Мислење: PlayStation 4 наспроти Xbox One

xbox-one-vs-ps4

На само уште три месеци пред стареењето на Xbox 360 и PlayStation 3 треба да се поклонат пред доаѓањето на нивните генерациски замени: Xbox One y PlayStation 4, соодветно. Нема сомнение дека судбината на двете машини се чинеше осудена на пропаст по тоа страшно претставување на Xbox One.

Сепак, исправувањето е мудро, и Мајкрософт тој зеде добри забелешки за критиките кон неговиот систем во првото прикажување на тоа пред целиот свет. Со значителна промена во политиката, која опција изгледа попривлечна сега? ¿PlayStation 4 o Xbox One?

Конзоли

За вкусови, бои или тоа е корисен израз што обично се користи кога нешто не е во склад и се чини дека тоа е случај со естетскиот аспект на Xbox One. Споредбите со старите плеери на VHS не траеја долго, а сепак , со PS4 И покрај тоа што држи слична линија, светот беше полн со пофалби. Секако, да, конзолата Sony има поубав финиш, иако на лично ниво, јас не ги сметам овие машини како две конзоли со присуство на личност: дава чувство дека се создадени одвнатре и од случаи недостаток на личност. Ако не, запомнете, на пример, триото Nintendo 64, PlayStation и Saturn.

PS4-Xbox-One

Влегувајќи во партал со технички карактеристики сместени длабоко во цревата на PlayStation 4 и Xbox One, се чини дека од AMD, одговорни за сировата моќност на двете конзоли, тие веќе се осмелија дека конзолата Sony, барем на хартија, тоа е повеќе моќен од Xbox One (сите можеме да ја запомниме таа вест за 8 GB GDDR5 што беше медиумски разбиена) Во овој момент, сакам да се потсетам и да се сетам на неколку зборови од Microsoft кои рекоа нешто како што сакаа да се фокусираат повеќе на искуството и не на топ листите. Читање меѓу редови, со добро разбирање, неколку зборови се доволни. Нема да застанам со досадни пасуси наполнети со технички податоци што можете да ги консултирате на мрежата на мрежи, но ве поканувам да ги разгледате овие видеа со игрите на Xbox One и PlayStation 4.

 

Контролите

Уште еднаш, мислења во двете насоки. Контролорот Xbox 360 ќе остане запаметен по ергономијата и способноста за возење игри и стрелци, сега постојат одредени жанрови, како што се борбите, што веќе можеме да играме извонредна титула и подеднакво застрашувачкиот и непрецизен крстоглав ќе се погрижи за брзање искуство и забава. Новата подлога за Xbox One има десетици прегледи засновани на повратните информации добиени од корисниците на Xbox 360. Главните новини и подобрувања на подлогата ќе бидат вклучување на вибрации во секоја активирачка, помали стапчиња, со подобра ергономија и со површина Во меѓувреме , копчињата видоа како се намалува нивното растојание едни од други, попрецизно и удобно вкрстување, а контролата може да оди во режим на мала потрошувачка. Тоа е прилично традиционална подлога поради фактот што над технологијата што го тера да работи заедно со Kinect, нема впечатливи додатоци: оној што може да даде мириси или вклучување на екранот во него беше отфрлен.

microsoft-xbox-one-контролер

Новиот DualShock веќе е опишан како еден од најдобрите контроли во историјата од страна на оние што го држеле во свои раце (ние останатите смртници ќе треба да почекаме да донесеме каква било пресуда) Тоа е еволуција на традиционалниот DualShock, но оди , скокот е прилично спектакуларен ако се споредиме со оние што се случија помеѓу контролорите на претходниот PlayStation. Позаоблениот и ергономски дизајн се чини дека ја зголемува удобноста на DualShock 4, тој исто така ќе има мал вграден звучник (како во Wiimote), конечно ќе има влез за слушалки (како универзален приклучок), подобрени активирачи ( една од слабите точки на DualShock 3: Јас и самиот морав да купам некои фризури за да ги поставам на оригиналните), впечатлива ЛЕР која ја менува бојата (на пример, кога ќе се намали нашето здравје, иако се прашувам кој ќе го забележи контролорот пред тоа хаубата на играта ...) и, конечно, панелот за допир со разни апликации, ја круниса планината на подобрувања и додатоци што направија DualShock 3 да се развива на импресивен начин.

PS4 контролер

Јасно е дека сè додека не можеме да ги држиме двата контролори во свои раце, ќе мора да им веруваме на зборот на оние кои имале пристап до нив. За многумина ќе биде радост што Xbox 360 подлогата е подобрена, додека другите ќе бидат уште позасилени со тие фантастични впечатоци на DualShock 4. Од време на време.

