Може ли некој да ги следи нашите е-пошта?

Пребарувајте IP во нашите е-пошта

Со малку вежбање, искуство и одредени трикови, сигурно некој би можел да ги пронајде нашите електронски пораки, ситуација што е непријатна за нас доколку не сме постапувале незаконски во кое било време. Постои мала датотека, команда и упатство што е хостирано стандардно во одредени услуги за е-пошта, што е лицето одговорно за да може да ги понуди информациите за IP на нашиот компјутер.

Ако некој има IP на компјутерот од каде сме испратиле е-пошта, тогаш без сомнение тоа можело достигне следете ги е-поштата нашата електроника многу лесно; Се разбира, ситуацијата исто така може да се смени, т.е. ако знаеме нешто за овие мали трикови (кои ќе ги споменеме подолу), тогаш исто така би имале можност да го знаеме местото од каде некој може да ни пишува е- пошта.

Откријте дали е можно да ги пратите е-поштата со веб-апликација

Многу интересен предлог што тие дојдоа да ни го споменат од различни Интернет страници, се однесува на веб-апликација, која работи совршено добро и Нè информира за силните или слабите страни што може да ги има одредена услуга за е-пошта. Единственото нешто што треба да направите за да знаете дали некој има можност за тоа следете ги е-поштата електроника, е да ги извршите следниве чекори:

 • Одете на врската за веб-апликација (ќе ја поставиме на крајот од статијата).
 • Кликнете на копчето почеток и копирајте ја адресата за е-пошта што ни ја обезбедува оваа услуга; Не треба да го затвораме јазичето за прелистувачот.

тест за е-пошта 01

 • Внесете ја нашата сметка за е-пошта (било да е тоа Yahoo, Hotmail или Gmail).
 • Напишете нова порака насочена кон адресата за е-пошта обезбедена од претходната услуга.
 • Не е потребно да поставите Предмет или тело на пораката, потребно е само да ја испратиме поштата.

Во јазичето прелистувач на веб-апликацијата ќе се појави порака за одговор, кој ќе ни каже дека добиле е-пошта од нашата адреса, заклучувајќи Ако услугата ја обезбеди нашата IP адреса или не. Ако пораката се појави во зелена боја, ова покажува дека нашата приватност е безбедна, и исто така постои можност да изгледа како црвена порака, што се однесува на фактот дека е-поштата што ја испраќаме преку оваа услуга, исто така, би ја испратила нашата IP адреса .

тест за е-пошта 02

Исто како што претходно коментиравме јаките страни на Gmail и Yahoo, мора да го споменеме и тоа последново, очигледно секогаш би била информирање за нашата IP адреса во секоја од пораките што ги испраќаме до нашите контакти, што укажува на неуспех во безбедноста и приватноста на нашата сметка.

Рачно проверете дали може да се следат е-пошта

Она што го спомнавме погоре е еден вид автоматска постапка поддржана од веб-апликација; Сега, начинот да се потврди дали ова е точно или неточно кога некој може следете ги е-поштата електронски, го користи изворниот код на пораките што ги имаме во нашето сандаче; за ова ќе треба да ги извршиме само следниве операции.

Ако користиме Hotmail (или поточно, Outlook.com), тогаш ќе треба само да ја внесеме нашата сметка за е-пошта и во сандачето, да избереме која било од пораките присутни таму со десното копче на глувчето и потоа да избереме од контекстуалното мени до опцијата "преглед на изворниот код".

изворен код во hotmail

Од овој изворен код, ние мора обидете се да ја пронајдете инструкцијата X-Originatinh-IP, што е придружено со IP адреса. Забележавме дека оваа упатство не постои во Hotmail, и покрај тоа што порано беше иста, што сугерира дека сега услугата Microsoft нуди апсолутна приватност во корист на своите корисници.

Можеме да извршуваме слична постапка за Yahoo, каде исто така ќе треба да го лоцираме изворниот код на пораката за да знаеме дали таму е откриена IP-адресата на лицето што ја испратила. За да го направите ова, ќе треба само да отвориме е-пошта (од кој било контакт или пријател) и потоа да кликнеме на опцијата "Повеќе"; од опциите што ќе бидат прикажани во ова време, само ќе мора да го избереме оној што вели «Видете го целиот заглавие».

изворен код во јаху

Како и во претходниот случај, веднаш ќе се појави прозорец со изворниот код на пораката. Таму ќе се обидеме да ја најдеме истата инструкција (X-Origination-IP), која ќе биде придружена со IP адреса. Според веб-апликацијата што ја користевме претходно, оваа инструкција ќе биде присутна во изворниот код, нешто што со сигурност го потврдивме.

изворен код во јаху 2

Сега, услугата Gmail исто така може да се анализира рачно; За ова, само треба да отвориме каква било е-пошта од пријател (само до тестирајте дали оваа изјава X-Origination-IP постои); со кликнување на опцијата «одговорот»Можеме да забележиме дека постои опција што никогаш не можеме да ја земеме предвид, во која се вели„Покажи го оригиналотл "; Прозорецот за изворниот код ќе се отвори веднаш и токму таму, треба да провериме дали гореспоменатата инструкција постои.

изворен код во gmail

Заклучувајќи малку што сторивме, би можеле да го кажеме тоа веб-апликацијата доколку ни нуди точни резултати Кога го информираме секој корисник за приватноста на нивните пораки во секоја сметка за е-пошта, нешто што рачно го потврдивме со пребарување на специфична инструкција (X-Origination-IP) во изворниот код на која било порака.

Повеќе информации - Трикови за да знаете кој ја внел мојата сметка за е-пошта

Веб апликација - е-пошта


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.