Телефоника продолжува да биде погодена низ цела Шпанија од овој моќен напад за откуп

Се чини дека нема одмор за работниците кои се одговорни за безбедноста во компанијата „Телефоника“, која сè уште е засегната од оваа моќен напад од рамо-софтвер и одлучи да ги затвори сите компјутери во своето седиште за да избегне поголеми зла. Во принцип, овој напад што влијае на повеќе компании според некои медиуми, предизвикува вистински проблеми за операторот кој виде дека целата своја внатрешна мрежа е погодена од овој напад од Кина или Русија. Нема специфични податоци за ова, но главниот проблем не е од каде потекнува самиот напад, туку големината на истиот и на состојба на технички исклучок дека компанијата мораше да донесе одлука.

Активирани се сите безбедносни протоколи и тие работат максимално за да спречат можни напади врз мрежи на други големи компании кои првично ги преземаат истите мерки како оние на Телефоника како да е засегната и ги исклучуваат своите компјутери за да избегнат ризици . Тоа е всушност единственото нешто што може да се направи и покрај тоа што има резервна копија од податоците во облакот за овој вид напад можете да ги зачувате податоците или дел од нив, во зависност од големината на овој софтвер за откуп.

Засега, јасно ни е дека Овој сајбер напад не влијае на корисниците или услугите на компанијата надвор од нејзината внатрешна мрежа. Засега, главната причина за овој напад од компјутерски криминалци се парите и првиот откуп зборува за околу 330 долари што треба да се платат во Bitcoins и кои би можеле да се удвојат ако не ги исполнуваат утврдените услови за плаќање и што конечно може да предизвика загуба на шифрирани податоци ако плаќањето не е извршено.

Затворете ги сите компјутери

Ова е прва и единствена акција преземена од компанијата за да спречи зголемување на бројот на заразени компјутери. Па сега, сите компјутери на Телефоника на државно ниво се исклучени. Компанијата издаде внатрешна изјава (слична на онаа што ја оставаме подолу) во која се бараат сите вработени Исклучете ја и исклучете ја опремата до ново известување. Важно е да не ги имате вашиот компјутер или паметен телефон поврзан на мрежата WiFi за да спречите овој вирус да продолжи да се шири, затоа побарано е целосно исклучување на компјутерите и уредите.

Исклучете го VPN

Друг важен чекор што е преземен за да се спречи ширењето на компјутерскиот вирус е исклучување на VPN. Овие VPN се користат така што компаниите што се поврзани со мрежата на Телефоника не бидат засегнати од вирусот.

VPN се услугите што овозможуваат далечински пристап до интранет или внатрешни мрежи компании и затоа е најдобро да се исклучат за да се спречи ширењето на вирусот. Надворешните трговци се далеку од седиштето на компанијата, но ако се поврзат од VPN, може да добијат малициозен софтвер.

Чекај, работи и најде решенија

Во моментов, тие само треба да се фатат за да ги зачуваат сите податоци што можат и да се надеваат дека опсегот на софтверот за откуп не е премногу голем. Замислуваме дека напорите за борба против овој напад продолжуваат да бидат избезумени и затоа мора да почекаме за официјални соопштенија. Пред се, бидете трпеливи, работи за да се реши проблемот и не носење лаптоп или компјутер дома за да продолжам со задачата дома, бидејќи може да го шири вирусот повеќе.

Ова е тежок удар за Телефоника и ќе биде потребно внимателно да се следат одлуките донесени од шпанскиот оператор кои беа изменети овој петок од овој моќен напад за рансомвер што првично може да влијае на други компании како што се гас природни, Ибердрола, ББВА што се чини дека негирајте го нападот од социјалните мрежи или Банко Сантандер. Накратко а напад што ги става на штрек сите финансиски институции и компании во земјата што ја виде својата вообичаена активност пресечена од овој моќен напад.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алексис Сантана dijo

    Поз, ќе допре до поскапување за да ги ублажи загубите ... .. да не заборавиме дека тоа е тимофоника

бул (точно)