Дали безжичните фиксни телефони сè уште вредат?

Безжичен фиксен телефон

Пред не толку многу години што единствениот начин да комуницираме со нашите пријатели или семејство беше штанд или фиксната линија на нашиот дом, и покрај фактот дека овој тренд целосно се промени, фиксниот телефон е сè уште жив и ја има својата корисност. Со текот на времето, трендот се промени, но не само во однос на вообичаениот уред, туку и формата. Сега најнормално е да испратите порака преку една од повеќекратните апликации за инстант пораки па дури и аудио.

Сè поретко се добива повик кога некој сака да не праша нешто и наместо тоа добиваме порака. Но, не секој сака да има активен телефон кога е во удобноста на својот дом и Огромното мнозинство на домашни интернет-оператори продолжува да ве принудува и денес да ја ангажирате и фиксната линија. Значи, безжичен фиксен телефон може да биде нашиот доверлив мобилен телефон кога сме дома. Дали сè уште вреди? Останете со нас за да го проверите, заедно со комуналните услуги и ситуациите во кои можеме да го извлечеме максимумот од тоа.

Еволуција на фиксната линија

Телефоните станаа неизоставен елемент во кој било дом од 20 век, но во 90-тите години на минатиот век почнавме да гледаме како многу производители прават чекор понатаму нудејќи ни телефони порафиниран дизајн вклучувајќи ја и големата доблест да се биде безжичен и дозволете ни да се движиме низ нашиот дом додека повикуваме. Ова се оствари благодарение на а безжична врска под радиофреквенција што ни овозможи да се оддалечиме од приемникот доволно за да го покрие целиот наш дом.

фиксен телефон

Беше таков успех што во денешно време е незамисливо да се има типичен фиксен телефон со кабел, кабел што завршува неуредно и нè полудува. Како податоци, беа регистрирани првите чекори на безжичната технологија за фиксни телефони до 1990 година со телефони кои беа поврзани во фреквенција од 900Mhz, технологија која и покрај тоа што се прошири во голема мера, предизвика многу главоболки мешајќи се со многу други апарати во нашиот дом, што може да произведе звучни артефакти.

Полека пазарот на мобилни телефони порасна и фиксниот се намали, но вториот го копираше другиот во однос на функциите и предностите. Со текот на времето тие додаваа екраните за да го видат бројот или контактот што не повикува, внатрешна меморија за зачувување контакти или блокирање на други или можност за поставување 2 телефони преку истиот приемник со помош на мост. Во последно време нема новини во земјата на фиксната телефонија, затоа сегашните модели ќе бидат многу слични на оние што ги видовме пред скоро една деценија.

Предности на безжичен фиксен телефон

 • Цена: Главната предност е трошокот, а тоа е дека кај повеќето оператори е задолжително кога се ангажира нашата домашна или работна интернет-линија, па нејзината цена ќе биде 0. Всушност, додадено на ова, постои голема разновидност на модели на ефтини безжични телефони.
 • Приватност: Фиксната телефонија можеме да ја претвориме во наш приватен број, така што само некои важни контакти имаат пристап до неа, на овој начин кога сме дома можеме да го исклучиме мобилниот и да ја користиме само нашата фиксна линија.
 • Удобност: Безжичниот фиксен телефон ни дава многу удобност при движење низ куќата без користење на батеријата на нашиот мобилен телефон.
 • Покриеност: Можеме да оствариме повик без страв од губење на сигналот, особено ако повикуваме на друг фиксен телефон.

Недостатоци на безжичниот фиксен телефон

 • Ниска подвижност: Јасно е дека ова е неговиот најголем недостаток, оттогаш тешко можеме да се извлечеме од дома ако не сакаме да го изгубиме сигналот.
 • Функционалност: Споредбата со паметните телефони е неизбежна и овие безжични телефони немаат друга функција освен повикување или примање повици.
 • Стапки: Додека повеќето оператори нудат тотално неограничени бесплатни разговори кон мобилни телефони, некои ако ни наплатат и цената е голема за разлика од мобилните терминали каде што нема разлики.

Безжичен телефон

Дали сè уште вреди?

Од наша гледна точка, да, тие вредат ако го користиме нашиот личен мобилен телефон за работа и треба да се исклучиме кога ќе се вратиме дома без тотално губење контакт со најблиските до нас. Премногу Важно е дека во случај на пад на покриеноста или поради некој инхибитор на сигналот сè уште би имале можност да комуницираме или да повикаме полиција во случај на вонредна состојба.

Ако сме личност која малку застанува дома или работи надвор надвор цел ден Јас би препорачал да се обидеме да го исклучиме од нашата стапка за да си ја заштедиме цената, ако, напротив, немаме друг избор затоа што нашиот оператор нè принудува да ја одржуваме оваа фиксна линија, најдобро е да не ја поврзуваме и да ја заштедуваме цената на терминалот . Бидејќи и покрај тоа што не принудија да имаме фиксен телефон, тие повеќе не го вклучуваат како да се случува со рутерот.

Што мислиш? Можете да го оставите вашето мислење за тоа во коментарите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)