Накратко Фејсбук

Никој не може да го негира тоа денес Facebook е шеф на социјалните мрежи околу светот. Можеби сè уште има земји кои не сакаат да ја менуваат социјалната мрежа, но полека мрежата создадена од Марк Цукерберг влегува во оние региони во кои сè уште не доминира.

facebook-productivityjpg

Историјата на Фејсбук датира од 2004 година, кога сè уште студентот на Харвард, Марк Цукерберг создаде социјална мрежа како проект за студентите да се запознаат повеќе секој. Точно, името на социјалната мрежа се заснова на документот што студентите мора да го пополнат во текот на првата година за да се запознаат подобро.

Две години по неговото отворање беше дозволен влез на студенти од други универзитети. До таа година, Фејсбук стана важна социјална мрежа. Ова се демонстрира со интересот за купување што го имаше и неговиот последователен пад.

Износот на набавката беше 750 милиони долари. Со уште поголема сила, Фејсбук добива поддршка од индиските институти за технологија и зголемете го вашиот потенцијал. Во септември истата година мрежата беше отворена кон светот и доби остри критики од нејзините студенти-корисници. Сепак, од таа година, тој се снајде подобро од кога било, стекна неколку компании и продаде 1.6 проценти од своите акции на „Мајкрософт“, ставајќи 240 милиони долари во неговиот џеб.

Популарноста на Facebook ја направи насловната страница на списанието Newsweek а неговиот творец Марк Цукерберг на 24 години е најмладиот лик што се појавил во списанието Форбс.

Успехот на Фејсбук е тоа е платформа отворена за трети страни, оние кои можат да развиваат апликации или да создаваат деловни активности во неа. Според Алекса, страницата што го мери веб-сообраќајот, Фејсбук е 7-ма најпосетувана веб-страница во светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   eyејна dijo

  Како да креирам Фејсбук?

 2.   Фигаро dijo

  Здраво eyејна, се надевам дека овој пост ќе ти помогне,

  Честитки!

 3.   адолфо фонсека dijo

  Мислам дека тоа е одличен начин да се запознаат луѓето

 4.   направете мотивациони писма dijo

  Песимистот се жали на ветрот; оптимистот очекува да се промени; а реалистот ги прилагодува едрата. Ние мора да прифатиме конечно разочарување, но никогаш не смееме да изгубиме бесконечна надеж.

 5.   Фернандо dijo

  дали е оваа страница многу интересна, но многу зависност?

 6.   laura dijo

  Барам момче на 21445855477

 7.   Руди dijo

  Фејсбук може да стане зависност?

 8.   Софија Родригез dijo

  благодарам за прегледот

 9.   тито игла dijo

  не јас густа

 10.   рамки куфер dijo

  Како да создадам Фејсбук?

бул (точно)