Манго го нарекува Валапоп пазар за украдени производи

Wallapop

Валапоп се враќа во епицентарот на информациите, и уште еднаш тоа се должи на сомнителниот морал на голем дел од неговите корисници. И, тоа е дека фактот за наоѓање производи со сомнително правно потекло во Валапоп не е баш комплициран, всушност, тоа е најпосакувано место за крадците да ја рекламираат содржината на својот плен и брзо да се ослободат од него. Потоа, тука се и оние кои се ценкаат за 25% од реалната вредност, но овие типови на луѓе заслужуваат посебна психолошка анализа ... На кратко, овој пат беше шефот за безбедност на Манго кој го нарече Валапоп официјален пазар за производите украдени од нејзините продавници.

Дека Валапоп е еден од главните пазари за украдена облека во Шпанија е јавна тајна и не е дека на апликацијата и недостасуваат мерки за контрола и безбедност, туку тие едноставно не ги применуваат во овие случаи. На пример, во Валапоп е строго забрането да се споделуваат реклами на кои има предмет животни, тие брзо се елиминираат, но тоа не е случај со облека и предмети без оправдување од какво било потекло. Оскар Молинс, директор за контрола на акции во Манго, го рече следново:

„Претходно, предметите украдени од продавниците се продаваа на уличните пазари. Сега, тие се продаваат во Валапоп »

И тоа не е единственото средство, како што е наведено ЕкономистаДигитал.е., Шпанската агенција за лекови и здравствени производи предупредува и на експоненцијален раст на продажбата на лекови од сомнително потекло во овој вид на користени платформи.

Одговорот на Валапоп не доцнеше и им објасни на шпанските медиуми дека развил алгоритам за откривање што го користат продавачи на украдени предмети со намера да го блокираат нивното објавување, иако сè звучи премногу мистично за да изгледа реално. Во меѓувреме, Валапоп продолжува да одржува тим од 20 лица задолжени за следење на сè што се случува во неговата примена.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе dijo

    Мислам дека не е виновен Валапоп, туку шефот за безбедност на Манго, затоа што мислам дека тој не си ја извршува добро работата што го тера да гледа на тоа.