[Мислење] Во ова „непослушно куче“ од следниот генерација не е изненадувачки

Тоа беше она што сите го очекуваа. Не знаевме што и колку ќе видиме, но да, бидејќи Нил Друкман го потврди тоа претходниот ден, бевме јасни дека Uncharted 4 Одам да се појавам на почетната гала на Playstation Experience. Така беше и, згора на тоа, изненадувајќи ги сите, имаше повеќе од петнаесет минути чиста и едноставна игра, без мамење или картон, бидејќи играта никогаш порано не беше прикажана. И, тоа беше нешто релативно логично поради неизвесноста околу титулата што може да го следи будењето на Uncharted 3 или The Last of Us, радикално различни игри.

И јасно е дека Uncharted 4 е сè уште Uncharted и тоа е, можеби, неговиот главен недостаток или точка за подобрување, екстремно прекумерниот континуитет што е опиплив во едноставно 15-минутно демо избрано намерно од Naughty Dog. И можеби Изненадувачки е што играта не изненадува технички, како што може да се очекува студија како Лошо куче можеше да стори до сега во генерацијата. Во тој аспект, секако е беспрекорен, но не се гледа ништо навистина изненадувачки, освен, можеби, прилично „жива“ и многу привлечна вегетација. Сè уште има детали за извонредна грижа како што е оној раб што паѓа откако поток вода паѓа врз главата на Нејтан Дрејк, но во ниту еден момент нема чувство на изненадување што се чувствуваше во времето како Uncharted 2 или неодамна, The Witcher 3 или, без да одам понатаму, Редот 1886 година.

maxresdefault

Пред да истражувам, морам да кажам дека чувството по прикажаната петнаесет минути игра беше чувство на „Веќе бев таму и веќе го направив тоа“. Добро, можам да разберам одреден континуитет во франшизата со три главни испораки зад неа, но мора да земете предвид одредени релевантни точки: Uncharted 3 излезе во 2011 година, па кога четвртата рата ќе се појави во продавниците, ќе поминат четири години; Насловот беше развиен од „Б-тимот“ на студиото и беше јасно дека додека Uncharted 2 беше игра што револуционираше во жанрот и го означи патот напред, третиот дел не само што не покажа значителни подобрувања, туку и даде неколку суво грозје во скрипта, ситуации, поставување итн. Токму за ова и за успехот на одличниот The Last of Us тоа Воопшто не очекував повеќе од истото толку крајно дрско.

И, тоа е дека наоѓањето средина што се чини мешавина од она што беше видено во првиот Uncharted со неодамнешниот Tomb Raider, не изгледа како добар прв чекор кога станува збор за изненадување и ако тоа е проследено со скокање, качување или борбени анимации точно идентични на она што се виде во последните наслови на франшизата, се чини дека работите не се подобруваат. Да, се чини дека делот за снимање е малку полиран, што, да, мислам дека сè уште треба порадикална промена затоа што во Uncharted 3 остави многу да се посака. Добра вест е тоа додадени во форма на скришум и кука кога се движите низ џунглата кои, без воопшто да бидат ништо револуционерно, додаваат одредени слоеви на длабочина во играта чии механичари зовриваа до качување и тепачки

Лошо куче

Да започне со тоа, ми се чини вистинска идиотизам тоа двоен стандард кои испуштаат одредени мислења што го воздигнуваат она што е видено во Uncharted 4 како „автентичен следен генерал“ или „следниот GOTY без дискусија“ додека новите рати на Assassin's Creed или Far Cry се жестоко критикувани, без да се оди понатаму. Јасно е дека да се биде континуист во франшизата на повисоко ниво ќе значи дека се соочуваме со игра на друго ниво, но, токму затоа што непостојаниот пес е зад и токму затоа што доаѓа од најлошата рата на франшизата (дека режисерот и главните одговорни страни веќе не се во Непослушен пес откако ја започнаа оваа четврта рата, мислам дека е знак), со три години и генерациски скок помеѓу нив, сосема е разбирливо да се бара многу повеќе наспроти вака измерената еволуција во за играње.

Останува уште една година и просторот за подобрување на техничките работи е голем. Но, надвор од генерираните влакна во моторот, во игра o CGI- и други срања, она што го очекував од непослушен пес беше кул искуство во позната структура. Дека тие покажаа дека овој следен генерал на кого му е многу тешко да започне, има што да понуди повеќе од истите искуства со Ps3 и 360 со слој шминка. Beе биде добра игра, не мислам дека има сомнеж во тоа, но од оваа франшиза и оваа студија логично беше да се очекува многу повеќе, а не таа лежечка пасивност при воведување значајни вести. Willе мораме да чекаме изненадувања.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

7 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Огорчен dijo

  Погледнете. хејтер си, не сакаш видео игри. Не знам што правите тука, вие сте педантни и здодевни.

