Лажно порно со лице на кого сакате, нова АИ

вештачка интелигенција

El добар Илон Маск веќе повремено нè предупреди дека треба да бидеме повнимателни со вештачката интелигенција отколку што имаме. Вистината е дека гледањето филмови сака Терминатор дава храна за размислување, но не треба сè да биде лоша вест, понекогаш технологијата е ставена во служба на човекот и токму тоа е она што се надеваме дека ќе се случи тука.

Било како што може, секогаш ќе има смешен хакер кој ќе извади дополнителна нога од мачката, во овој случај Соочени сме со вештачка интелигенција способна да го стави лицето на кого сакате во видео со порнографска содржина.

Лажни порно видеа со познати личности: вештачката интелигенција покажува важен дел од нејзиниот потенцијал

Прашањето е… што е проблемот? Па, проблемот е токму во тоа што го прави тоа премногу добро, толку многу што би нè чинело многу да знаеме дека видеото е тотално лажно, и секако, многумина од вас веќе тријат раце мислејќи дека можете да ги фотографирате на Инстаграм и Фејсбук на оние кои сакаат да ја создадат оваа целосно лажна порнографска содржина. Секој што има основно знаење и добра графичка картичка може да ги создаде овие видеа. Гулабот полета уште еднаш reddit каде што корисник ја создал оваа вештачка интелигенција и го споделил знаењето потребно за да работи, и изненадувачки добро.

Алгоритмот е повикан Face2Face и корисникот Deepfakes Тој беше тој што ја отвори кутијата на Пандора. На крајот на краиштата, ова може да стане премногу опасно оружје, па не се сомневаме дека властите ќе го ограничат ова многу брзо. Како и да е, вештачката интелигенција прави огромни чекори, оставајќи не сомнеж дека е фокусирана на промена на начинот на работа на нашите умови, во меѓувреме немаме друг избор освен да набудуваме како газдите се свртуваат кон лажна порнографија и други срања, нешто добро ќе излезе од сето ова, се надеваме ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.