Ниту мобилни, ниту ламби, првиот уред Xiaomi во Соединетите држави ќе биде Xiaomi Mi Box Android TV

Андроид ТВ на Xiaomi Mi Box

Веќе некое време го следевме и коментиравме доаѓањето на Xiaomi во САД, непосредно доаѓање што ќе значи голем напредок за самата компанија, бидејќи САД продолжуваат да се биде одличен пазар на технологија.

Ова пристигнување ќе биде клучно и иако многу продавници веќе продаваат телефони Xiaomi во САД, вистината е дека самата компанија не прави и подготвува нови уреди за пристигнувањето. Многумина од нас мислеа дека првиот уред Xiaomi што ќе пристигне во САД ќе биде мобилен телефон, но се чини дека нема. Неодамна видовме извештај на FCC во кој е прикажан одобрување на Андроид ТВ Xiaomi Mi Box.

Очигледно најновиот медијацентар на Xiaomi ќе биде оној што ќе пристигне во САД, како што може да се види во извештаите презентирани од FCC. Нешто тотално логично тогаш Мобилните телефони на Xiaomi имаат поголема конкуренција отколку медијацентарот, пазар каде се истакнува Xiaomi, не само на национално ниво, туку и на меѓународно ниво.

Андроид телевизорот Xiaomi Mi Box што го видовме е способен да игра 4K содржина со 60 fps. Тоа има 2 GB RAM меморија и 8 GB внатрешна меморија. Исто така, ќе има USB порта што ќе ви овозможи дополнително складирање. Што се однесува до процесорот, ќе има Xiaomi Mi Box Android Tv чип AmLogic, конкретно, Amlogic S905X-H.

Тоа е Quadcore процесор кој ќе има моќен графички процесор, но кој ги открива неговите граници. Овој процесор веќе го познаваме и има помоќни опции како што е решението претставено од Raspberry Pi 3, па се чини дека Xiaomi ќе има потешкотии со овој уред.

Во секој случај, сепак не ја знаеме цената и датумот на објавување на Xiaomi Mi Box Android TV во САД, но јасно е дека тоа ќе биде првиот уред Xiaomi кој официјално пристигнува во САД, Дали ќе пристигне во исто време и во остатокот од светот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.