Полнете го вашиот мобилен за само 15 минути благодарение на оваа графенска батерија

графен батерија

Од Кина добиваме одредени информации што ни кажуваат, според горенаведеното, прва графенска батерија што се појави на пазарот. Модел кој покрај тоа што е многу поефикасен од сегашните литиум-јонски батерии, се издвојува по нешто едноставно како што може да се наполни целосно за само 15 минути.

Кога зборуваме за графен, тоа го правиме на материјал кој, според експертите, ќе биде способен да ги револуционизира практично сите сектори на пазарот, бидејќи неговата способност да спроведува струја, леснотија во тежината или неговата структурна цврстина го прават идеален за употреба во многу различни полиња. Едно од овие, без сомнение, ќе биде секаков вид на предмет или прибор што користи батерија за функционирање, било да е тоа мобилен, таблет, па дури и електричен автомобил. Благодарение на употребата на графенски батерии, а подолго траење, поголема автономија, помалку абење од конвенционалните и пред се многу брзо време на полнење.

Dongxu Optoelectronics ја воведува првата графенска батерија на пазарот

 

Враќајќи се на батеријата што штотуку беше претставена во Кина, треба да се напомене дека е способна да го полни секој мобилен телефон во време кое се движи од 13 до 15 минути, еден час помалку од она што обично го бараат најбрзиот батерии денес., додека неговата автономија е многу поголема благодарение на неговите 4.800 mAh или нејзиното времетраење, околу 7 пати повеќе од сегашните батерии, бидејќи може да се полни до 3.500 пати. Архитектот на оваа батерија, крстен со името на Г-Кинг, ја виде светлината е компанијата Оптичко -електроника Донгсу.

Несомнено е повеќе од интересна вест, особено за оние кои денес не можат да живеат без својот мобилен уред, било од лични причини или од работа. Се надеваме дека овој развој официјално достигнува на пазарот и пред се постои компатибилност со сегашните уреди.

Повеќе информации: дигитални врски


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.