Melomania Touch, извонредни слушалки од Cambridge Audio

Во други прилики веќе анализиравме производ од Кембриџ Аудио, позната квалитетна фирма за звук која е со седиште во Велика Британија и е широко позната по квалитетот на своите производи. Овој пат одиме со неодамна лансиран производ што не сакаме да го пропуштиме, Меломанија Тач.

Најновите слушалки True Wireless (TWS) од Кембриџ Аудио се појавија на пазарот и ги тестиравме. Ние ви ја кажуваме нашата длабинска анализа на новиот Cambridge Audio Melomania Touch со сите детални карактеристики. Несомнено, британската компанија уште еднаш заврши одлична квалитетна работа.

Дизајн: Задебелен и квалитетен

Можеби ви се допаѓаат повеќе или ви се допаѓаат помалку, но веќе знаете дека во мојата анализа сакам да аплаудирам на брендовите кои се дистанцираат од досадните или стандардните и се одлучуваат за смел или поинаков дизајн. Тоа е случај со овие Melomania Touch, новите аудио слушалки од Кембриџ.

 • Дали ви се допаднаа? Можете да ги купите по најдобра цена по ОВОЈ ЛИНК.

Па британската компанија тој тврди дека анализирал околу 3000 различни уши и одблесокот бил овој необичен и неправилен дизајн. Однадвор наоѓаме полирана пластика која изгледа прилично добро, неколку гумени капаци и нејзините влошки.

Лично сoy од оние кои имаат проблеми со слушалки за во уво затоа што ги испуштам сите модели. Ова не ми се случува со Melomania Touch, тие имаат силиконски „перка“ што ги прави слушалките да не се движат и е погоден за сите видови активности. Огромниот број на влошки што се вклучени во производот го прави речиси невозможно да не се прилагодат според вашиот вкус.

 • Димензии Куќиште за полнење: 30 x 72 x 44 mm
 • Димензии Слушалки: Длабочина 23 x Висина (слушалка без кука) 24 mm
 • тежина Случај: 55,6 грама
 • тежина Слушалки: по 5,9 грама

Очигледно е неопходно да се зборува за насловната страница. Наоѓаме прилично премиум футрола за полнење, изработена од имитирачка кожа за надворешната страна, има пет LED диоди со индикатор за батерија и USB-C порта на задната страна. Кутијата има овална форма и компактна големина и удобна за транспорт, се чинеше како успех и вистината е дека тоа зрачи со квалитет.

На крај, забележете дека можеме да купуваме слушалки во бело и црно, во зависност од нашите преференции и вкусови.

Технички карактеристики: Hi-Fi центричен

Ајде да разговараме со броеви и да започнеме со неговиот 32-битен двојадрен процесор и еднојадрен аудио потсистем. Qualcomm QCC3020 Kalimba 120MHz DSP, на овој начин и преку Bluetooth 5.0 класа 2 добиваме високо квалитетни способности за пренос на звук, иако многу има врска со сето ова кодеци: aptX ™, AAC и SBC со профили A2DP, AVRCP, HSP, HFP.

Сега одиме директно кај возачите, оние мали звучници во внатрешноста на слушалките што трансформираат толку многу обработка во квалитетен звук. Имаме динамичен систем со дијафрагма зајакната со графен од 7 мм, резултатот е следниот податок:

 • Фреквенции: 20 Hz - 20 kHz
 • Хармонично изобличување: <0,04% на 1 kHz 1 mW

На техничко ниво, мора да ги споменеме и микрофоните и имаме два уреди MEMS со поништување на бучава од cVc (исто така од Qualcomm) и чувствителност од 100 db SPL на 1 kHz.

Имаме внатрешно куќиште со батерија од само 500 mAh и дека ќе се полни на 5V преку вклучениот кабел за полнење USB-C, а не адаптерот за напојување. За ова ќе бидат потребни околу 120 минути целосно полнење од 0% до 100%.

Аудио квалитет: Наша анализа

Веќе видовте многу бројки кои практично не ви кажуваат ништо освен ако имате одредено знаење, па да одиме на нашата световна анализа, какво е нашето искуство со нивна употреба, особено имајќи предвид дека тука ги испробавме скоро сите слушалки од висок крај TWS кои се достапни на пазарот.

 • Ниско: Искрено, кога слушалките имаат низок профил, обично се соочуваме со комерцијален производ кој сака да покрие други недостатоци. Ова не се случува со Melomania Touch, тоа беше нешто што можеше да се очекува со оглед на тоа што тие се производ на Cambridge Audio. Сепак, фактот дека тие не доаѓаат претходно поставени со истакнати басови не значи дека тие не можат да изгледаат така, за ова ќе зборуваме подоцна. Басот е таму каде што треба да биде и ни овозможува да ја слушаме останатата содржина. Очигледно, ако размислувате да слушате само комерцијален регетон, тој можеби не е ваш производ.
 • Медиуми: Како и секогаш, тестот за памук се прави со малку мајмуни Квин, Робе и Артик Мајмуни. Малку слушалки можат да ја измамат оваа музика и наоѓаме точна диференцијација на инструментите.

Општо земено, немаме квалитетни загуби, немаме нарушувања и гласовите се слушаат добро. Нашите тестови се извршени преку Huawei P40 Pro со aptX и iPhone преку AAC.

Апликација Меломанија, додадена вредност

Ја тестиравме апликацијата Меломанија во бета фаза. Резултатот беше исклучителен, апликацијата ќе ни го овозможи сето ова. Може да ја најдете апликацијата и за iOS и за Android (во моментот на пишување сè уште не е официјално објавена).

 • Создадете прилагодени профили
 • Активирајте ги / деактивирајте ги функциите на допир
 • Прилагодете го изедначувањето
 • Овозможете / оневозможете го режимот на транспарентност

Без сомнение, многу е важно да можете да добивате ажурирања (две додека ги тестиравме) и пред сè да го прилагодите квалитетот на аудио на слушалки од ова ниво, браво за Кембриџ Аудио.

Автономија и корисничко искуство

Започнуваме со автономија, Вкупно 50 часа ако ги земеме предвид нивните до 9 континуирани часови (само преку A2DP профилот) и преостанатите 41 што ги дава кутијата. Реалноста е дека добиваме околу 7 часа континуиран звук со висок квалитет и со деактивиран режим на транспарентност, околу 35/40 часа вкупно при големи јачини на звук.

Со продолжена употреба, тие се удобни, т.е.Дури и ако го активираме режимот на транспарентност, што ќе прима звуци како што се аларми или гласови преку микрофоните за јасно да ги репродуцира, и е тоа што сме слушалки во ушите со исклучителен зафат, имаме пасивно аудио откажување доволно добро за да уживаме во музиката и дека можеби е неопходен режимот за транспарентност.

Моето искуство со Melomania Touch беше доста добро, повторно се соочуваме со прилично премиум производ од Кембриџ Аудио, ова се рефлектира и на неговата цена, од 139 евра Можете да ги купите и на нејзината официјална веб-страница и преку ОВОЈ ЛИНК.

Меломанија Тач
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
139
 • 80%

 • Меломанија Тач
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите

 • Квалитетни материјали и дизајн, чувствувајте премија
 • Висок квалитет на звук
 • Персонализација преку вашата апликација

Contras

 • Материјали и дизајн
 • Слабост
 • цена
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)