AOC гејминг монитор U28G2AE / BK

Мониторите станаа суштински елемент за гејмерите и за оние кои работат на далечина, дури и ако вашиот компјутер е лаптоп, ништо како добар екран кој ќе ги придружува вашите најдобри моменти на играње, а AOC Gaming знае многу за тоа. Затоа, денес ви носиме нов монитор со кој можете да го извлечете максимумот од вашите игри.

Го разгледавме мониторот AOC Gaming U28G2AE / BK, монитор без рамка со Freesync и воодушевувачка резолуција. Не ја пропуштајте оваа длабинска анализа во која ви ги кажуваме сите предности и секако слабите страни на овој монитор дизајниран за оние кои играат најмногу

Материјали и дизајн

Овој AOC Gaming U28G2AE / BK Има класичен агресивен и гејмерски, но префинет дизајн, за почеток имаме ултра намалени рамки на три негови страни, очигледно зборуваме за горниот дел и страните, во долниот дел го имаме банерот на компанијата и два водичи во црвено. Очигледно, а како би можело да биде поинаку, имаме основа со две големи проекции и таа е целосно дизајнирана во црна боја. Имаме големина на екран од 28 инчи или што е подобро да се каже вкупно 71,12 сантиметри. 

Имаме рамка со текстура, држач што лесно се монтира и секако VESA сертификат. 100 × 100 во случај да сакаме да го закачиме на ѕид, нешто што го препорачувам. Сите со класичната брава Кенсингтон. Имаме вертикална подвижност помеѓу -5º и + 23º, да, не ја поместуваме странично. Очигледно, производот е придружен со неговата тема за „играње“ така означена, а системот за лесно позиционирање на поддршката е многу ценет со помош на системот за кликање на задната страна. Задниот дел е местото каде што се наоѓаат и приклучоците за поврзување и напојувањето, како и во долната рамка ги имаме контролите на менито на допир.

Технички карактеристики

Одиме директно на необработените податоци. Овој 28-инчен монитор се одликува со a IPS LCD панел што ни гарантира широк агол на гледање, речиси вкупно според нашите тестови не успеавме да цениме ниту еден вид аберација. Има облога против отсјај што е високо ценето и добро се брани од вештачко осветлување. Изгледот на панелот е 16: 9, идеален за играње и неговото позадинско осветлување е преку системот WLED, кој помага за подобра контрола на темните области.

Од своја страна имаме максимална осветленост од 300 nits што нè тера да го навестиме очигледното, ни недостасува поддршка за HDR, нешто што во секој случај би ја забавило стапката на одговор на панелот, која е 1 милисекунда (GtoG). Истото се случува и со стапката на освежување, која за најпребирливите гејмери ​​останува само на 60Hz и да, ќе ценевме нешто повеќе. Во однос на боите, имаме динамичен контраст од осум милиони спрема еден и статичен контраст од илјада спрема еден, сето тоа придружено со Технологијата AMD Freesync за подобрување на перформансите на игрите.

Како би можело да биде поинаку, имаме 85% од стандардот NTSC и на 119% од стандардот sRGB, така што е погоден и за уредување преку него, нешто што го направивме и каде што нашироко се бранеше. Сигналот за дигитална фреквенција достигнува преку HDMI 2.0 или DisplayPort 1.2 фиксна брзина од 60 Hz при 4K или UHD резолуција. Се подразбира дека за да се минимизира заморот, имаме систем без трепкање и слаба сина светлина, со ова инсистирам, овој монитор е повеќе од едноставен гејмерски монитор, тој придружува добри часови на употреба при други изведби како што се работа, мултимедијална потрошувачка. и секако канцелариска автоматизација.

Поврзување и додатоци

Овој монитор има две порти за HDMI 2.0 на задната страна, кои ќе ни овозможат истовремено да се поврземе, на пример, нашиот компјутер и конзолата. Уредот што го стартуваме автоматски ќе го повика мониторот и ќе знае која HDMI порта да се вклучи автоматски, што од моја гледна точка е од суштинско значење за гејмерскиот монитор. Се разбира, пропуштивме да вклучиме мал USB HUB или USB-C приклучок што ќе ни овозможи да ги поврземе нашите периферни уреди директно со мониторот, ова ќе ни заштеди малку простор на масата. Доколку ви се допадна, можете да го купите ТУКА по најдобра цена.

 • Контрола на сенка на AOC и боја на играта AOC: Овие додатоци за софтвер за AOC го дотеруваат осветлувањето и осветленоста на екранот, нудејќи искуство многу блиску до сертифицираниот HDR, исклучувајќи одредени делови од панелот што не се користат за да се испорачаат почисти црни бои.

Непотребно е да се каже, ние исто така имаме една порта за приказ 1.2 и излез за хибридни слушалки од 3,5 милиметри. Од своја страна, не смееме да заборавиме дека овој АОК U28G2AE / BK има два звучници, значи можеме да уживаме во стерео звук, со моќност од 3W напојувајте го секој од нив. Иако е доволно да нè тргне од патот и да изврши мултимедијална потрошувачка, тој нема изразен бас, и покрај тоа што искуството е релативно добро со оглед на компактноста на мониторот и истите овие звучници. Детал е да се вклучи овој тип на звучници за поддршка, особено кога многу други монитори во истиот опсег не ги вклучуваат.

Режими на игра и AOC G-мени

Мониторот има шест предефинирани режими на игра: FPS, RTS или тркачки, сепак, преку тастатурата за поставки AOC (менито на долната рамка) можеме да ги приспособиме профилите, да зачуваме нови, па дури и да ги менуваме постоечките. Секогаш препорачувам да го користите ова мени, чиј интерфејс е доста интуитивен, за да го прилагодите правилно и по ваш вкус.

Покрај тоа, G-менито на AOC Тоа е додадена апликација што можеме да ја инсталираме во Windows а тоа ни овозможува да ги приспособиме нашите монитори со специфични карактеристики, како и одредени параметри, да, во моментов не најдовме повеќе од пријателски кориснички интерфејс, туку исти функции или слични на оние од менито.

Мислење на уредникот

Овој AOC U28G2AE / BK Тој е добра и разноврсна алтернатива како гејмерски монитор, има големина, влезно задоцнување и многу добро поврзување, придружено со доволно светла IPS панел и квалитетен дизајн. Ни недостасува можеби HDR или повисоката стапка на освежување, но во рамките на нејзиниот опсег може да се очекуваат неговите карактеристики, каде што речиси ништо не недостасува. Можете да го купите на Амазон од 323,90 евра, по најдобра цена и со достава за само еден ден.

U28G2AE / BK
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
323,99
 • 80%

 • U28G2AE / BK
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 5 ноември 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Панел
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 75%
 • Бенефиции
  Уредник: 85%
 • Мултимедија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 85%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 90%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Одличен дизајн и поврзување
 • Ниска латентност и добра контрола на осветленоста
 • Конкурентна цена
 • Панел со добра резолуција

Contras

 • Ми недостасуваат 120 Hz
 • Нема HDR
 • Без USB HUB

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.