4-годишно момче го спасува животот на својата мајка благодарение на Сири

Јаболко

Денес треба да зборуваме за потресна приказна. Не е прв пат технологијата да спаси нечиј живот, но кога се вклучени мали деца, приказната е особено впечатлива. Сите ние што имаме деца знаеме дека технологијата е нешто што тие го сакаат и секогаш кога можат, тие се обидуваат да направат со нашиот паметен телефон или таблет за да уживаат во видеата на YouTube или нивните омилени игри. Најновиот настан поврзан со асистенти за паметни телефони ни покажува како дете од само четири години успеа да го спаси животот на својата мајка благодарение на Сири, кој контактирал со службите за итни случаи.

Како што можеме да видиме, Роман, најмладиот од куќата, ја пронашол својата мајка во бесознание на земја, кажувајќи им на итните служби дека таа е мртва и не дише. Роман ја дал својата домашна адреса така што тринаесет минути подоцна брза помош може брзо да оди во домот и ја реанимирал жената за подоцна да ја пренесе во болница. Треба да се забележи силата што ја покажа малиот Роман кога одговараше на сите прашања што операторот мораше да му ги постави со очигледна смиреност за да открие што се случува и каде се наоѓа.

Она што овој настан повторно ни го покажува е дека најмалиот од куќата тие треба да започнат да ја користат технологијата на одговорен начин, Очигледно, бидејќи благодарение на тоа тие можат да си го спасат животот, како што ни покажува овој последен случај. Друга важна работа е дека тие секогаш знаат телефонски број за итни случаи, адресата на нашиот дом и ако е можно телефонски број на родителите или старателите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.