  1.    Хавиер Монфорт dijo

   Здраво,

   Пишувам за видео игри веќе пет години и тоа е нешто за што сум страстен. Затоа од секој од нив го очекувам најдоброто можно и уште повеќе кога одговорната студија е една од најреномираните во индустријата. И, се разбира, ја аргументирам и истакнувам секоја точка од моето мислење, што е очигледно тотално лична и субјективна. Не ви се допаѓа или не се согласувате? Совршено. Но, влегувањето во дисквалификации мислам дека е малку апсурдно и, пред сè, не е соодветно.

   Честитка.

   1.    Огорчен dijo

    Мојот коментар е одговор на низа публикации што оставаат многу да се посакаат.
    Јас обично го читам овој блог затоа што ми се чини дека тој е добар портал, ажуриран, негуван и полн со новости и анализи кои имаат значителен интерес. Она што сакам да го разјаснам со ова е дека вашите публикации многу го намалуваат нивото и ме оставаат со лош вкус во устата што постепено ми го одзема интересот за блогот.
    Причините? Груби и збунувачки анализи, тотално оддалечени во многу случаи од реалноста и што верувам дека само го збунуваат потрошувачот. Не е добра референтна точка за идните купувачи на видео игри.
    Мислењата што понекогаш ги давате за видеоигрите не се ништо повеќе од такви банални и излишни субјективитети што ги повикуваат читателите да го погоди полето за затворање.
    Би можел да продолжам со безброј такви примери, но би сакал да истакнам еден што ми смета за впечатлив.
    Како писател, што помалку треба да се обрне малку внимание на пишувањето. Јас работам со деца од основно училиште кои ми пишуваат многу покохерентно од она што сум навикнат да го читам во вашите публикации.

    Коментирањето на оваа публикација едноставно беше излив затоа што сламата ја скрши грбот на камилата. Откако видов во последниве денови направена каскада од публикации и дека во секоја од нив сум вознемирен, скокнав и почнав да го кажувам своето мислење, да ве охрабрувам да размислувате и, ако е можно, да ве охрабрувам да повторите и да размислите како да го подобрите квалитетот на вашите публикации за да не го намалите квалитетот на порталот.

    ПС: Не сакам да бидам педантен, но кога објавувате за јавноста, треба да бидете подготвени за одговорите на јавноста (било да е тоа критика или пофалба)

    Добро почит

    1.    Хавиер Монфорт dijo

     Здраво,

     Вашиот коментар е ценет.

     Точно е, се разбира, дека не објавував никаква анализа како таква многу месеци и не знам на која мислите во тој поглед. Во врска со другите мислења што ги критикувате, како што е ова, би сакал да ги знам конкретните детали што сметате дека се непристојни и „ниско ниво“ во однос на граматиката или правописот.

     Во однос на квалитетот на самиот текст, тоа е по вкус на секој, но ако едно ми е јасно е дека нивната кохерентност не е споредлива или многу помалку инфериорна во однос на текстовите на дете од основно училиште.

     Затоа, би сакал да ги истакнуваш своите критики и да не останеш празен. Што сметате дека е непристојно во овој текст? Мене ме погоди што првата критика беше дека сум хејтер и не сакам видео игри, а потоа разумната и аргументирана критика се однесуваше на квалитетот на моите текстови. Дали е формата или супстанцијата што може да се критикува?

     Ви благодарам за Вашата порака.

 2.   JOОЕЛО dijo

  Јас го патетикувам написот, вистината е дека првпат влегувам на оваа страница, а јасно е и последниот.
  СТРАШНА ТРОЛА

  1.    Хавиер Монфорт dijo

   Здраво,

   Го повторувам истото како и партнерот погоре. Ако не се согласувате со статијата за мислење, совршено, не можеме сите да размислуваме на ист начин или да имаме исти вкусови.

   Но, ако вашиот придонес, наместо да се расправате зошто не се согласувате или зошто, од ваша гледна точка, мојата перцепција е погрешна, се состои во дисквалификација и непочитување, пораките не придонесуваат апсолутно ништо и се само едно губење време на вашето дел

   Ако сакате да дебатирате, од почит.

   Честитка.

 3.   Braingacke dijo

  Здраво, се согласувам со Хавиер Монфорт, јас сум супер fanубител на неразвиената трилогија, бев супер возбуден што ја видов играта од почетокот на оваа година, така што ќе ми покажат повеќе, исто, промената не се гледа како од незабележан 1 спрема 2 Виновни се овие момци што го направија последниот од нас, овие момци не разбираат дека незабележаната е поинаква игра од последната од нас, благодарение на овие момци срцето на непозната Ејми мораше да се откаже од непослушен куче, проследено со директорот на незабележано, само се надевам дека нема да ја уништат оваа сага, која е една од моите омилени, ќе продолжам да чекам нови игри, за да ми го покажам вистинскиот потенцијал на непокажаното, вистинското непослушно куче дека толку многу се восхитувам и што од играње 1 со crash bandicoot не разочарувам ... поздрав!