Moto G4 и G4 Plus веќе се официјални

Моторола

Денес во 16:00 часот официјалното претставување на нови Motorola G4 и G4 Plus во Шпанија, но благодарение на презентацијата што се одржува во Индија, успеавме малку однапред да ги знаеме двата нови паметни телефони на Motorola. Во оваа пригода, четвртата генерација на Мото 4 со себе носи верзија Плус, која несомнено ќе биде многу вредна.

Двата уреди се развиени под контрола на Lenovo, сопственик на Motorola Откако го купивме од Google пред извесно време, и воопшто, пред да навлеземе во малите детали, можеме да кажеме дека на овие нови терминали наоѓаме поголем екран, подобрен и помоќен хардвер, со последователен пораст на цената.

Карактеристики и спецификации на Moto G4

Подолу ви ги покажуваме главните карактеристики и спецификации на новиот Moto G4 2016 развиен од Lenovo;

 • Димензии; 129.9 x 65.9 x 11.6 mm
 • Тежина; 143 грама
 • 5,5-инчен екран со Full HD резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели
 • Окта-јадрен процесор Qualcomm Snapdragon 617 работи на 1.5 GHz
 • 2 или 3 GB RAM меморија
 • Внатрешно складирање 16 или 32 GB може да се прошири преку microSD картички до 128 GB
 • Задна камера од 16 мегапиксели, со ласерски автофокус
 • Предна камера од 5 мегапиксели
 • ГПС и ГЛОНАСС поддршка
 • 3000 mAh батерија со TurboCharging што ќе ни овозможи до шест часа автономија со 15 минути полнење
 • Читач на отпечатоци со отклучување за помалку од 750msec
 • Достапно во бела или црна боја

Со оглед на овие спецификации, несомнено е дека Motorola и Lenovo успеаја значително да го подобрат својот Motorola Moto G, кој направи чекор напред во обидот да се натпреварува со други терминали со слични карактеристики.

Moto G4 Plus, новиот облог на Lenovo

Различните верзии на Moto G кои достигнаа на пазарот покажаа многу малку промени и подобрувања, одржувајќи ја неговата цена практично недопрена. Сепак, се чини дека дојде време Motorola и Lenovo да направат чекор напред и тоа може да биде причина за официјална презентација на Moto G4 Plus.

Како прво, мора да биде јасно дека наскоро ќе најдеме на пазарот две различни верзии на овој нов предводник на Motorola. Првиот од нив ќе има 2 GB RAM и 16 GB внатрешна меморија. Вториот за својот дел ќе има малку поголема RAM меморија од 3 GB и внатрешна меморија од 32 GB. И во двата случаи, внатрешната меморија може да се прошири преку картичка microSD до 128 GB, што ќе осигури дека никогаш нема да останеме без простор на нашиот уред.

Еден од највпечатливите аспекти е вградување читач на отпечатоци за кој Motorola објави дека ќе може да го препознае нашиот отпечаток за помалку од 750 милисекунди.

Камерите претрпуваат и интересни подобрувања во споредба со претходните верзии и ќе монтираат сензори од 16 мегапиксели во задната камера и 5 мегапикселни сензори во предната камера. Во однос на оперативниот систем, ќе ја најдеме верзијата 6.0.1 на Android Marsmallow.

Во однос на неговиот дизајн, наоѓаме 5,5-инчен екран со резолуција Full HD 1.920 x 1.080 пиксели и 401 ppi. Можеби ова е единствената, но може да се стави на новите терминали на Motorola и е дека уште еднаш пластиката е главниот протагонист.

Достапност и цена

Во моментов немаме конкретни информации за Шпанија и други земји, но како што објави Motorola во Индија, двата уреди ќе стигнат на пазарот неизбежно, во црно-бело

Во случај на Moto G4, што е да се каже најосновната верзија, тој ќе биде достапен со a цена од 199 долари. Попладнево ќе ја знаеме официјалната цена во евра за европските земји. Во врска со Мото G4 Плус неговата цена, во зависност од верзијата за складирање што ќе ја избереме, ќе има цена од 200 или 225 долари.

Што мислите за новиот Moto G4 што Motorola го претстави денес во две многу различни верзии?.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Родриго Хередија dijo

  Значи, четвртата генерација Moto G е сè што требаше да биде третата генерација.

 2.   Антонио | пергола Алмерија dijo

  Многу се изненадив од цената, во евра ќе биде околу 180 евра или малку помалку. Можеме да кажеме дека не иновира во ништо, но е многу комплетен. Има серија најдобри карактеристики што мобилниот може да ги носи, па мислам дека е многу добра опција при избор на паметен телефон.