Дали е можно да се испраќаат вкусови преку Интернет? Истражувачите веќе работат на тоа

вкусови на Интернет

Навикнати сме од ден на ден да испраќаме е-пошта, пораки ... користејќи различни платформи и за пошта и за размена на инстант пораки, па дури и преку социјалните мрежи. Она што не знаевме до сега е дека следната еволуција на овој вид платформа вклучува не само што ќе ни дозволите да испраќаме слики, видеа или звук, туку и можеме да испраќаме и вкусови.

Очигледно и како што коментираа во трудот објавен во врска со ова, група истражувачи од Универзитет во Сингапур Предводени од Нимеша Ранасинге, тие очигледно веќе успеаја да ја осмислат формата, па дури и претставија прв прототип на нивната технологија, каде што беа во можност да го испратат вкусот на лимонадата преку Интернет.

Истражувачи на Универзитетот во Сингапур успева да развие методологија за испраќање вкусови на Интернет.

За да се постигне ова, тие се засноваа на идејата дека сетилни стимули, на крајот на краиштата, не се ништо повеќе од електрични импулси кои достигнуваат одредени неврони во нашиот мозок. Ова конечно доведе до преведување, да се нарече некако, одредени вкусови во делови од информации што можат да бидат испратени и пренесени на електрични сигнали што можат да бидат разбрани од нашиот мозок.

Веднаш под овие редови ви оставам видео каде што можете да видите разни тестови. Во овие, во основа, она што се прави е да се замолат неколку субјекти да пијат од една бокал опремен со електроди и LED осветлување само полн со вода. Благодарение на овие електроди, информациите можат да се испраќаат преку мобилен телефон преку кој би било можно да се репродуцира вкусот, па дури и тоналноста на лимонадата. Резултатот од овој тест е едноставно импресивен бидејќи тестерите коментираат дека иако вистинската лимонада имала вкус на курва, тие буквално пиеле лимонада.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.