Спецификации лице в лице на новите Samsung Galaxy Note 9 и Galaxy Note 8

Несомнено, кога ќе биде лансиран нов уред со карактеристики на Samsung Galaxy Note 9, има многу корисници кои размислуваат да погледнат назад и да го купат претходниот модел за пониска цена или да чекаат да падне малку. Тие се нормални сомнежи и затоа Треба добро да размислите пред да започнете со набавка.

Во секој случај, важно е двата модели да бидат добро диференцирани и јасни спецификации за да се започне со купување на кој било од нив. Во оваа смисла, најдоброто што можеме да сториме е да ги видиме предностите на секоја од нив и да размислиме за употребата што ќе му ја дадеме на фаблетот. За ова, што подобро од лице в лице помеѓу двата модели.

Во естетскиот дел има неколку промени што ги наоѓаме меѓу двата уредиЕдно од главните моменти е промената во положбата на сензорот за отпечатоци од задната страна, кој на Galaxy Note 9 е под камерата и на 8 на страна. На предната страна можеме да видиме малку помалку рамки на дното на Note 9, но тоа се цени само ако ги имаме двата уреди еден до друг. EОстанатите спецификации на ова лице в лице се како што следува:

Samsung Галакси Забелешка 9 Samsung Галакси Забелешка 8
Екран Супер AMOLED од 6,4 инчи
Аспект 18,5: 9
QHD + 2.960 пиксели x 1.440 пиксели (521ppp)
Corning горила стакло 5
Супер AMOLED од 6,3 инчи
Аспект 18,5: 9
QHD + 2.960 пиксели x 1.440 пиксели (516ppp)
Corning горила стакло 5
Процесор Snapdragon 845 / Exynos 9810 и Mali-G72 MP18 / Adreno 630 GPU Snapdragon 835 / Exynos 8895 и Mali-G71 MP20 / Adreno 540 GPU
RAM меморија 6 GB RAM + 128 GB или 8 GB RAM + 512 GB 6GB
Внатрешна меморија 128 GB / 512 GB плус microSD до 512 GB 64 GB / 128 GB / 256 GB плус microSD до 256 GB
Задни камери 12 мегапиксели f / 1.5-f / 2.4 - 12 мегапиксели f / 2.4
2x оптичко зумирање
Супер брзина двоен пиксел
Двоен пиксел PDAF блиц
OIS
Видео 2160p @ 60fps, 1080p @ 240fps, 720p @ 960fps
12 мегапиксели f / 1.7 - 12 мегапиксели f / 2.4
2x оптичко зумирање
Двоен пиксел PDAF блиц
OIS
Видео 2160p @ 30fps, 1080p @ 60fps, 720p @ 240fps
Предна камера 8 мегапиксели f / 1.7 Преден блиц> br> Видео 1440p @ 30fps 8 мегапиксели f / 1.7 Преден блиц> br> Видео 1440p @ 30fps
Conectividad 4GWiFi n / ac
Bluetooth 5.0
НФЦ
GPS / Галилео / ГлонасА-ГПС / БДС
USB Type-C
3,5 мм приклучок
Радио FM
Stylus S Pen со Bluetooth
4GWiFi n / ac
Bluetooth 5.0
НФЦ
GPS / Галилео / Глонас / A-GPS / BDS
USB Type-C
3,5 мм приклучок
Радио FM
Stylus S Pen
Batería 4.000 mAh со брзо полнење 2.0 безжично полнење 3.300 mAh со брзо полнење 2.0 безжично полнење
Димензии и тежина 161,9 mm x 76,4 mm x 8,8 mm и 201 g 162.5 mm x 74.8 mm x 8.6 mm и 195 g
SO Андроид 8.1 Oreo Андроид 7.1.1 Нугат може да се надополни на Андроид 8.0 Орео под TouchWiz

Конечно, во оваа споредба помеѓу двата модели, цената не може да изостане. И ова може да биде одлучувачки фактор при купување на нов Samsung Galaxy Note 9, лансирање за претходниот модел или чекање на пад на цената на новиот модел за еден месец ... Во овој случај новите Samsung Galaxy Note 9 започнува од 990 евра за моделот 6 GB и 128 GB внатрешна меморија 1.100 евра за 8 GB и 512 GB внатрешна меморија. Во случајот на Samsung Galaxy Note 8 можеме да го најдеме за околу 600-650 евра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.