Лесен начин да креирате виртуелен диск во Виндоус

Dataram RAMDisk

Можноста да се создаде виртуелен диск во Виндоус може да се смета како голема потреба кога треба да се хостираат привремени датотеки; Овие типови на елементи не се разгледуваат само во стандардните папки на нашиот оперативен систем Виндоус, туку исто така, може да биде дека корисникот треба да биде домаќин на информации уште неколку часа или барем, сè додека не се рестартира следниот компјутер.

Со цел да се создаде А. виртуелен диск во ВиндоусПотребна ни е само специјализирана апликација, која мора да има одредени карактеристики на хостинг кои не мора да размислуваат за физички простор на нашиот хард диск. Апликацијата што ние ќе анализираме во оваа статија има име на Dataram RAMDiskМожеме да го преземеме целосно бесплатно, да донираме до неговиот развивач или да купиме премиум верзија, доколку треба да користиме поголем простор за виртуелен диск.

Конфигурација на Dataram RAMDisk при креирање виртуелен диск во Виндоус

Откако ќе ја преземеме и инсталираме Dataram RAMDisk, нашата следна задача треба да биде да го конфигурираме, на ова имаат Dataram RAMDisk целосно прилагодени на нашите потреби. Прозорец и интерфејс многу сличен на сликата што ја поставивме подолу е она што ќе го најдете, во кое мора да дефинирате:

  • Големината во мегабајти. Тука можеме да избереме помеѓу мала или голема големина, со максимум 4 GB што би можеле да ги создадеме, иако за ова, ќе треба да извршиме дополнително плаќање за користење на лиценцата.
  • Вид на партиција (FAT 16 или FAT 32). Инвеститорот спомнува дека ова се единствените формати што можат да се усвојат, не е можно да се има NTFS поради неговата некомпатибилност со RAM меморијата.
  • Вклучете сектор за подигање компатибилен со Windows. Многу корисно ако ние ќе бидеме домаќини на некој вид мулти-подигање на овој виртуелен диск.
  • Слика на дискот. Ако не сакате да ја изгубите содржината на овој виртуелен диск, во исто време можеме да ја зачуваме на слика во рамките на физичкиот простор на нашиот хард диск.

Dataram RAMDisk 01

Откако ја конфигуриравте оваа апликација за да креирате виртуелен диск во Виндоус, тоа автоматски ќе нè натера да се појавиме во оваа нова единица, покажувајќи го медиа плеерот кој е генерално присутен кога вметнуваме USB pendrive во нашиот компјутер; секој пат кога ќе го вклучиме компјутерот или ќе го рестартираме, овој виртуелен диск ќе се појави целосно чист, освен ако не сме ја создале резервната слика што ја наведовме во претходните чекори.

Практични комунални услуги за создавање виртуелен диск во Виндоус

Но Колку може да биде корисно за нас да создадеме виртуелен диск во Виндоус? Со цел да го илустрираме одговорот на ова прашање, ќе споменеме едноставен пример. Да речеме дека поради некоја причина се посветуваме на преземање на голем број на серија слики користејќи го нашиот прелистувач Google Chrome; Ако овие слики се потребни само за момент за одредени процеси на графички дизајн, можеби ќе треба подоцна да ги избришеме од нашиот хард диск. Значи, без да ги бришеме овие слики рачно, можеме да го конфигурираме Интернет прелистувачот така што преземањата да се вршат во овој нов виртуелен диск што го создадовме.

Инвеститорот на оваа апликација споменува и друг изговор за создаде виртуелен диск во Виндоус, осмелувајќи се да кажете дека привремените датотеки на оперативниот систем можат да бидат пренасочени на оваа нова локација, така што системскиот диск (C :) никогаш нема да ги има привремените датотеки што обично се појавуваат во секоја акција и во нашата работа.

Сега, мора да размислите дека кога создаде виртуелен диск во Виндоус Просторот на кој се размислува овој нов уред, не треба да достигнува 50% од нашата RAM меморија, бидејќи токму овој ресурс се користи за создавање на наведената виртуелна средина. На пример, ако имаме 8 GB RAM меморија, би било нелогично да треба да се користи истата количина на простор за создаде виртуелен диск во Виндоус, бидејќи со ова едноставно би се апсорбирало, дестабилизирајќи го целиот систем.

Повеќе информации - Преглед: Како лесно да преземате слики со Image Downloader


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.