Сите уреди да се ажурираат на Android 10

Андроид 10

На 3 септември, Google официјално ја објави конечната верзија на Android 10, Андроид 10 да се исуши, без никакво презиме со име на десерт. Се чини дека Гугл сакаше да го стави на диета. Од промовирањето на верзијата Андроид 10 за палетата Pixel, малкумина беа терминалите што се ажурирани.

Овој вообичаен тренд на производителите треба да започне да се менува во наредните години, кога еднаш и засекогаш ќе го усвојат Project Treble. Проект на Троен на Гугл им овозможува на производителите да се справат само со слојот за прилагодување, ништо друго. Тие се грижат за компатибилноста со хардверот.

Овој проект беше лансиран со Андроид 9, но тие беа многу малку производители кои го прифатија од самиот почеток и им дозволија на своите корисници да инсталираат различни бета-верзии на Андроид 9 што Гугл ги лансираше при подготовката на лансирањето на финалната верзија.

Оваа година, бројот на производители кои започнаа да се обложуваат на овој проект е зголемен преминувајќи од 7 паметни телефони на скоро дваесет. Сепак, работите одат бавно во палатата, а денес сè уште има многу терминали кои не се ажурирани на Андроид 10 и покрај тоа што се компатибилни.

Ако сè уште не знаете дали вашиот паметен телефон ќе биде ажуриран на Android 10, тогаш ќе ве извлечеме од вашите сомнежи. На следната листа ќе најдете сите терминали да се ажурираат на Android, ажурирање потврдено од самиот производител заедно со очекуваниот датум на објавување.

Ако вашиот мобилен телефон не е на оваа листа, можете да заборавите да ажурирате, бидејќи освен ако не прибегнете кон прилагодени ROM-ови, нема да можете да уживате во новостите што ни ги нуди Android 10.

Asus

ASUS ZenFone 5 и ZenFone 5Z

Иако овој производител не ни нуди широк спектар на модели на пазарот, еден од нив, Zenfone 5Z беше дел од бета програмата, така што ќе се ажурира ако или ако на Андроид 10. Најчудното нешто во случајот е што поминаа повеќе од 4 месеци од лансирањето на финалната верзија и за разлика од телефоните кои исто така беа дел од бета-верзијата, Asus сè уште не ја објави конечната верзија.

Веројатно неговиот постар брат, Zenfone 6 Исто така се ажурира иако гледајќи ја парсилството на компанијата, не би биле изненадени од ништо доколку останеше без Андроид 10.

Суштински PH-1

Суштински PH-1

Терминалот дизајниран од поранешен работник на Google, Енди Рубин, доби Андроид 10 неколку дена по лансирањето за палетата на Pixel, па затоа тој беше првиот што го доби, како и ажурирањето на Андроид 9. Штета што ова беше единствениот терминал што го лансираа на пазарот.

Чест / Huawei

И покрај вето на американската влада на Хуавеи, Азиската фирма останува на заложбата за ажурирање на телефоните што веќе беа на пазарот со Android 9. Сепак, моделите како Mate 30 во неговите различни верзии, бидејќи тие не излегоа со Android на пазарот, нема да се ажурираат.

Истиот случај го наоѓаме и Честа, Втора марка на Huawei. Терминалите што беа лансирани на пазарот пред да се воспостави вето ќе бидат ажурирани, сепак, новите модели кои пристигнуваат без услуги на Google нема да ја доживеат истата судбина.

Модел Estado Очекуван датум
Чест 20 Pro Ажурирано
Чест 20 Ажурирано
Почитувај 20 Lite Падина Нема датум на достасување
Чест 10 Падина Нема датум на достасување
Честа 10 ГТ Падина Нема датум на достасување
Почитувај 10 Lite Падина Нема датум на достасување
Почитуван поглед 10 Падина Нема датум на достасување
Почитуван поглед 20 Ажурирано
Чесна игра Падина Нема датум на достасување
Чест Забелешка 10 Падина Нема датум на достасување
Чест 8X Ажурирано
Чест 8х Макс Падина Нема датум на достасување
Honor 8C Падина Нема датум на достасување
Чест магија 2 Падина Нема датум на достасување
Чест 8A Падина Нема датум на достасување
Huawei Мате 20 Ажурирано
Huawei Mate 20 Pro Ажурирано
Huawei Mate 20 Порше Дизајн Ажурирано
Huawei Mate 20 X Ажурирано
Huawei Mate 10 Pro Ажурирано
Huawei Мате 10 Ажурирано
Huawei Mate 10 Порше Дизајн Ажурирано
Huawei Mate 20 РС Порше Дизајн Падина Нема датум на достасување
Huawei Mate 20 Lite Ажурирано
Huawei P30 Ажурирано
Huawei P30 Pro Падина Нема датум на достасување
Huawei P30 Lite Ажурирано
Huawei P20 Ажурирано
Huawei P20 Pro Ажурирано
Huawei V20 Падина Нема датум на достасување
Huawei Magic 2 Падина Нема датум на достасување
Huawei P SmartZ Падина Нема датум на достасување
Huawei P Smart + 2019 Ажурирано
Huawei P Smart 2019 Ажурирано
Huawei Note 5T Ажурирано
Huawei Note 5 Pro Ажурирано

