Лесни дистрибуции на Linux

Лесни дистрибуции на Linux

Фликр: Сузант Подра

И покрај предностите што ги нудат оперативните системи базирани на Линукс, денес е многу тешко да се најдат уреди кои слепо се обложиле на тоа. Пред неколку години, Mozilla работеше на проект за лансирање оперативен систем базиран на Linux за паметни телефони, но проектот беше напуштен од платформите што првично го поддржуваа за да видат дека немаше место во денешниот мобилен екосистем, каде iOS и Android се кралеви.

Линукс отсекогаш се карактеризирал со прилагодување практично на која било машина, всушност, во моментов можеме да најдеме голем број дистрибуции на пазарот за кој било вид компјутер, без разлика колку е стар и надвор од печатење. Во оваа статија ќе ви покажеме 10-те најдобри дистрибуции на Linux за стари компјутери.

Во оваа листа не постојат сите, ниту ги има сите што се на располагање, па доколку сакате да придонесете со вашите придонеси, поканети сте да го сторите тоа во коментарите на овој напис. Сите дистрибуции што детално ги давам подолу Тие се порачуваат според минималните барања на секој од нив, за полесно да откриеме кое може да има подобро место во нашиот стар компјутер, оној што го имаме над плакарот или во просторијата за складирање затоа што жалиме што го фрливме.

Puppy Linux

Puppy Linux

Кутре Линукс е една од дистрибуциите што бара помалку ресурси за правилно функционирање. Ни нуди различни работни околини, голем број на претходно инсталирани апликации покрај тоа што имаат официјална веб-страница за решавање на секаков вид сомнеж со неговото работење или инсталирање. Исто така, ни овозможува да го стартуваме нашиот компјутер од ЦД или pendrive, покрај тоа што можеме да го инсталираме директно на хард дискот на нашиот компјутер. Најновата достапна верзија на Puppy Linux е број 6.3.

Барања за кутре Linux

 • 486 процесор или повисок.
 • 64 MB RAM меморија, препорачани се 512 MB

Преземете го кутре Линукс

Кнопикс

Кнопикс

KNOPPIX е компилација од софтвер ГНУ / Линукс, кој работи целосно од ЦД, ДВД или УСБ-уред. Автоматско откривање и е компатибилен со широк спектар на графички адаптери, звучни картички, USB уреди и други периферни уреди. Не треба да инсталирате ништо на тврдиот диск. Оваа верзија ни нуди многу апликации меѓу кои ги наоѓаме GIMP, LibreOffice, Firefox, музички плеер ...

Барања за Кномикс

 • 486 процесор
 • 120 MB RAM меморија, 512 препорачани ако работиме со неколку апликации.

Преземете го Кномикс

Портеус

Портеус

Со само 300 MB, Portus ни овозможува да избереме помеѓу различни графички средини како што се MATE, Xfce, KDE ... Првите верзии на Porteus беа наречени Slax Remix, тоа име можеби ви звучи попознато. Таа е идеална за компјутери во средината на 90-тите години поради ниските побарувања што му се потребни. Најновата достапна верзија е број 3.2.2, која беше објавена во декември минатата година.

Барања на Портеус

 • 32-битен процесор
 • 256 MB RAM графичка околина - режим на текст од 40 MB

Преземете го Портеус

TinyCore

TinyCore

Tinycore е дистрибуција што користи јадро на Linux и наставки создадени од заедницата. Ни нуди различни графички средини и не се препорачува за корисници кои сакаат да влезат во Linux, бидејќи инсталацијата е нешто посложена од вообичаеното. За време на процесот на инсталација, можеме да избереме кои апликации сакаме да ги инсталираме, а кои не. Но, оваа опција значи дека природно не вклучува прелистувач и процесор за текст. Иако неговото име може да означува поинаку, TinyCore е идеален за сите оние корисници кои сакаат максимално да ја прилагодат својата верзија на Linux.