 

Kinect и PS Eye

Резолуцијата и технологијата на Kinect 2.0 ги оставаат зад себе можностите на PS Eye. Резолуцијата е поголема и се чини дека има високо ниво на препознавање и прецизност. Но, се разбира, целите на Мајкрософт и Сони значително се разликуваат во пристапот што сакаат да го дадат на нивните периферни уреди. Kinect за Xbox One ќе беше клучен елемент: конзолата ќе работи со неа, што повеќе, уредот ќе биде во посебен режим на мирување кога ќе ја исклучиме конзолата за да можеме да ја вклучиме со гласовна команда. Оваа одлика не беше добро прифатена од гејмерската заедница и повеќе откако, случајно, беше откриена соработката на Мајкрософт со американските разузнавачки служби, дури и некои администрации, како германската или австралиската, означија Kinect од камуфлиран играчки шпионски уред.

xbox-one-kinect-vs-ps4-око-

И очигледно досега, уредот не е мал, дури и Мајкрософт тврди дека е прилично скап за производство. Што се случи потоа, сите знаеме: каскади на протести и спуштање на панталоните на Американците. Kinect веќе не е задолжителен и во овој момент се прашува каде се одвива тој говор за чудесните и уникатни квалитети на овој гаџет, неопходен за работата на Xbox One. Sony, од своја страна, одлучи да не го вклучува PS Eye во конзола пакет за да се избегне поскапи. А што се однесува до намената на периферната, се чини дека тој ќе биде наменет за игри што го поддржуваат и за некои програми што го користат активно, со што останува во дискретна позадина.

 

Коцкање и онлајн политики

Мајкрософт заработи повеќе од 5.000 милијарди долари од наплата за своите различни услуги, вклучувајќи плаќања за игри на интернет и агресивни политики за микро-трансакции на Xbox Live. Секако, со Xbox One ќе останете да го дишете полнењето, иако тие беа во можност да попуштат во некои аспекти, како што е фактот дека за остатокот од корисниците е потребно само едно лице со златна претплата на конзолата. исто така уживајте во „придобивките“ од тоа членство. Сони, ниту краток, ниту мрзлив, го зеде деловниот систем на Мајкрософт како референца и го префрли на PS4, иако со поголема интелигенција.

Сите го знаеме ПС Плус и неговиот систем за изнајмување игри - затоа што тоа е полноправен систем за изнајмување придружен со некои попусти за да се направи ефектот на кармонот - кој стана популарен во последната година: само потроши 15 евра и ќе имаме три месеци до играјте различни игри PS3 и PS Vita ... што ни ги нуди Sony, бидејќи тоа е друга: ќе играте што сакаат да играте. Можеби е систем што реагира на профил на потрошувач, но на традиционалниот играч, тој е тотално благ: хардкор играчот ќе ги купи игрите што ги чекаат и нема да биде свесен за тоа што може или не може да ја внесе понудата месечни игри ПС Плус - и сите, очигледно, се игри со одредена возраст. Вистинскиот проблем доаѓа кога пакетот PS Plus вклучува игри на Интернет: нема повеќе бесплатни игри со онлајн игри на конзолите Sony. И, ова беше речено со врвови на рацете по уште едно соопштение на компанијата со две острици. Исто така, треба да се напомене дека „Мајкрософт“ ја имитира стратегијата „Плус“, иако со различна и многу значителна нијанса: игрите што ги преземате се за вас сè додека ги чувате на вашиот хард диск, без потреба од обновување на златото, иако секако, гледајќи што даруваат ... Ниту ние знаеме дали оваа промоција ќе се пренесе на Xbox One.

xbox_one_live

Сите се сеќаваме дека „Мајкрософт“ немаше да дозволи заем за игри, нивната инсталација ќе биде задолжителна, имаше за цел да направи официјален пазар од втора рака - каде дури и развивачите ќе имаат корист од користени копии, ќе ја поврзуваат конзолата еднаш на секои 24 часа да се направи проверка на лиценцата -… но ова беше уништено со текот на времето и се вративме на нормалноста присутна во сегашната генерација. Кога Сони одговори на тие апсурдни политики на Мајкрософт, дури и исмејувајќи се, увери дека тие нема да воведат никакви ограничувања за употребата на нивните игри. Повторувам, од ВАШИТЕ игри. Подоцна, во интервјуа за некои медиуми, тие појаснија дека ако трета компанија сака да наплати, на пример, пристап до режим на мултиплеер или употреба на нивните сервери, тие можеле слободно да го сторат тоа.

ПС ПЛУС

Што се однесува до трајното поврзување на некои игри, се чини дека ќе биде реалност која со текот на времето ќе стане нормална: игри како што е The Division, од Ubisoft, ќе ја имаат оваа функција присутна, па дури и Microsoft продолжува да инсистира на моќта на облакот да го подобриме нашето искуство со игри, што се случува, неизбежно, со тоа што секогаш сме на Интернет.

