Lyric T6R, го тестиравме поврзаниот термостат на Honeywell

Нашите домови стануваат попаметниМобилниот телефон нè придружува каде и да одиме, така што подобрувањето на перформансите на нашите домашни апарати благодарение на нашиот смартфон е алтернатива што сите специјалисти за демотика, дом и благосостојба ја гледаат доста добро. Популарната „Ханивел“, фирма со долгогодишно искуство и одобрување од експерти, не може да изостане од оваа листа на производи.

Така успеавме да пристапиме до Lyric T6R, паметниот термостат што Honeywell го става на располагање на сите и што ќе ви овозможи да добиете удобност и да заштедите на потрошувачката на енергија. Ајде да го разгледаме овој производ за да можете да дознаете повеќе за неговите јаки и слаби страни.

Како и секогаш, ќе ги решиме сите детали што lубителот на гаџети треба да ги земе предвид за производ со оваа големина, од конструкција до лесна инсталација, употреба и квалитет на апликација. За да ја спроведеме оваа анализа, го тестиравме термостатот Honeywell Lyric T6R повеќе од еден месец, со повеќе од задоволителни резултати. Одиме таму со деталите за производот.

Технички карактеристики на Honeywell T6R

Производот, како и сите произведени од „Ханивел“, вклучува лесен за инсталирање систем и пакување што целосно ја придружува брендот што му го дава името. Главно Ние мора да ги истакнеме лиричките T6R овие карактеристики:

 • Станица со екран осетлив на допир
 • Контрола на геолошки активирање / деактивирање (гео-мечување)
 • Нивоа на неделен распоред
 • Режим на одмор
 • Поврзување преку Wi-Fi
 • Компатибилност со основни, мешани и модулациони котли

Термостатот има свој термометар, така што секој од T6R што ќе го поставиме во домот ќе работи поинаку. Во нашиот случај, ние тестиравме индивидуална единица што покажува точност во вкупната температура, не најдовме никаква маргина на грешка. На ист начин, Wi-Fi и RF конекцијата не претставува пречки, има повеќе од доволно квалитетни антени за работа дома без колективни проблеми.

Дизајн и материјали на станицата Т6Р

Ханивел не греши на кој било начин во конструкцијата на овој вид уреди. Направен е целосно од пластика, нешто што кај овој тип на производи е ценето поради неговата склоност кон продолжена употреба. На ист начин наоѓаме отпорен екран на допир со основно боење и повеќе од доволно за да ги знаеме сите податоци што влијаат на управувањето со животната средина на нашиот дом. Без сомнение, базната станица е успех.

За возврат, тој е поврзан преку мрежен трансформатор, можеби вклучувањето на алтернатива со батерии на полнење или мобилен телефон (безжичен телефонски стил) немаше да боли, иако замислуваме дека Ханивел се обидува да го задржи системот секогаш поврзан и да избегне проблеми со конфигурацијата.

Самата станица ќе ни овозможи да ги контролираме сите гореспоменати параметри и ќе служи како точка на врска помеѓу нашиот мобилен телефон и нашиот котел. Ханивел несомнено работи детална работа повторно во овој дел, станицата изгледа добро во секој дом и ни ги дава сите информации што ни се потребни на прв поглед. Во нашиот случај, ние го тестиравме изданието T6R што е безжично, иако тие исто така имаат wallидна верзија, верзија T6.

Инсталација на основата на приемникот и поврзување со котелот

Како што веќе рековме во други прилики, токму друга од точките каде што обично се истакнува Honeywell е токму леснотијата при инсталирање и конфигурирање на своите производи. Во нашиот случај, добивме инсталерот на Honeywell кој за помалку од 40 минути имаше сè подготвено и работи, но многу внимателно го следевме процесот на инсталација и тој е крајно едноставен. Можеме да избереме четири типа на инсталација во зависност од нашиот сегашен систем или нашите потреби:

 • Основни котли
 • Комбинирани котли
 • Модулирачки котли
 • Двонасочни системи (V4043)

Во нашиот случај, ние го инсталиравме во котелски систем Saunier Duval, целосно компатибилен со системот Honeywell, sспроведена следејќи ја шемата за инсталација, ги поврзавме каблите со помош на шрафцигер и основата веќе работеше. Оваа основа е онаа што ќе ја поставиме покрај котелот и има две ЛЕР-индикатори за работа и копче. LED диодите ќе не предупредат дали работи котелот, како и достапноста на мрежата Wi-Fi, додека копчето ќе ни овозможи директно да го исклучиме котелот за неколку секунди. Овој уред ни овозможува различни позиции и не бара прекумерно одложување на неговото управување.

Поставување на T6R со нашиот телефон

Чекорите се крајно едноставни, само искористување на мобилната апликација „Лирик“, сопственост на „Ханивел“ и која се користи за управување со сите ваши производи со демотика на прв поглед, и T6R, системот за камери Lyric C1 и системот за детектор на истекување на вода што ги анализиравме овде. Апликацијата е потполно бесплатна и има бесконечни можности за прилагодување.

Ние едноставно ја користиме опцијата да додадеме нов уред и да ги следиме упатствата тоа ќе го вклучува кодот што ја покажува нашата база на Lyric T6R и ќе го спари со новата Wi-Fi мрежа што ќе ја користиме за работа со интелигентниот систем.

Апликацијата работи навистина добро, нејзината ефикасност е крајно изненадувачка, од системот за заштита на отпечатоци (за да се спречи пристапот до нашите фотоапарати) и можноста за програмирање и промена на работата на нашиот котел на самото место. Апликацијата е она што му дава значење на портфолиото на производи, Ханивел добро го знае ова и затоа работеше на тоа да работи ефикасно и брзо. Нема да ви требаат воведи, тој е интуитивен и корисничкиот интерфејс е пријатен, но и ефикасен. Тоа е несомнено една од предностите на производот.

Мислење на уредникот

Lyric T6R, го тестиравме поврзаниот термостат на Honeywell
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
199 a 249
 • 100%

 • Lyric T6R, го тестиравме поврзаниот термостат на Honeywell
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Апликација
  Уредник: 90%
 • Ефикасност
  Уредник: 90%
 • Инсталација
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Јасно е дека палетата производи што Honeywell ни ги става на располагање има поголема смисла кога додаваме различни уреди, сепак, морам да кажам дека се соочуваме со еден од најефикасните и најинтуитивните системи за управување со климатизација на котелот што сум бил во можност да го направам тест. Ништо како леснотијата да се искористи гео-мечување така што котелот се вклучува само кога сме дома, како и можноста за додавање на различни корисници во управувањето со производите. Дефинитивно, пронајдовме добро готов производ што успева да го обедини најдоброто од секоја марка во дефинитивен производ, кој очигледно има цена, но кој е совршен придружник во семејната куќа. Можете да го добиетеод 199,99 € во ОВОЈ ЛИНК од Амазон или одете директно на страницата Ханивел.

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Апликација на компанијата
 • Ефикасност и перформанси

Contras

 • Основата може да вклучува батерии

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.