Како да форматирате надворешен хард диск

Формат на надворешен хард диск

Можно е од време на време да треба да форматираме единица за складирање. Вообичаената работа во овие случаи е дека ќе го направиме ова некој диск што е во самиот компјутер. Иако можеме да форматираме и надворешен хард диск. Процес кој за многу корисници е нов, но кој не претставува премногу компликации, како што ви покажуваме подолу.

На овој начин, кога ти треба, можете да форматирате надворешен хард диск без никаков проблем. Постојат неколку методи за ова, иако има и такви кои се особено едноставни и ќе бидат корисни во овие ситуации. Кои опции ги имаме на располагање?

Од истражувач на датотеки

Форматирајте го надворешниот хард диск

Најпријатната и директна опција во овие случаи, ако користиме компјутер Виндоус, е да го поврземе овој надворешен хард диск со компјутерот. На овој начин, ќе можеме да спроведеме ова форматирање директно во истражувачот на датотеки. Опција за која е потребно малку време и е најпозната за повеќето корисници.

Затоа, откако го поврзавме надворешниот хард диск со нашиот компјутер, го отвораме истражувачот на датотеки. Потоа влегуваме во делот Мој компјутер или Оваа опрема, во зависност од верзијата што ја имате инсталирано. Единиците за складирање што се таму ќе излезат, покрај оваа единица што ја поврзавме сега. Само треба десен клик со глувчето на него, за да се појави контекстуално мени на екранот. Од опциите што се наоѓаат во него, избираме Формат.

Виндоус ќе побара од нас да потврдиме дали сме сигурни дека сакаме да го направиме ова. Кога прифаќаме, ќе се појави нов прозорец, во кое треба да се конфигурира ова форматирање. Можеме да избереме брз формат на пример, така што ќе ви одземе помалку време. Штом сè е избрано, ќе започне процесот на форматирање на оваа единица за складирање. Прашање е само да се чека да заврши и сите податоци на овој надворешен хард диск ќе бидат избришани.

Поврзана статија:
Како да форматирате таблет Андроид

Преземете апликации за форматирање на надворешен хард диск

Пренослив хард диск

Бидејќи има програми со кои се форматира единица за складирање на компјутер, можеме да користиме и апликации да ни помогне во конкретниот случај. Тие се одговорни за поделба или форматирање на која било единица за складирање, вклучително и надворешен хард диск во овој случај. Затоа, тие се претставени како добра опција со која треба да се заврши овој процес во нашиот случај.

Постојат апликации како CCleaner, Eraser или апликации што ги нудат самите производители. Значи, не е проблем да можете да ги избришете сите датотеки што се наоѓаат на таа надворешна единица за складирање. Ако за некои корисници е поудобно, бидејќи тие не се чувствуваат безбедно кога го прават ова форматирање рачно, тоа е добра опција да се разгледа. Најдобро од сè, скоро сите овие програми се бесплатни за преземање.

Форматирајте надворешен хард диск на Mac

Ако сте корисник на Mac, чекорите за форматирање на наведениот надворешен хард диск се нешто поразлични од оние што треба да ги следиме во Виндоус. Иако не е комплицирано. Прво, прво ќе треба да ја поврземе оваа единица со компјутерот. Потоа мора да ја отвориме папката со апликации и потоа да внесеме комунални услуги.

Тука се среќаваме со алатката наречена Disk Utility, што е она што ќе ни овозможи да го започнеме процесот. Во следниот чекор треба да го изберете надворешниот хард диск што сакате да го форматирате. Кога е избрана, кликнете на табулаторот за бришење и потоа прикажете го менито од десната страна. Овде можете да изберете датотечен систем со кој ќе го извршите реченото форматирање на оваа единица.

Од вас се бара да внесете име за единицата во тоа поле и тогаш само треба да кликнете на бришење. Во зависност од бројот на датотеки на тој надворешен хард диск, процесот ќе трае повеќе или помалку време. Но, генерално, тоа е нешто што за неколку минути ќе биде целосно завршено.

Поврзана статија:
Како да форматирате pendrive на Mac

Формат во Linux

Лесни дистрибуции на Linux

Фликр: Сузант Подра

Ако од друга страна сте корисник на Linux, чекорите што треба да се следат во овој случај се различни. Долгогодишните корисници на Linux веројатно имаат форматиран надворешен хард диск во одреден момент, но ако штотуку започнавте да го користите овој систем, тој веројатно е нов за вас. Чекорите не се комплицирани.

Треба да го отворите Терминалот и потоа да трчате sudo apt-get инсталирај ги garted ntfsprogs. Ова е направено со цел да ја инсталирате алатката GParted на неа, во случај да ја немате веќе. Значи, ние го поврзуваме овој надворешен хард диск со компјутерот преку USB. На работната површина, кликнуваме со десното копче на иконата на овој хард диск и изберете ја опцијата за да се исклучи јачината на звукот.

Следно влегуваме во цртичка, каде што треба да напишеме gparted. Кликнуваме на уредникот за партиции GParted и ќе се појави нов прозорец на екранот. Таму кликнуваме со десното копче на овој диск и кликнуваме на форматот. Од нас ќе биде побарано да го избереме системот што ќе го користиме. Во овој случај, ќе мора да користиме FAT32, кој е компатибилен со Linux, па затоа е важно да го имате предвид ова. И ние треба да го дадеме само за да аплицира за да се започне процесот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.