Дејзи: Новиот робот на Епл кој ги уништува Ајфони

Робот Дејзи Епл

Пред неколку години Apple претстави робот по име Лиам, чија работа беше расклопување на iPhone-ите поефикасно. На овој начин, деловите што сè уште беа во добра состојба можеа да се повратат и да се користат повторно. Сега, фирмата претстави нов робот, точно во времето за Денот на планетата Земја. Станува збор за Дејзи, робот чија задача е да уништи iPhone-и.

Овој робот располага и рециклира Ајфони на најефикасен начин, многу повеќе од Лиам. Како што коментираат, тој е способен да расклопи и оддели делови од околу 200 телефони на час. Повторно, највредните делови повторно се користат во телефонот.

Така, благодарение на Дејзи, Apple сака да рециклира на подобар начин во своето производство. Така, тие избегнуваат уништување на компонентите кои се вредни што можат да се користат повторно во други производи. Главната задача на роботот ќе биде да прави разлика помеѓу овие добри и лоши компоненти.

Иако тоа го прави совршено и на поефикасен начин од претходниот робот. Значи, Дејзи не само што е побрза, туку има и помала стапка на грешка. Значи, количината на добри компоненти што не се користат е занемарлива во овој случај.

Apple го претстави овој робот за Денот на планетата Земја. Компанијата се обидува да ги едуцира потрошувачите за важноста на рециклирање и заштита на планетата. Поради оваа причина, тие исто така организираа акција што се совпаѓа со презентацијата на Дејзи.

До 30 април, за секој уред што клиентите ќе го вратат за да го заменат за друг или да го рециклираат, тие ќе донираат. Поточно, тој ќе биде дониран на Конзерватор Интернешнл. Тоа е невладина организација во Арлингтон, Вирџинија (САД) која е посветена на заштита на природата, стабилна клима, чиста вода и извори на храна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.