Google

Google Pixel 4

Сите од 3 септември. Целиот опсег на Pixel, вклучувајќи ја и првата генерација Тие беа ажурирани на Андроид 10 на 3 септември кога Google ја објави конечната верзија. Пиксел терминали ажурирани на Андроид 10:

 • Google Pixel
 • Google Pixel XL
 • Google Pixel 2
 • Google Pixel 2 XL
 • Google Pixel 3
 • Google Pixel 3 XL
 • Google Pixel 3a
 • Google Pixel 3a XL

Четвртата генерација на палетата Pixel беше претставена во октомври, еден месец по лансирањето на финалната верзија на Android 10, па затоа овие терминали Тие дојдоа од фабриката со достапна најнова верзија на Android.

Nokia

Враќањето на блудниот син во светот на телефонијата и овозможи на финската компанија уште еднаш да ја добие наклонетоста на корисниците, заради нежностите што ги имаа во раните години, со оние телефони што може да паднат од првиот кат продолжете без проблеми.

Меѓутоа, ако зборуваме за ажурирања, работите не изгледаат толку добро, особено во терминалите од ниска класа, терминали што ќе се ажурираат на Android 10, но ќе го сторат тоа кратко пред, па дури и по лансирањето на Android 11.

Модел Estado Очекуван датум
Nokia 9 PureView Ажурирано
Nokia 8.1 Ажурирано
Nokia 8 сироко Падина Прв квартал од 2020 година
Nokia 7.1 Ажурирано
Nokia 7 Plus Ажурирано
Nokia 6.1 Ажурирано
Nokia 6.1 Plus Ажурирано
Nokia 5.1 Plus Падина Прв квартал од 2020 година
Nokia 5.1 Падина Втор квартал од 2020 година
Nokia 4.2 Падина Прв квартал од 2020 година
Nokia 3.1 Plus Падина Прв квартал од 2020 година
Nokia 3.1 Падина Втор квартал од 2020 година
Nokia 2.2 Падина Прв квартал од 2020 година
Nokia 2.1 Падина Втор квартал од 2020 година
Nokia 1 Plus Падина Прв квартал од 2020 година
Nokia 1 Падина Втор квартал од 2020 година

OnePlus

OnePlus 7

Азискиот производител OnePlus треба да биде пример што треба да го следат многу производители, бидејќи денес продолжува да ги ажурира терминалите што ги имаат повеќе од 3 години на пазарот. Секако, најверојатно темпото на ажурирање што го нуди во моментов нема да продолжи и во иднина, сега кога компанијата продава многу повеќе терминали отколку во текот на нејзините први години и се чини дека започна да ги заборава принципите што ги имаше OnePlus кога се појави на пазарот.

Модел Estado Очекуван датум
OnePlus 7 Ажурирано
OnePlus 7T Ажурирано
OnePlus 6T Ажурирано
OnePlus 6 Ажурирано
OnePlus 5T Падина Втор квартал 2020 година
OnePlus 5 Падина Втор квартал 2020 година

Realme / Oppo

И Realme и Oppo се дел од BBK, компанија зад која стои и OnePlus. Терминалите што ги лансира на пазарот се релативно ефтини, освен неговите предводнички пребарувања, па бидејќи официјално не го објави патоказот за Android 10 на своите терминали, најверојатно овие нема да се ажурираат на Android 10.

Да беше така, кога ќе поминат 4 месеци од лансирањето на Android 10, двете компании веќе требаше да донесат одлука за тоа, барем ако некои пазари, како што е Шпанија, каде Xiaomi слободно шета, сакаат да станат алтернатива.

