Како да компресирате PDF

компресирај pdf

PDF е формат со кој работиме редовно. Во многу случаи, ние сакаме да го претвориме овој формат во други, како во ЈПГ О начин да ги отклучите. Иако друга заедничка ситуација е дека сакаме да ја намалиме големината на овој тип датотеки. Општо, датотеките што ги имаме во овој формат се потешки. Затоа, ако треба да испратиме неколку преку е-пошта, можеби ќе бидеме ограничени.

Иако има неколку начини да се намали големината на PDF-датотеката. На овој начин, без да изгубиме информации или да го влошиме квалитетот, ќе ја натераме предметната датотека да тежи помалку. Што може полесно да испраќате повеќе преку е-пошта или едноставно да заземате помалку простор на вашиот компјутер.

Компресор за PDF преку Интернет

Првиот начин на кој можеме да ја намалиме големината на PDF е многу едноставен. Бидејќи можеме да користиме веб-страници кои дозволете им на овие датотеки да ја намалат нивната тежина. Со текот на времето, се појавија многу страници од овој тип. Во сите случаи, нивното работење е идентично. Едноставно, треба да ја подигнете датотеката или датотеките за кои станува збор и да ја оставите мрежата да ја заврши својата работа. Она што ќе го стори е да ја намали тежината на истиот. Потоа можеме да ги преземеме на компјутер. Тоа е колку е едноставен процесот.

МалПДФ

Постојат некои од овие веб-страници кои се доста популарни кај многу корисници. Значи, тие не претставуваат проблеми кога станува збор за употреба. Делумно ќе зависи од преференциите на секоја личност. Но, работата на сите нив е иста во сите случаи. Најдобрите опции денес се:

Во сите нив едноставно мора да ја вчитате датотеката на Интернет и почекајте да се намали во големина. Постојат ситуации каде заштедата на големината од ваша страна може да биде извонредна. Значи, вреди да се земе предвид оваа опција. Исто така, тој е навистина лесен за употреба. Можеби првата од веб-страниците е најпозната од сите. Но, сите тие ќе ви дадат добра претстава во овој поглед.

Преглед на Mac

За оние корисници со Mac, тие имаат метод достапен на компјутерот што им овозможува да ја намалат големината на PDF без да се приберат кон веб-страница. Ова е преглед на Mac, што ќе ја даде оваа можност. Првото нешто што треба да направите е да го отворите предметниот документ PDF. За да го направите ова, мора да отидете во датотека и да изберете отворено. Следно треба да ја изберете датотеката што сакате да ја отворите во тој момент, за да ја намалите нејзината големина.

Компресирајте ги PDF-датотеките за да ја намалите нивната големина

Откако ќе ја имате предметната датотека на екранот, треба повторно да кликнете на опцијата за датотека на горниот дел од екранот. Од опциите што сега се појавуваат во контекстуалното мени, мора да кликнете на „Извоз како ...“. Следно, се отвора нов прозорец во кој можете да го конфигурирате начинот на кој сакате да ја извезувате датотеката.

Еден од деловите на екранот е форматот. Покрај него има паѓачка листа, каде што PDF е моментално достапно. Иако можеме да го смениме форматот на датотека во секое време, иако сега нема да го сториме тоа. Под оваа опција добиваме друга, наречен кварцен филтер. Покрај оваа опција има уште една паѓачка листа, на која мора да кликнеме.

Кога го правите ова, се појавуваат низа опции на екранот, што ќе ни овозможи да сториме нешто во врска со наведената датотека. Willе видите дека една од опциите во оваа листа се вика „Намали ја големината на датотеката“. Тоа е на кое треба да кликнеме во овој случај. Ова е она што ќе ни овозможи да ја намалиме големината на овој конкретен PDF. Потоа, само треба да ја избереме локацијата каде што сакаме да ја зачуваме датотеката.

Намалете ја големината на PDF на Mac

Така, ќе видите дека PDF-то стана полесно, со што зафаќа помалку простор на вашиот Mac. Едноставен метод, но кој може да биде исклучително корисен ако имате Mac. Оваа функција е присутна практично во сите верзии на MacOS. Така можете да го користите без проблем.

Користете Adobe Acrobat Pro

Конечно, опција што може да се користи и на компјутерите со Виндоус, покрај Мек. Во овој случај, Adobe Acrobat Pro мора да биде инсталиран во него за да може да се спроведе овој процес со кој се намалува големината на PDF-датотеката. Првото нешто што треба да направите е да ја отворите предметната датотека чија големина сакате да ја намалите во програмата. Откако оваа датотека е веќе на екранот, можеме да го започнеме процесот.

Треба да кликнеме на опцијата за датотека на горниот дел од екранот. Потоа, на екранот ќе се појави контекстуално мени со различни опции. Една од опциите, на која треба да кликнеме, е да се спаси како друг. Со кликнување на оваа опција, менито ќе се појави десно од него. Во оваа смисла, ќе бидат прикажани разни опции, кои овозможуваат конвертирање на PDF во различни формати.

Намалете ја големината на PDF

Меѓу овие опции наоѓаме една што нè интересира. Тоа е опција наречена PDF со намалена големина, што се појавува во средината на наведената листа. Треба да кликнете на него за да продолжите со процесот. Потоа, програмата ќе нè праша со кои верзии сакаме да биде компатибилна, на екранот има паѓачка листа за да се утврди ова. Најдобро е да ја изберете најновата верзија на програмата, бидејќи тоа дополнително ќе ја намали големината на датотеката.

Штом се стори ова, само треба да ја изберете локацијата каде што сакате да зачувате рече датотека на вашиот компјутер. Willе видите дека големината е значително намалена. Друг добар начин да се направи PDF помал.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.