Movistar + е силно посветен на сериите и го напаѓа Нетфликс

Movistar + е неприкосновен лидер во Шпанија по содржина на барање, и не само тоа, туку и во однос на содржините во живо и спорт. Сепак, доаѓањето на Нетфликс во Шпанија може да предизвика одредена ступорност кај компаниите како што се Вуаки ТВ и Мовистар + во врска со содржината на барање, особено пред сериите на сопствена и ексклузивна продукција како што се Наркос од Нетфликс или Вестворд во случајот на ХБО. Така, Movistar + ќе направи силна инвестиција во 2017 година со 14 нови серии и буџет повеќе од 100 милиони евра. Ајде да видиме како ова влијае на светот на аудиовизуелни содржини по барање во Шпанија.

Според Доминго Корал, директор на оригинална филмска и сериска продукција на „Мовистар“, повеќето серии што Нетфликс ги лансира на платформата се тотално ирелевантни, како што изрази во своето интервју со ДоверливоЗатоа, тоа укажува дека посветеноста на Мовистар + е многу посилна во овој поглед, особено во однос на националната содржина, бидејќи Нетфликс користи само околу 2% од својот буџет во Шпанија, иако ја подготвуваат својата прва серија во Шпанија. Вистина е дека Нетфликс во ибериската земја не завршува целосно добро и се натпреварува со голем како Мовистар е скоро невозможно.

Но, Доминго Корал не го остави камшикувањето на Нетфликс таму, тој исто така посочи бисери како што се: „Ветувањето на Нетфликс за создавање квалитетна содржина во Шпанија е козметички маневар“, предупредувајќи дека тоа не е нешто што се случува во САД каде што „Сериите се многу локални, тие работат во глобална култура. Сопранови тие се многу локално производство “. Вака Мовистар се брани од лажните ветувања на Нетфликс. Сепак, тешко е да смислиме сценарио кога обете платформи не коегзистираат, конкуренцијата е добра.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

<--seedtag -->