„Мапите на Google“ нема да ви дозволат да ја прескокнете следната станица за јавен превоз

Google Maps чекор по чекор јавен превоз

Google Maps е една од најкористените алатки на интернет гигантот. Откако излезе на виделина во 2005 година, алатката претрпе различни фази и подобрувања. Неговиот дизајн неодамна беше редизајниран и сега е додадена нова многу интересна функција за оние корисници кои обично користат јавен превоз дневно или вршете туризам и не сакате да ја прескокнете својата автобуска, воена или метро-станица.

Со најновото ажурирање на Google Maps - за Android во моментот - сега Allowе ви овозможи чекор по чекор да ги знаете сите движења што мора да ги правите за време на вашите дневни патувања со јавен превоз. Покрај тоа, интересната работа во врска со работата е што овие известувања ќе работат дури и со заклучениот екран или за време на извршувањето на други апликации: читање вести, е-книга, посета на социјални мрежи или гледање видео на YouTube или Netflix.

Чекор по чекор во Google Maps за Android

Известувањата ќе се појават како известувања на екранот, без оглед каде сте во тој момент. На овој начин корисникот ќе знае во секое време на следната станица и кога да излезе од возот, автобусот или метро. Иако не знаеме кога „Чекор по чекор“ ќе биде достапен за iPhone, точно е дека функцијата за тоа кога ќе пристигне вашето запирање е достапна за iOS. Секако, Во секое поп-ап известување, на корисникот му се нуди можност да кликне на него и да ја пренасочи кон главната апликација за да добие детални информации на трасата што треба да се следи.

Од друга страна, ние навистина не знаеме како ќе работи на јавниот превоз што работи под земја. Понатаму, дали информациите обезбедени од GPS за нашата опрема ќе бидат тотално веродостојни? Thereе има ли доцнење во работењето? Ова се некои од непознатите што ми паѓаат на ум. Сепак, Google Maps продолжува да биде неприкосновен лидер во услугата за геолокација, и одење моторно и одење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Еуриномос dijo

    Тоа е нешто што секогаш ми беше чудно што не беше веќе спроведено. Сметам дека е исклучително корисно кога размислувам за автобус во непознат град.