Барања на TinyCore

 • 486 DX процесор
 • 32 MB RAM меморија

Преземете TinyCore

АнтиХ

Антикс

AntiX е уште една од дистрибуциите на Linux што бара помалку барања, иn во однос на процесорот како и во однос на RAM меморијата, за да можеме да го инсталираме на повеќето компјутери од доцните 90-ти. AntiX вклучува како претходно инсталирани апликации канцелариски пакет LibreOffice, прелистувач Iceweasol, клиент за пошта Claws ... апликации со кои можеме да работиме на работната површина со седиште во GNOME наречен IceWM.

Минимални барања за AntiX

 • Пентиум II
 • 64 MB RAM меморија, препорачани се 128 MB.

Преземете го AntiX

Lubuntu

Lubuntu

Една од карактеристиките што го прави Lubuntu една од најдобрите дистрибуции за помалку моќните компјутери се наоѓа во тоа што ажурирањата одат рака под рака со Ubuntu, бидејќи тоа е навистина Ubuntu со работна околина LXDE дизајнирана за компјутери со ниски ресурси. Благодарение на заедницата што стои зад Убунту, никогаш нема да имаме проблеми во однос на поддршката, ажурирањата, ресурсите, апликациите ... Таа е достапна за 32-битни и 64-битни компјутери.

Барања на Лубунту

 • Пентиум II, препорача Пентиум III
 • 192 MB RAM меморија

Преземете го Лубунту

Xubuntu

Xubuntu

Не можевме да го споменеме Лубунту и да заборавиме на неговиот постар брат, Ксубунту, дистрибуција на Убунту со работна околина Xfce. За разлика од вашиот Лубунту, Барањата за Xubuntu се нешто повисоки, но сепак е совршен за компјутери со малку ресурси.

Барања на Xubuntu

 • Пентиум III, препорача Пентиум IV
 • Брзина на процесорот: 800 MHz
 • 384 MB RAM меморија
 • 4 GB простор на нашиот хард диск.

Преземете го Xubuntu

Крушен ОС / Клементин ОС

Круша ОС

Не сите дистрибуции на Linux изгледаат исто. Крушата ОС ни нуди естетика слична на она што можеме да го најдеме во оперативниот систем Apple macOS. За жал, неколку години не можеме официјално да ги најдеме овие дистрибуции за преземање, затоа ќе треба да разгледаме алтернативни сервери. Инсталирањето може да се изврши од CD, DVD или pendrive.

Барања за оперативен систем од круша

 • Пентиум III
 • 32-битен процесор
 • 512 MB RAM меморија
 • Хард диск од 8 GB

Основен оперативен систем

Основен оперативен систем

Една од најпопуларните дистрибуции што се стекнуваше во последниве години е „Елементарно“ благодарение на малите ресурси што ги бара, иако не можеме да ја инсталираме на компјутери од доцните 90-ти, туку на оние кои во моментов се стари околу 10 години без никаков проблем. Корисничкиот интерфејс е сличен на macOS, па ако баравте замена за Pear OS или Clementine OS ова е вашето решение.

Барања на елементарниот оперативен систем

 • 1 GHz x86 процесор
 • 512 MB RAM меморија
 • 5 GB простор на тврдиот диск
 • Читач на ЦД, ДВД или USB порта за инсталација.

Преземете го Основниот оперативен систем

Linux Lite

Linux Lite

Linux Lite е базиран на Ubuntu и има голем број на најчесто користени апликации како што се прелистувачот Firefox, Libre Office, VLC плеерот, графичкиот уредник GIMP, клиентот за пошта Thunderbird ... Графичкото опкружување ќе нè потсети на интерфејсот на Windows XP за или ако сте биле корисници на оваа верзија на Windows, нема да ве чини брзо да се прилагодите. Е достапен за 32-битни и 64-битни компјутери.

Барања за Linux Lite

 • Процесор од 700 MHz
 • 512 MB RAM меморија
 • Графички 1.024 x 768

Преземете Linux Lite


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марко dijo

  Ви благодариме за информацијата, многу добро направено