 

Игри

Во овој дел, за момент, билансот е јасно наклонет на страната на Microsoft. Додека Sony ги предаваше истите четири игри од февруари - кои би биле Knack, in Famous: Second Son, Drive Club и Killzone: Shadow Fall, иако треба да ги додадеме The Order, претставени подоцна и за кои не знаеме скоро ништо - Microsoft објави добар огномет на E3: Хало, Сансет замрзнување, Форца 5, Квантум пауза, Кримсон змеј, Dead Rising 3, Ryse, Titanfall - иако се сомневам во ексклузивноста на ова -, убиец инстинкт, Д4 ... Друга работа е што, таму со вкусовите на секој, чувствуваме предиспозиција за еден или друг систем според игрите, но она што не може да се негира е дека Сони покажа голем број ексклузивци кои се сметаат од една страна и ние сме на 3 месеци од лансирањето на конзолата - да не спомнувам дека игрите како рециклирана Final Fantasy Versus XIII во петнаесеттата рата од сагата или идните Kingdom Hearts ќе ја видат светлината на денот на Xbox One-.

Xbox-One-Игри

Haveе почекаме да видиме дали Последниот чувар ќе направи скок до PS4, со она што ќе нè изненади Naughty Dog - продолжението на The Last of Us е безбеден облог за иднината, како и неизбежен Uncharted 4- и ако Санта Моника ќе се искупи донекаде мрзливиот Бог на војната: Вознесение. Исто така, треба да се напомене дека „Мајкрософт“ гарантира исклучиво, целосно или привремено, содржина за DL за „Xbox One“.

 

Цени и пакувања

Една од предностите на PS4 со која Sony ја освои јавноста беше цената на конзолата: 399 евра. И најавата дојде непосредно по разорните 499 евра кои беа потврдени за Xbox One.Сепак, мора да размислиме на фактот дека конзолата на Microsoft ќе вклучува Kinect, додека PS4 нема да има PS Eye, кој ќе се продава лабаво со 60 евра. , иако како што веќе забележав, целта на овие периферни уреди многу се разликува. Но, се разбира, сега се прашуваме која е целта да се стави Kinect со конзолата ако сега се покаже дека не е од суштинско значење за неговото работење.

Curубопитно, во Келн, Мајкрософт повторно не зборуваше за цени, но зборуваше за пакет со Call of Duty: Ghosts - нешто што многу ќе се допадне во земјата на чичко Сем - и за испорака на дигитална копија на FIFA 14 на луѓе Тие ја резервираат конзолата - велат тие се ограничени единици. Сони, од своја страна, сè уште не објави пакет, иако во ова прашање, претпочитам да го насочам своето внимание на „Мајкрософт“ и да видам како тие ќе реагираат: дали ќе ослободат пакет без Kinect и поевтино? Theе се намали ли цената на конзолата и периферните уреди директно? Дали ќе останат во петнаесет години?

 

Заклучоци

Сè уште е рано да се изрекува нешто, а помалку без конзолите на улица, но веќе ја немам толку јасна супериорноста на Сони. Секако, Мајкрософт се нафрли на целата презентација на Xbox One и миењето на таа слика ќе ги чини големи жртви. Сони беше во можност да го искористи овој спектакуларен погрешен чекор и ја освои јавноста во медиумите со својот одговор на не блокирање на користени игри и најава за поевтина конзола од 100 евра.

Меѓутоа, кога станува збор за игри на Интернет, главниот потег на Сони е тројански коњ украсен со ленти од Плејстејшн плус: сега ќе мора да платиме за да играме со нашите пријатели преку Интернет, без оглед на конзолата, кога во минатото, еден од банерите на Сони беше бесплатни игри на Интернет. Исто така, треба да се спомене дека тие им даваат на развивачите одредена ширина во однос на мерењата, како што се секогаш поврзани.

Пак-PS4

Што се однесува до свртеноста од 180 степени дадена од „Мајкрософт“ - и дека некои се однесуваат на заминувањето на Дон Метик од компанијата, за кого тие тврдат дека е „волшебник на Балмер“ и за возврат овој лик се смета за еден од најлошите пет извршни директори во денешно време- позитивна промена, нема сомнеж, но секако, дали навистина можеме да и веруваме на компанија како „Мајкрософт“ дека спортски стигми како трите црвени светла - иако Сони имаше и свои работи со жолтите - загуба на ексклузивитети или напуштање на хардкор играчот во корист на кинектадите? Секако, недостатокот на доверба ќе ги повлече Американците, бидејќи постои страв дека ќе се случи друга промена на политиката исто толку лесно или дека Xbox One повторно ќе биде под влијание на акутен кинектитис.

PlayStation 4 има поевтина цена во своја корист, се чини дека е подобар контролер, но бледнее во споредба со Xbox One во однос на проширувањето на ексклузивците - и пазете се, сите тие нема да бидат на промоција, бидејќи inFamous оди до февруари 2014 година - и употреба на наменски сервери во онлајн игри. Пред неколку месеци, супериорноста на PS4 во однос на Xbox One беше неспорна, но работата на Microsoft го воскресна интересот за нејзината конзола, што го прави интересно како и Sony. Останува да видиме дали оние од Редмонд можат да изненадат со намалувањето на цената или прикажувањето на повеќе игри, бидејќи ако за неколку недели видиме ексклузивна тројка А најавена за PS4, тоа може да биде тежок удар. Сепак, ова само што започна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.