Мегахонијаку, мегафонот што го преведува вашиот глас веднаш

Мегафон

Јапонија е земја број еден во технолошката индустрија, но тоа има свои добрите и лошите страни, не е сè што ќе започнат на пазарот да биде навистина корисно, би било невозможно, да бидам искрен, ние сме опкружени со технолошки бескорисни работи. Сепак, овој мегафон може да ви се најде ако сте полицаец и треба да запрете демонстрации во странска земја. Овој мегафон што ви го претставуваме денес е најновата ексцентричност на Panasonic, јапонската марка која смисли начин да го преведе нашиот глас во реално време, и зошто да не, со зголемување на јачината на звукот на минување.

Овој мегафон веднаш преведува аудио содржина на повеќе јазици истовремено. Идејата се роди како метод за комуникација со сè повеќе милиони туристи кои пристигнуваат во Јапонија и на тој начин да можат побрзо да одговорат на можно непосредно движење. Се разбира, на аеродромите на пример, тоа ќе биде многу корисно, иако можеби подобрувањето на образовниот систем е попрактично решение, Иако не веруваме, во Јапонија тие со години имаат многу проблеми со англискиот јазик, до тој степен што предизвикува мало глобално ширење на нивните специјалисти во многу области поради јазичната бариера.

Уредот не е совршен, можете да го замислите, има само 300 зачувани поставени фрази што е способен да ги толкува, иако ќе добие ажурирања преку Интернет и неговиот каталог за одговори ќе се прошири Мегафонот ќе се најде во продажба за месечна претплата од 183 долари месечно, иако имаат намера да лансираат комерцијален модел за 2018 година. На кратко, необичен производ што може да задоволи многу хостеси или службеници за безбедност, сепак, се чини како лепенка за јазична бариера што треба (треба) да се реши во целост XXI век.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.