Потврдено е купување на мобилната поделба на HTC од страна на Google

Неколку недели зборувавме за растечката можност Google да ја преземе поделбата за мобилни телефони на HTC, компанија која не минуваше низ добри моменти во последните неколку години. Конечно купувањето е потврдено откако платиле нешто повеќе од 1.100 милиони, сума многу пониска од онаа што ја плати кога ја купи Моторола пред неколку години, за што исплати нешто повеќе од 20.000 милиони долари за да се ослободи од неа неколку години подоцна, чувајќи ги патентите. Момците од „Маунтин Вју“ ја презедоа само мобилната поделба на компанијата со седиште во Тајван, оставајќи ја поделбата за виртуелна реалност во рацете на „ХТЦ“, единствената поделба на која и оди добро.

Како што е вообичаено во овој вид на набавка, шаблоните на двете компании ќе треба да се прилагодат, особено на Тајван, бидејќи дизајнот покрај истражување и развој на идни проекти ќе се изврши директно во Калифорнија, оставајќи само дел од производството во земјата. Еден ден пред објавувањето на набавката, HTC престана да тргува на берзата во Тајван, потег што немаше друго објаснување освен можната потврда за продажбата на компанијата, како што беше потврдено неколку часа подоцна.

Од лансирањето на Google Pixel минатата година, момците од Google имаа целосна намера да започнат директно да ги произведуваат своите уреди, и за ова тие не можеа да ја соберат целата неопходна инфраструктура почнувајќи од нула, бидејќи процесот ќе трае неколку години. Сите гласини сугерираат дека втората генерација на Google Pixel исто така ќе биде произведена од тајванската компанија, така што се надеваме дека ќе го искористи системот за дистрибуција на компанијата за да може да го прошири бројот на земји каде ќе ги нуди новите Pixel и Pixe од неговото лансирање. XL.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Мануел Босио dijo

    се заебавме уште повеќе