Bearf OnPods, без раце и без уши

Bearf OnPods

Денес во Актуалидад Гаџет зборуваме за производ кој сè уште не е пуштен во продажба. Ништо ново ако обрнеме внимание на количината на протекување и вести за идните случувања на пазарот што ги добиваме секојдневно. Но, ова е различно. Toе ви кажеме сè за Bearf OnPods, проект сè уште во фаза на развој, кој успеа да го привлече нашето внимание.

Тоа е концепт на вистински безжични звучни безжични слушалки што не сме ги виделе досега. Пронајдок со шпански печат со тековна кампања за Кроуфендинг, кој ветува дека ќе даде многу да се зборува во овој активен сектор на пазарот. Неговиот слоган е многу разјаснувачки, слободни раце и слободни уши, дали е можно? можно е. Видовме дека сè уште има простор за иновации дури и во концепт каде тоа се чинеше невозможно.

Bearf OnPods, можеби револуционерен изум

Како што ве очекуваме, само со неговиот слоган веќе се создадени сериозни сомнежи. Како е можно да сметаме на слушалки без уши? Па ова е можно благодарение на системот за слух заснован на спроводливост на 'рскавицата. Искрено, откако дознавме за овој проект, мора да признаеме дека тоа е нешто за што никогаш порано не сме чуле. Има на пазарот Слушалки засновани на коскена спроводливост звук Систем во кој вибрациите се пренесуваат преку коските и заобиколувајќи го средното уво, тие стигнуваат до внатрешното уво. Концепт кој изгледа дека не бил многу успешен.

Технологијата што ја користат овие Bearf OnPods наречена 'рскавична спроводливост предизвикува звучни вибрации да патуваат низ 'рскавицата до тапанчето. Од тапанчето конвергираат со природен слух и одат по истиот пат. Априори, една од предностите што ги наоѓаме во однос на традиционалните слушалки е дека Bear OnPods целосно исчистете го ушниот канал. Значи можеме да, додека уживаме во нашата музика, слушаат надворешни звуци со целосна јасност.

'Рскавични спроводливи мечки на парчиња

Прашањата продолжуваат ... ако ушите се слободни Каде го ставаме Bearf OnPods? Овде наоѓаме уште една од новините. Навистина не очекувавме дека слушалките ќе бидат целосно надвор од ушите. Уредот каде што се наоѓаат батеријата, звучникот и чипот за поврзување се наоѓа зад увото, веднаш на 'рскавицата. Y одвнатре ќе треба да лоцираме само мал магнет дека покрај тоа што го држи уредот ја исполнува функцијата на пренос на вибрациите звук

Слушање на музика и што звучи околу вас е можно со Bearf OnPods

Еден од најбарани услуги во индустријата за безжични слушалки е намалување на бучавата. Систем кој со емитување на минимално потпевнување, за многу незабележливи, поништува надворешни звуци. Како резултат, корисниците на слушалки за намалување на бучавата можат да се потопат во вашата музика. Но има и такви кои не сакаат само да слушаат музика и да се изолираат целосно од сè околу нив.

Bearf OnPods нуди на можност да уживате во музиката што најмногу ви се допаѓа без кабли или врски. Но во исто време да може да има разговор, слушајте го звукот на морето или сфатете дали некој не повикува на улица. Понатаму, дизајнот на овие слушалки го прави едвај забележлив дека ги носите. Гледајќи директно во некој што ги носи, можете да видите дека тие не носат ништо во увото, а малиот магнет е скоро скриен залепен на 'рскавицата.

Onpods поставени

Меѓу предностите што ги нуди форматот Bearf OnPods наоѓаме, како што рековме, и тоа тие се многу подискретни. Тие исто така заминуваат целосно ослободете го ушниот канал за да можеме да слушнеме сè што се случува во нашето опкружување. Не предизвикува оштетување на слухот или инфекции заради тоа што имал предмет во увото. Понатаму, преносот на вибрациите директно од 'рскавицата до тапанчето го прави басот да се чувствува многу појасно отколку со конвенционалните слушалки.

Проект во кој можете да се придружите доколку ве интересира

Како што споменавме на почетокот, се соочуваме проект во фаза на развој. Според производителите, по неколку прототипови, производот е многу близу до тоа да има финален дизајн што треба да се произведува комерцијално. За да го направите ова, А. кампања за финансирање во кој ако сметате дека е интересен проект и со иднина можете да се придружите со придонес. Не знаеме дали овој, сè уште прототип, ќе стане модел што може да се купи во која било продавница. Но, само по себе идејата е навистина оригинална.

Има предност што ја имаат Bearf OnPods во однос на која било друга слушалка од пазарот, барем засега. И тоа е тоаСпоред сегашните шпански прописи за сообраќај, не е забрането да се вози и да се користат. Правилото забранува употреба на кој било уред што целосно го вметнува или покрива увото. Значи, аудио уред кој е целосно надвор од увото оставањето слободен влезен канал не е меѓу оние што не можеме да ги користиме при возење.

различни видови слушалки

Понуда на слушалки Bearf OnPods TWS Bluetooth конекција и се компатибилни со кој било уред. Иако на фотографиите, поставени на задниот дел на увото може да изгледаат малку големи, неговата тежина е само 5 грама. И тие имаат моќ што во најновата верзија на прототипот ја достигна до 63 dB. Доволна изведба за да можете да понудите искуство за слушање без раце. Многу ќе зависи од неговиот успех од крајната цена што производот ќе ја достигне кога ќе се најде во продажба, за да може да биде конкурентен на многу други опции.

Од Актуалидад гаџет сакавме да поддржиме иницијатива «направена во Шпанија»Што покрај тоа што е интересно, има и средства да стане реалност многу скоро. Истражувањата, еволуцијата и иновациите во областа на технологијата се секогаш добредојдени. Повеќе од веројатно е дека многу скоро на пазарот ќе имаме слушалки за технологија на звук со спроводливост на 'рскавица.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хулио dijo

  Сообраќајните регулативи, како што вие ја нарекувате, е општа регулатива за сообраќајот 1428/2003 и во неговиот член 18 јасно ставаат до знаење, „забрането е управување со возила и употреба на СЛОВИ ИЛИ СЛОВЕТНИЦИ поврзани со приемници или репродуцирачи на звук“. Тоа носи парична казна од 200 евра и повлекување на 3 поени од возачката дозвола. Покажете му и повторно проверете ги прописите.

  1.    Рубен Лопез dijo

   Здраво, јас сум Рубен Лопез, пронаоѓач на производот, ви благодарам многу за коментарот. Навистина имате право бидејќи тие ги изменија прописите за да не можете да возите користејќи само еден од овие уреди. Сепак, постојат некои исклучоци како што е LG Tone Ultra, кој со тоа што не го попречува ушниот канал е овластен од ДГТ (тие се звучник во вратот). Како што можете да видите на мојата веб-страница и врската за групно финансирање, јас не посочувам дека тие се погодни за возење во Шпанија, веројатно ако се во други земји бидејќи не спречуваат апсолутно ништо за тоа. Сепак, верувам и секој што ги користи дека може да ги исполни условите за возење и јас се обидувам да го сторам ова. Поздрав.