Полнете ја мобилната батерија додека пешачите

пешачки столб

Уште еднаш, шпанска јавна институција нè изненадува со развој за кој може да се даде многу да се зборува во краткорочна и среднорочна иднина. Денес сакам да ви претставам curубопитен пешачки столб многу поинтересно, во смисла на концепт и технологија што ги вклучува, отколку што можете да замислите, проект во кој истражувачи од Универзитет во Хаен и што е финансиран со средства од самиот универзитет.

Како што велат во трудот што ја видел светлината по повеќемесечна напорна работа, овој електронски столб за пешачење е опремен со потребниот хардвер во својата структура, така што, додека ја практикуваме и уживаме во природата, можеме да ја полниме батеријата, на пример, на нашиот паметен телефон, нешто што може да биде многу поинтересно и покорисно отколку што можеме да замислиме на почетокот поради проблемите што, ненамерно, можеме да ги имаме кога ќе останеме на средина од полето без батерија.

Истражувачите од Универзитетот во Хаен развиваат трска способна да произведува електрична енергија со која ќе ги полниме нашите гаџети

Меѓу главните цели што го натераа тимот истражувачи од Универзитетот во Хаен да го дизајнираат овој уред е да се осигура дека, со неговата употреба, може да се значително ја зголемуваат безбедноста на планинарот Благодарение, меѓу другото, на фактот што додека тој шета и размислува за пределот, трската може да ја обезбеди потребната енергија за полнење или управување со неговите електронски уреди од било кој вид, било да е тоа паметен телефон, ГПС, домофон ...

Врз основа на изјавите дадени од Кристина Мартин, еден од одговорните за овој проект:

За време на една рута со ќерка ми, имав несреќа и батеријата на мојот мобилен телефон се потроши. Беше невозможно да се комуницира со никого. Токму во тој момент се прашував како можам да го решам проблемот со многу специфичен уред што би можел да го носам со мене на моите излегувања.

детали за стап за одење

Една мала несреќа доведува до создавање на електронска диригентска палка способна да генерира електрична струја

Имајќи ги предвид овие проблеми, тимот истражувачи од Универзитетот во Хаен, составен од персонал од Група за истражување и развој во графички инженеринг, индустриски дизајн и ГИС и Група за истражување и развој во сончевата енергија, тие започнаа да работат на дизајнот на стапчето за пешачење што можете да го видите на сликите дистрибуирани од истиот пост, систем што може да се користи како поддршка при пешачење и кој, во исто време, произведува електрична енергија благодарение на употребата на извори на енергија обновливи, како што се ветер или хидраулични.

Тајната на оваа интересна трска се наоѓа во нејзината рачка, која е составена од а пропелер што го управува ветер или поток на вода. Како што веќе знаеме, овој систем, кога ротира, прави оска интегрирана во цевката на трската да се ротира, која е одговорна за активирање на мал генератор способен за производство на енергија што се чува во мала преносна батерија, која е целосно интегрирана во телото на персоналот, кој пак делува како заштитник од можни удари што можеме да ги зададеме на батеријата.

Стапот вклучува мала алатка за да може да се закотви на различни елементи и со тоа да се генерира енергија автономно

Во случај да сакаме да ја искористиме целата енергија генерирана со употреба на трската, само ќе мораме поврзете USB кабел со трската и гаџетот што сакаме да го полниме. Многу едноставен и интуитивен начин да бидете во можност да останете поврзани во секое време, нешто што може да биде критично во одредени периоди, особено во тие моменти, како што коментираше Кристина Мартин, во која може да претрпите некаква несреќа или несреќа.

Како последен детал, треба да се напомене дека овој електронски стап за одење има мала алатка со која можеме закачете ја трската на различни елементи како што е велосипед или слично за да може да генерира енергија додека се движиме, кампуваме или други видови активности каде што е потребно да се генерира енергија од обновливи извори.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)