Процесорот Kirin 960 на Huawei сака да си заземе место меѓу големите

направено-huawei-3

Кога зборуваме за процесори за мобилни уреди, мора да имаме предвид дека се бара многу повеќе од едноставна моќност во процесорот за да работи добро и Huawei сака да ги направи своите ново воведен Кирин 960, моќен, разноврсен и многу енергетски ефикасен процесор кој зборува.

Кога зборуваме за процесори, сите имаме во предвид Snapdragon од Qualcomm, Exynos од Samsung, не толку моќниот (до денес) од Mediatek или дури и оние што го монтираат новиот Apple iPhone 7 A10. Овој пат станува збор за нова серија процесори од кинеската фирма што има намера да направи лажат меѓу великаните

направено-huawei-1
Новите процесори Kirin 960 на Huawei имаат два модела диференцирани според нивната моќ. И двата модели се моќни, но имаме и поголем. Тие имаат Голема.мала архитектура и двата модели пристигнуваат со четири јадра Cortex-A73 за најмоќната верзија и четири Cortex-A53 јадра со нешто помала моќност. 

Всушност, подобрувањата во енергетската ефикасност се исто така нешто што треба да се земе предвид во прилог на поголема моќност ако ја разгледаме потрошувачката, овие нови процесори се способни да добијат 15% подобрување на ефикасноста на процесорот во однос на Kirin 950. Ако го погледнеме графичкиот процесор, ќе видиме дека неговата ефикасност е подобрена во а 20% со 180% подобрување на перформансите што ни ги нуди графички. 

направено-huawei-2

Поголема и подобра компатибилност

Друг аспект што е подобрен во овој нов процесор е компатибилноста со остатокот од хардверот на опремата, што овозможува врските на LTE со модемот да бидат целосно компатибилни. Исто така, во оваа пригода и двата процесори можеа да поддржат брзина од брзина на преземање до 600Mbps и брзина на поставување до 150Mbps. Kirin 960 SoC е способен да поддржува LPDDR4 RAM меморија и ова отвора други можности за опремата на Huawei.

Тестовите извршени до денес со овој процесор го покажуваат тоа во бројките Овој нов Кирин ја надминува моќноста на Snapdragon 820 и се множи со два моќноста на претходната верзија на Кирин. Од друга страна, и во споредба со онаа на новиот iPhone, разликата во процесорот и единечните основни задачи на новиот чип произведен од TSMC е далеку зад Apple A10 колку добро тие покажуваат во PhoneArena. Останатите податоци од тестот се прилично добри, како што можеме да видиме.

Сега се очекува да го видиме овој нов процесор Kirin 960 во следниот модел на марката што ќе биде претставен следниот 3 ноември, Huawei Mate 9На овој начин, ќе се види дали е толку моќен како што покажуваат тестовите и дали навистина целата прави искуството и потрошувачката на уредот да се подобрат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.