Лек против дијабетес може да послужи како лек за Алцхајмерова болест

Алцхајмерова болест

Иако се чини дека сите научници бараат, на еден или друг начин, да ги насочат своите кариери за да го постигнат посакуваниот крај на лекување на рак, вистината е дека има многу болести кои за жал штетат дури и на многу повеќе човечки суштества како што е дијабетесот.

Во Универзитет во Ланкастер (Велика Британија) имаат комплетен тим истражувачи кои работат на развој на нови лекови способни, точно, за лекување на дијабетес. Очигледно и како што е откриено, додека работеле на развој на нов производ против дијабетес тип 2, тие нашле решение што би служеле за лекување на Алцхајмерова болест.

мозокот

Овој лек за лекување на дијабетес тип 2 може да се користи како лек за Алцхајмерова болест

Пред 'фрли ги bвоната за да летаат'или нешто слично, да ти кажам дека, бидејќи станува збор за лабораториски тестови, вистината е дека засега единственото нешто што е постигнато е да се создаде лек способен за значително го обратува губењето на меморијата кај глувцитеЗа да започнете со тестирање со луѓе, треба уште многу да се работи, така што овој производ ќе стигне до пазарот, сè уште можеме да зборуваме за години.

Барем, вистината е дека сме чекор поблиску до наоѓање лек за болест како Алцхајмерова болест, една од оние невродегенеративни болести кои, според најновите студии извршени на различни средства, значително се зголемија, особено во западните земји. Многу значаен факт е дека, додека во 2015 година имаше 48 милиони случаи на деменција на глобално ниво, денес се дијагностицираат 7.5 милиони повеќе случаи секоја година.

Имајќи го ова на ум, не е изненадувачки што, според здравствените власти, Алцхајмеровата болест е наведена како најчеста причина за деменција, бидејќи денес има повеќе од 30 милиони пациенти, бројка што според самиот СЗО може да порасна на 53 милиони случаи дијагностицирани за само 30 години.

tac

Што е Алцхајмерова болест и како се појавува?

Според експертите, се чини дека Алцхајмеровата болест се јавува поради а многу абнормална акумулација на бета амилоид и тау протеини во мозокот на една личност. Оваа акумулација предизвикува деформација на неврофибриларните заплеткувања и токсичните сенилни плаки, нешто што на крајот резултира со сериозно оштетување на правилното функционирање на мозокот.

Враќајќи се на проектот развиен од истражувачите на Универзитетот во Ланкастер, се чини дека дијабетесот тип 2 е фактор на висок ризик за страдање од Алцхајмерова болест, што, пак, е тесно поврзано со прогресијата на болеста. Ова е така затоа што, неможноста да се произведе или користи инсулин е директно поврзана со дегенеративен процес во мозокот на пациентот, кој е чест и во двете состојби.

раце

Овој лек е во состојба да го заштити мозокот на пациентот на различни начини

Како што е објаснето со Д-р Даг Браун, Директор за истражување и развој на Алцхајмеровото друштво:

Без нови третмани за скоро 15 години, мора да најдеме нови начини за борба против Алцхајмеровата болест. Императив е да истражиме дали лековите создадени за лекување на други состојби можат да имаат корист кај луѓето со Алцхајмерова болест и други форми на деменција. Овој пристап кон истражувањето може да го направи многу побрзо да се добијат ветувачки нови лекови на луѓето на кои им се потребни.

За да се тестира овој вид на решение, тимот истражувачи одговорни за развојот на овој проект користеа глувци APP / PS1. Овој вид на трансгени глодари е вид глушец кој изразува мутирани човечки гени кои се одговорни за Алцхајмеровата болест. Меѓу извршените тестови, треба да се забележи дека малите животни биле третирани со лек со активност «троен агонист»Кој покажа дека има способност да се заштити мозокот на различни начини: подобрување на учењето и формирањето на меморијата, заштита на нервните клетки, намалување на количината на амилоидни плаки, намалување на хроничното воспаление и оксидативниот стрес и забавување на загубата на нервните клетки.

Повеќе информации: Универзитет во Ланкастер


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.