Наполнете го вашиот мобилен телефон преку ласер благодарение на оваа чудна платформа

ласер

Многу се идеите што поминуваат низ нашите умови на кој било ден, замислете ако покрај ова сте имале среќа да можете да ги реализирате бидејќи ја имате потребната инфраструктура и финансирање. Ова е токму она што се случи во Универзитетот во Вашингтон каде што група истражувачи работи со месеци на нова, прилично чудна форма на безжично полнење.

Како што можете да видите на сликата на горниот дел од овој пост, станува збор за дело што резултираше со создавање на еднина рампа за безжично полнење тоа се издвојува од останатите што веќе постојат на пазарот за едноставниот факт дека, за полнење на вашиот мобилен уред, тој директно користи a ласер, доста интересен метод што се користи за испраќање енергија од едниот крај на која било друга просторија.

Овој ласерски полнач може да биде исто брз како и користењето на традиционален USB кабел

Следејќи ги зборовите на инженерите и истражувачите кои работеле на овој проект, по неколку месеци работа и подобрување на резултатите добиени во различните тестови, се чини дека вчитувањето на уредот со употреба на ласер е исто толку брзо како и користењето на традиционалниот стандарден USB кабел. Меѓу придобивките од користењето на оваа платформа откриваме дека нејзината употреба е потполно безбедна.

Лично, морам да признаам дека развојот и сè што е постигнато со имплементацијата на оваа платформа го привлекоа вниманието, иако, токму за полнење мобилни уреди како паметен телефон, го гледам малку непотребно Поради фактот што овие видови наплаќања се веќе достапни на пазарот веќе подолго време и денес, дури и сите терминали од висока класа вклучуваат ваков вид технологија, нешто што ќе му биде многу тешко на овој ласерски полнач да може.

плакета

И покрај интересната природа на проектот, проблемот со кој, за да се наполни уредот, тој мора да се наоѓа во одредена област сè уште не е решен.

И покрај сето ова, вистината е дека е повеќе од интересно што оваа група на инженери успеа да развие систем способен да користи ласерски зрак за да изврши трансфер на енергија од едно на друго место. Како што е наведено во трудот објавен од одговорните за проектот, неговиот необичен безжичен полнач користи тенка ќелија за напојување што треба да се наоѓа на задниот дел од паметниот телефон. Благодарение на ова, ласерски емитер конфигуриран да произведува близу инфрацрвен зрак, е одговорен за правење на уредот да започнува да се полни.

Како што можеби сте чуле од време на време, овој вид светло има недостаток за оваа употреба и тоа е тоа генерира многу топлина y може да биде опасно за човечкото суштество. Поради ова, овој зрак е опкружен со многу едноставен и основен систем на тотално безопасни ласерски светла со мала моќност, кои, како што може да си замислите, имаат посебна функционалност да го исклучуваат ласерот за полнење во секој момент. Како детал, додајте дека овој тим инженери работел и на систем способен да дисипира топлина за да спречи уредите да достигнат превисоки температури.

Според зборовите на Шјам Голакота, коавтор на оваа студија:

Заштитните зраци можат да дејствуваат побрзо од нашите најбрзи движења. Кога безбедносниот зрак е прекинат од движењето на една личност, емитер го детектира тоа во дел од секундата и поставува затворач за да го блокира зракот за полнење пред лицето да дојде во контакт со него.

Како последен детал, само кажете ви дека за време на тестовите извршени од тимот, беше можно да се испорача А. постојана моќност од 2 W во површина од околу 40 cm2 од растојание до 4 метри. Можеби е можно да се измени емитерот со цел да се прошири радиусот на светлото за полнење на многу поширока област што може да достигне 100 см2 од растојание од 12 метри.

Повеќе информации: Универзитетот во Вашингтон


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.