Мајкрософт ГЛАС, паметниот термостат со Кортана веќе има цена

Мајкрософт ГЛАС Цена

Во средината на минатата година 2017 година, Мајкрософт ја изненади пошироката јавност со презентирање на својата посебна визија за тоа што треба да биде паметен термостат. Од таа визија Роден е ГЛАС, прекрасен тим кој се храни со виртуелниот асистент на компанијата (Кортана) така што корисникот може да го користи за повеќе работи отколку што предлага температура што ја сакате во вашиот дом.

Можеби најпопуларниот термостат во оваа индустрија за поврзана опрема е Гнездо „Во сопственост на Google некое време“. Да бидете во можност да ја регулирате температурата на вашата куќа само со тоа што ќе ја кажете гласно или од вашиот мобилен е нешто за што многумина сонуваа. И со Microsoft GLAS доаѓа уште една многу интересна опција, не толку за цената, туку за функциите, како за дизајнот.

Од нејзиното претставување уште во јули 2017 година, ништо не беше коментирано за нејзината продажна цена или кога би можеле да добиеме единица. Денес можеме да ја потврдиме цената и датумот на објавување. Првото нешто е што може да биде твое за 319 долари (скоро 270 евра за промена) И второто: првите единици ќе бидат испорачани од следниот март.

Ако ја споредиме цената со термостатот Nest, Microsoft GLAS се губи. А, популарниот модел чини 249 евра. Во меѓувреме, овој нов Microsoft GLAS не само што можете да го управувате од вашиот мобилен телефон или таблета, но корисникот ќе може преку гласовни команди да му каже, каква температура сака во неговата куќа.

GLAS има екран на допир, така што ќе имате можност за интеракција со паметниот термостат за да ја знаете моменталната влажност, временската прогноза за следните неколку дена или каков е квалитетот на воздухот. Исто така, уште една од функциите што можете да ја направите со Microsoft GLAS што Nest нема да ви ги обезбеди е да дејствувајте како виртуелен асистент за да ги знаете состаноците во календарот или, на пример, да знаете од прва рака како се одвива сообраќајот во тие моменти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.