Преносни TrulyMail: Носете ги нашите е-пошти на USB-придвижување

е-пошта на USB-стикови

Можноста за носете ги со нас сите е-пошта тоа што тие пристигнуваат во сандачето со USB pendrive е значително олеснето со помош на преносна апликација која има име TrulyMail Portable; на овој начин, треба да внесеме само компјутер со Интернет врска и да започнеме да гледаме дали има нов.

Се разбира, ние мора да ги преземеме соодветните безбедносни мерки, односно, местото каде што го вметнуваме нашиот USB pendrive, треба да биде сигурен компјутер, а повеќе не, оние за изнајмување што можат да бидат зад аголот. TrulyMail Portable ни ги нуди сите механизми неопходни за да можеме да ги прегледаме нашите пораки во сандачето за е-пошта, иако постојат одредени функции што мора да се конфигурираат однапред.

Безбедносни мерки при користење на нашиот USB pendrive како клиент за е-пошта

Првата безбедносна мерка што веќе ја споменавме претходно, односно дека USB-портата каде што го вметнуваме pendrive мора да биде од сигурен компјутер; ова би можело да претставува предност на нашата работа или на близок роднина.

Втората безбедносна мерка е во преносливоста на овој тип на уреди; Како што добро знаеме, USB pendrive денес има поголем капацитет за складирање и супер мала физичка големина, аспект што може да предизвика негово губење во најмалку очекуваниот момент.

Ако ги земеме предвид овие две размислувања споменати погоре, тогаш ќе бидеме подготвени да ја користиме TrulyMail Portable, апликација што ќе ни помогне да ја прегледаме секоја порака што ќе дојде на нашата сметка за е-пошта.

Преносливо преземање и инсталирање на TrulyMail Portable

Прво, мора да одиме на врската со инвеститорот на Преносно TrulyMail, место каде што ќе ја најдеме врската за преземање на оваа алатка; и покрај тоа што токму таму се споменува дека таа е пренослива, но оваа одлика не е претставена на таков начин во прва инстанца. Она што мора да го направиме за оваа алатка да работи како преносна апликација е следново:

 • Преземете ја извршната од врската обезбедена од инвеститорот.
 • Извршете го со двоен клик на него.
 • Од првиот интерфејс за инсталација, изберете го копчето «испитува»Да се ​​дефинира патеката за инсталација.
 • Изберете ја единицата што припаѓа на нашиот USB pendrive.
 • Притиснете ја опцијата «Инсталирајте»За да го завршите волшебникот за инсталација.

TrulyMail Пренослив 01

Откако ќе продолжиме на таков начин, нова папка со име „TrulyMail Portable“ ќе се појави веднаш на USB флеш-уредот, што веќе одговара на преносливата апликација. Токму таму ќе го најдете извршувањето на оваа алатка, на која ќе треба да кликнеме двапати.

Почетна и последователна конфигурација на TrulyMail Portable

Откако ќе стартуваме TrulyMail Portable, ќе се појави прозорец во кој мораме изберете помеѓу бесплатна корисничка сметка или нова; Ако сè уште не создадовме бесплатен регистар со TrulyMail Portable, тогаш мора да го создадеме сега. Серија последователни чекори ќе се појават како волшебник, каде што ќе бидат создадени одредени клучеви за криптирање, така што никој не може да влезе за да ги провери нашите е-пошта, во случај да се изгуби USB pendrive.

TrulyMail Пренослив 02

Willе мора да дефинираме корисничко име и безбедна лозинка, кои мора да ги запомниме. Можно е да започнат да се преземаат одредени дополнителни библиотеки, што треба да дозволиме за дополнително зајакнување на безбедноста (според развивачот).

Кога сме во рамките на самиот интерфејс во TrulyMail Portable, ќе мораме додадете што повеќе сметки за е-пошта што ги имаме и сакаме да ги прегледаме. За да го направите ова, ќе треба само да одиме во лентата со мени и да ја избереме опцијата "Алатки", а потоа да ја регистрираме нашата сметка за е-пошта.

TrulyMail Пренослив 03

Таму ќе биде побарано да го внесеме нашето корисничко име, е-поштата чии пораки сакаме да ги провериме во оваа апликација и секако, лозинката за пристап до неа.

Ако од која било причина ќе одиме на пат и не можеме да го земеме нашиот персонален компјутер со нас, добра алтернатива за да не престанете да ги проверувате пораките што пристигнуваат на е-поштата е во TrulyMail Portable, апликација која е целосно бесплатна и нема ограничувања според нејзиниот развивач.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.