Назад на училиште Што таблет да купам за да ми помогне да учам?

Назад во школо

Тој игра најлош круг за многу деца, како и најдобро од многу родители. Назад на училиште е тука, време е да ги подготвиме потребните материјали за да се соочиме со нов курс. Сепак, технологијата е присутна и денес на најмалите (и на не толку малите). Почнуваме да ја разгледуваме интервенцијата на електронски уреди како што се компјутерот или таблетот неопходни за правилен интелектуален развој. Во оваа пригода, токму таблетите ќе зафаќаат поголем дел од информациите. Добро време е да презентирате неколку алтернативи за студирање со технологија  Која таблета да купам за да ми помогне да учам? Не пропуштајте ги нашите совети.

Прво на сите, постојат неколку фактори кои мора да ги земеме предвид кога купуваме таблета за нашиот син или кога купи таблет За нас самите. Првиот е несомнено возраста, ние мора да знаеме дали младите ќе можат да преземат одговорност за таков уред, а второто е условот што ќе го наметнеме на наведениот уред.

Таблети за доенчиња и со мала техничка побарувачка

Амазон

Тука несомнено треба да ја претставиме алтернативата на Amazon Fire, овој 7-инчен таблет чини само 59,99 евра Во својата 8 GB верзија на складирање, тој е компатибилен со microSD картички. Има верзија на Андроид изменета од Амазон, исто така фокусирана на книги. Amazon Fire има одличен 7-инчен екран со резолуција 1024 x 600 (171ppp), кој се напојува со четири-јадрен процесор и 1 GB RAM меморија.

Од друга страна, алтернативата за најмалите е детската таблета Т.V Clan 2, 7-инчен таблет, со скромен процесор и 1 GB RAM меморија. Се разбира, тоа е придружено со микроХДМИ конекција што ќе ни овозможи да го поврземе со телевизорот и да уживаме во мултимедијална содржина. Се разбира, мора да имаме предвид дека оваа таблета ќе стане повеќе играчка отколку едукативен инструмент, особено ако не сме внимателни за употреба.

Таблети за тинејџери и средна / голема побарувачка таблета-1

 

Институтот започнува, а со тоа и новите материјали. Всушност, многу институти се приклучуваат на иницијативите за проширување на технологијата, заменувајќи одредени материјали за таблетите. На овој начин, ќе разгледаме кои се најдобрите за адолесцентите во средно училиште, кои таблети можат да им дадат рака во однос на нивниот образовен развој.

За почеток, не можеме да го игнорираме iPad, иако нема да ја земеме предвид Pro верзијата, ќе останеме во него iPad Air 2, уред со екран со ретинална ретина, процесор од најмоќните на пазарот за таблети, целосна поврзаност и компатибилност на додатоците што Apple ги гарантира. Цената е 389 € ако сè уште можеме да најдеме уред од 16 GB, во продавницата на Apple се продаваат само 32GB уреди од 429 €. Добрата работа кај да се има iPad е што тој има широк спектар на апликации и за наставниците и за учениците, многу алтернативи и најдобар можен развој позади фокусиран на образованието. На овој начин, iPad е инструмент избран од мнозинството, покрај фактот дека оперативниот систем ни гарантира средства за адолесцентот да го искористиме соодветно.

Asus ZenPad Z300C Тоа е ефтина алтернатива, од 150 евра на Амазон, имаме 10-инчен таблет со секаква поврзаност што може да се замисли, придружуван од 32 GB внатрешна меморија, процесор Intel Atom X3 и резолуција од 1280 × 800 со IPS панел. Нема да ја игнорираме RAM меморијата, 2 GB што е доволно за задачите што можеме да ги побараме. Без сомнение е ефтина и разиграна алтернатива.

Таблети за професионалци и студенти на универзитети

таблета-3

Уште еднаш, започнуваме со јаболкото. Имаме iPad Pro во големини од 9,7 и 12,9 инчи, во зависност од потребите. Таблетот со најмоќен хардвер на пазарот, придружен со додатоци како што се тастатурата и Apple Pencil, молив што ќе ни овозможи да пишуваме како хартија. Што се однесува до камерата, звукот и развојот на софтверско ниво, не се сомневаме. Проблемот се јавува со ограничувањата на iOS, вистина е дека станува збор за таблетот со најмногу можности на пазарот во однос на развојот, но iOS во голема мера ги ограничува алтернативите, а барањето други објекти ќе биде комплицирано. Цената е значително висока, над 600 евра ќе мора да платиме за една.

Ако она што го сакате е разноврсност, ние го презентираме Chuwi Hi12, таблет компјутер со Windows 10 и Android 5.1, за да можеме во секое време да избереме кој ни одговара. Со 4 GB RAM и 64 GB внатрешна меморија (проширување со microSD). Има сè што можеме да побараме од таблет компјутер по цена што обично не достигнува 250 на пример на Амазон, иако може да ја добиете поевтино.

Заклучоци при избор на таблета

Во зависност од лицето кое ќе ја користи таблетата, препорачливо е да се движите во некои модели или други.

Во случајот на Деца јавно, препорачуваме да биде таблета што е можно поевтина. Тоа е затоа што употребата што ја прават обично е многу основна и постои голема веројатност таблетата да заврши скршена поради удар или занемарување на детето. Имав внуци и две или три таблети ми се наплатија од оваа причина, затоа земи нешто ефтино и имај прекривка.

Ако публиката е адолесцент или барајќи, Таблетите од висока класа обично се најпрепорачани бидејќи можат да се справат со сè, нивниот квалитет на производство е многу висок и ќе траат неколку години движејќи се слободно. Во овој случај, тоа е набавка што се исплаќа долгорочно.

Ако публиката е професионално и хардверското барање не е многу високоВо овој случај, погодно е да се обложувате на таблети кои нудат поголем екран и повеќе квалитет.

Се надеваме дека нашите совети ви беа корисни, оставете ни во коментарите ако имате какви било прашања или искуства во врска со оваа тема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.