Samsung

Samsung Галакси S10

Верна на својата традиција да биде еден од производителите што го прифаќа помирно при ажурирање на своите терминали, корејската компанија денес не ги разочарува своите корисници. ажурирани се само крајните терминали лансиран минатата година заедно со два опсези од среден опсег кои станаа терминали со најдобра вредност за парите на пазарот.

Модел Estado Очекуван датум
Samsung Galaxy S10 / S10 + / S10e Ажурирано
Samsung Galaxy Note 10/10 + Ажурирано
Samsung Note Note 10 + 5G Ажурирано
Samsung Галакси Забелешка 9 Ажурирано
Samsung Galaxy S9 / S9 + Падина Февруари 2020
Samsung Галакси A80 Падина Март 2020
Samsung Галакси A6 Падина Април 2020
Samsung Galaxy A7 2018 Падина Април 2020
Samsung Галакси A40 Падина Април 2020
Samsung Галакси A9 Падина Април 2020
Samsung Галакси A70 Падина Април 2020
Samsung Galaxy A90 5G Падина Април 2020
Samsung Galaxy Fold Падина Април 2020
Samsung Galaxy Tab S6 Падина Април 2020
Samsung Galaxy M20 Ажурирано
Samsung Galaxy M30 Ажурирано
Samsung galaxy m30s Падина Мај 2020
Samsung Галакси A10 Падина Мај 2020
Samsung Галакси A20 Падина Мај 2020
Samsung Galaxy A30s Падина Мај 2020
Samsung Галакси A50 Падина Мај 2020
Samsung Galaxy Xcover 4s Падина Мај 2020
Samsung Galaxy J6 / J6 + Падина Јуни 2020
Samsung Galaxy A6 + Падина Јуни 2020
Samsung Galaxy Tab S4 10.5 Падина јули 2020
Samsung Galaxy Tab S5e Падина јули 2020
Samsung Galaxy Tab A 8 (2019) Падина Август 2020
Samsung Galaxy Tab A 10.5 (2019) Падина Септември 2020
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019) Падина Септември 2020
Samsung Galaxy Tab Active Pro Падина Септември 2020

Sony

Sony Xperia 1

Иако во последно време, јапонската компанија Сони зачекори на сопирачката во однос на лансирање нови терминали, особено во однос на врвната, таа не значи дека е целосно заборавен. Од 8-те терминали што ќе бидат ажурирани на Android 10, 6 од нив се веќе ажурирани, па ако го споредиме со останатите производители, Sony е еден од најефикасните.

Модел Estado Очекуван датум
Sony Xperia XZ2 Ажурирано
Sony Xperia XZ2 компактен Ажурирано
Sony Xperia XZ2 Премиум Ажурирано
Sony Xperia XZ3 Ажурирано
Sony Xperia 10 Падина Нема датум на достасување
Sony Xperia 10 Plus Падина Нема датум на достасување
Sony Xperia 5 Ажурирано
Sony Xperia 1 Ажурирано

Xiaomi

Xiaomi Redmi Забелешка 8

Xiaomi исто така беше дел од бета-програмата Андроид 10 со Mi 9, терминал што беше еден од прво да се надополни на Андроид 10 кратко време по лансирањето на финалната верзија за палетата на Pixel. Од сите терминали што во моментов ни ги нуди на пазарот и ќе бидат ажурирани на Андроид 10, ажурирани се само 5 модели, нешто е нешто.

Модел Estado Очекуван датум
Xiaomi Mi 9 Ажурирано
Xiaomi Mi 9 SE Падина Нема датум на достасување
Xiaomi Mi 9 Pro Ажурирано
Xiaomi Mi 8 Ажурирано
Xiaomi My 8 Lite Ажурирано
Xiaomi Mi 8 Pro Падина Нема датум на достасување
Edition Xiaomi Mi 8 Explorer Падина Нема датум на достасување
Xiaomi Mi Mix A2 Ажурирано
Xiaomi Mi Mix A2 Lite Падина Нема датум на достасување
Xiaomi Mi Mix A3 Падина Нема датум на достасување
Xiaomi Mi Mix 2S Падина Нема датум на достасување
Xiaomi Mi Mix 3 Ажурирано
Xiaomi Mi Max 3 Ажурирано
Xiaomi Redmi Забелешка 7 Падина Нема датум на достасување

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.