во Куќа од карти, ниту во замислените САД? што го претставува, ниту во брак поттикнат од страста за моќ.

Клер Андервуд ќе демонстрира, како да не сум го сторил тоа порано, од што се прават тестенини, дека тој не трепери кога се соочува со ликови како Виктор (според мене, алтер егото на Путин) и дека, доколку е потребно, тој е исто така многу способен да предизвика смрт и да гледа директно во нејзините очи.

Да, петтата сезона на Куќа од карти завршува со пресврт на кој се гледа на почетокот, но дека сè до нејзиниот екватор не можеме да веруваме: Соединетите држави се веќе нација подготвена да има прва жена што ја окупира овалната канцеларија, жена која веќе е исто така убиец и која не се двоумеше во предавство на партнерот на вашиот живот: "Мој ред". Во натамошниот текст, Куќа од карти ќе биде повеќе женствено од кога било.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->