Промешајте во Apple за перформансите на батеријата. Компанијата исправува со додавање на копче за да ги зголеми перформансите

И веќе неколку недели зборуваме за проблемите со перформансите на iPhone предизвикани од Инсталација на iOS 11 и батерии што веќе не се во нивните најдобри моменти, односно дека тие веќе не се нови и не можат да го понудат тоа добро искуство во автономија, сигурност и моќ на внатрешните компоненти како што е процесорот.

Apple се снајде на мојот начин на гледање на „невообичаено и не многу транспарентно движење“ со забавување на iPhone во моментот кога батеријата почна да губи својства (како што се случува кај сите батерии на сите производи) и по објавената вест од третина во кои Со текот на времето, се покажа дека iPhone-ите ја намалуваат ефикасноста дојде поројот на критики.

Оние од Купертино ги пренесоа вестите малку долго, но на крајот тие мораа да ја прифатат реалноста и да потврдат дека ги намалија своите перформанси да го заштити компјутерот од неочекувани рестартирања, како и потенцијални проблеми со внатрешните компоненти.

Програма за замена на батерии

Во оваа смисла, и откако ќе се потврди проблемот, првите барања доаѓаат од корисниците и Apple е принуден да ги смени батериите на корисници на кои им е потребно за 29 евра. Ова беше начин да се компензира што на почетокот ќе беше решено со предупредување на корисниците дека тоа може да се случи или дури и да им се дозволи да изберат да ги намалат перформансите или да останат на овие можни проблеми со текот на годините.

Сето тоа ставајќи јасно до знаење дека Apple и која било друга компанија или производ што користи батерија ќе се истроши со текот на времето и ова на крајот нуди лошо искуство во однос на перформансите или траење на батеријата во опремата.

Apple исправи малку повеќе и додава копче

Копчето ќе биде интегрирано во системот и може да се каже дека тоа е уште една исправка на марката, пред сè нешто што корисниците на Apple никогаш не би претпоставиле дека ќе се случи. Компанијата „попушта“ малку повеќе на критиките за полемиката со батеријата и сега ќе му овозможи на корисникот да избере дали нема да ги намали перформансите на iPhone кога неговата батерија има време на употреба, а нејзината моќ е помала. Очигледно ако сакате да ја смените батеријата за тие 29 евра, во секој случај можете да го сторите тоа, но сега ова копче е додадено во iOS за да се контролирате дали сакате или не го забавувате iPhone-от за да не страдаат неговите внатрешни компоненти.

Без сомнение ова Тоа ќе биде лична одлука и со ова Apple сака да ја забави стапката на поплаки, тужби и лоши коментари овие денови го опфаќаат целото место со куќиштето на батеријата. На овој начин, сопственикот на iPhone ќе биде одговорен да избере дали сака да ги намали перформансите на неговиот компјутер и да не претрпи неочекувани рестартирања, постојани падови на автономијата итн., Или да продолжи да го користи како и секогаш, преземајќи ризици што ова повлекува.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.