Легендарната компанија Атари работи на нова конзола за видео игри

Ataribox

„Атари“, многу популарна компанија во светот на гејмерите, подготвува повторно влегување во хардверскиот сектор со лансирање на нова конзола за видео игри, како што потврди и неговиот извршен директор.

Новиот производ, едноставно наречен „Атарибокс“, неодамна беше потврден со ново видео објавено на официјалната веб-страница на компанијата. Сепак, се чини дека неговиот развој е во рана фаза, бидејќи Атари сè уште бара програмери за спроведување на проектот.

Под наслов „Нов производ на Атари. Години во развој “, новото видео не дава премногу детали на оваа претпоставена конзола, иако на сликите може да се види дека е делумно направена од дрво и се забележуваат и некои пристаништа.

Од друга страна, многумина уверуваат во ова време дека новата конзола Atari може да биде уред емулатор стил на NES Classic од Нинтендо.

На дното на промотивната страница на Атарибокс има и две копчиња наречени „Работни места“ и „Дев“, наменети за програмери кои сакаат да откријат повеќе детали за оваа платформа.

Популарно, но со бурна историја

Основана во 1972 година под името Atari Interactive, компанијата дојде да развива игри што се ценети и денес, покрај тоа што издаде неколку конзоли. Во случај некој да не се сеќава, дури и Стив sобс ја започна својата кариера развивајќи игри за Атари во 70-тите.

Во 1984 година, оригиналната компанија беше поделено на два дела: Atari Games разви аркадни игри, додека поделбата на производи за широка потрошувачка премина во рацете на компанијата наречена Tramel Technology, подоцна преименувана во Atari Corporation. Подоцна, во 1996 година, корпорацијата Атари се спои со производителот на медиуми за складирање JT Storage.

Во 1998 година, компанијата Hasbro Interactive, друг развивач на игри, ја презеде компанијата, додека во 2001 година, Infogrames Entertainment го презеде управувањето со Hasbro Interactive, за повторно да се преименува во Atari Interactive во 2003 година.

Последователно, Атари Интерактив го лиценцираше името на брендот на друга компанија во групацијата, основана во 2003 година под името ГТ Интерактив, што пак го смени своето име во Атари АД благодарение на големата тежина на брендот.

Во 2013 година, и Атари и Атари Интерактив и други групни компании поднесоа банкрот., иако една година ги решија своите финансиски проблеми. За да продолжи да генерира приходи, компанијата исто така влезе во секторот за социјални и случајни игри со лансирање Казино Атари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.