„Thug Life“ го објаснуваме терминот што ја револуционира мрежата

Насилник живот Малкумина знаат, но поимот Thug Life не е модерен, се кова од 2014-тите години на минатиот век. Сепак, од XNUMX година станува популарно како пена. Почна да се користи во САД како хумористичен термин што укажува на необична ситуација на несреќа.

Но, стои многу мистицизам и легенда зад оваа мала фраза, од таа причина, во Актуелиадад Гаџет сакаме да објасниме сè за овој термин, интраисторијата, како е измислен, и секако, „животот насилници“ не може да биде недостасува во нашата статија, за да можете барем да се насмеете со содржината. Дали сакате подобро да го знаете терминот „живот на насилници“? Влезете и ние ќе ви кажеме.

Toе направиме обиколка на сè што го опкружува „животот насилници“, од неговите почетоци, преку строгото значење на зборот според англискиот речник. Важно е, не само да ја знаеме неговата употреба, туку и зошто. Истото се случува и во Шпанија со терминот „бизаро“, бидејќи англосаксонскиот израз „бизаро“ нема никаква врска со шпанскиот термин, и покрај тоа што ние инсистираме да го користиме на тој начин. Прошетајте низ историјата на „животот насилници“ со нас.

Строго значење на зборот „насилник“

англиски-насилник-живот

Зборот „насилник“, во англискиот речник, претставува насилна личност, криминалец или силеџија, што може да се асимилира со гангстер. Ова определување на гангстерот како „насилник“ ќе има смисла малку подоцна, и на крајот ќе ја разјасни интраисторијата на „животот на насилниците“. Ние би можеле да одиме на строгото значење на „животот насилници“ под речникот, ние би го толкувале како насилна или агресивна личност. Сепак, значењето на фразата е потценето со текот на времето, за да се сатиризира и толкува како „гангстерски живот“. За да има смисла на шпански, можеме да го протолкуваме како «тешкиот живот на криминалецот«, Иако ова е значењето што јас самиот сакам да му го дадам, и секој од нив, мора да го протолкува со множеството зборови што ги сакате, под услов намерата за тоа да не биде искривена. На кратко, строгата смисла на зборот е усвоена со смешен тон за оние кои сакаат да извршат „тврда“ или злонамерна акција, и на крај завршуваат со исмејување заради тоа.

Потеклото на изразот „насилник“

насилник-живот-тупак

Ние сме во САД на деведесеттите години, „гангстерскиот“ рап беше редот на денот, тој стана популарен како пена и NWA веќе го започна овој музички жанр. Тоа беше мода на улиците, од предградијата на Комптон до најбогатите училишта во Newујорк, сите беа свесни за гангстерскиот рап и немаше извештај за вести без информации за тоа. Не може да биде друго освен Тупак Шакур, кој му даде ново значење на овој термин. До тогаш „Силеџиски живот“ имаше темна конотација, генерираше отфрлање и беше дизајниран единствено за идентификување на никаквеци.

Сепак, Тупак одлучи да ги сврти масите, тој пресоздаде серија песни со група, исто така наречена „Thивотот насилници“, со оваа тема, со намера да генерира иста омраза и отфрлање, но со смешен тон. Како и се што играше Тупак, стана златно. Наскоро, заедницата на жанрот започна да го користи истиот термин за да го претстави токму она што го сакаше Тупак, менувајќи го очигледното значење на изразот и затоа обликувајќи го строгото чувство на јазикот, метафоризирајќи го поимот.

Можеби, Тупак сакаше да го сатиризира поимот со причина, тој самиот беше познат, покрај тоа што беше рапер, како криминалец, иако реалноста беше сосема поинаква, Тупак знаеше по улиците, но не беше точно тоа што може да се каже а гангстер. Затоа, тој сакаше да направи „насилникот“ да значи нешто како „тешкиот живот“ што многумина треба да го издржат за да бидат успешни. Истиот „тежок живот“ што Тупак мораше да го издржи се додека не се закити со најдобриот рапер во историјата на САД. Затоа, оваа фраза не може да биде насочена кон луѓе кои се родени и живееле во добри околности. Сепак, во реалноста, објасни Тупак, „насилник“ е кратенката за «Омразата што им ја давате на малите доенчиња ги заебава сите".

Кодот „ОГЛЕДАЛ“

насилник-живот

Со сè и со тоа, Тупак сакаше да стави до знаење дека нема смисла да се нарекуваат криминалци на општ начин оние што живеат во сиромашните квартови на Америка. (како него), дури и оние кои завршуваат гангстерски живот, бидејќи навистина, тие се луѓе кои општеството ги принудува на тоа. Луѓе кои на крајот се борат за својот живот и својата иднина, ден за ден, ризикуваат да одат во затвор, па дури и да умрат.

На крајот, уште во 1992 година, Тупак создаде „код“ дизајниран да стави крај на проблемите на насилство меѓу бандите и трговијата со дрога во маргиналните области на Соединетите држави. Тупак знаеше да навлезе длабоко во оние области каде што тој, индиректно, беше авторитет. Кодот „живот насилници“ го потпишаа водачите на „Крвави и Крипови“, меѓу другите. Токму од таму се појави рап групата позната како „Thug Life“ во 1994 година, која самиот Тупак би ја станал шампион. Кодот останува на сила оттогаш, составен од 26 статии кои објаснуваат како да се спроведат добри практики во бандите, накратко, низа чест и основни правила со кои треба да се создаде мал поредок во тие глупости на северноамериканските банди на 90-тите години на минатиот век.

Сегашното значење на зборот Thug Life

Во 2014 година, пронајдовме одредено видео, крстеното како прво видео од овој ланец на животни, поврзано со терминот Thug Life. На ова видео, еден млад Американец се снима додека носи пиштол од гумен куршум. Младиот човек изведува неколку тестови на стрелање и е испрашуван за името на пиштолот, на што одговара „Не знам како се вика. Можеби се вика „јебига те“Токму во тој момент се јавува метафоричкиот „насилник“.

Песната што свири следно е „Nuthin´ But a G Thang“ од д-р Дре, еден од членовите на NWA, најрепрезентативниот гангстерски рап-бенд од доцните осумдесетти и раните деведесетти.

Ова видео предизвика реакција во бруто мрежата, на Редит, еден од најпопуларните форуми на англиски јазик, беа создадени бројни нишки, најпознатата наречена Неочекуван насилник, во која стотици луѓе придонесоа за многу видеа со иста тема. Всушност, терминот и популаризацијата напреднаа толку многу што денес нема неколку мобилни апликации што ги наоѓаме во App Store или Google Play Store, во кои видеата „thug life“ се уредуваат за неколку секунди.

Компилација на некои „Thивоти насилници“

Toе ти оставам Thug Life или компилации, Како прво, ќе ставам еден од моите омилени, оној на еден млад човек кој на час сака да постигне топка хартија во најчист стил на Мајкл Jordanордан, но наставникот знае како да блокира како никој, знаејќи дека тие снимаат на видео, тоа предизвикува „насилник живот“ на неговиот млад ученик со стратосферски димензии. Штета што ова издание ја нема крајната музика толку карактеристична.

https://youtu.be/GuUBxMCVFD4

И еве една многу забавна компилација за да си поминете убаво. Се надевам дека ви се допадна овој напис, и ако имате податоци или „живот насилници“ да придонесете, ние сме отворени за ажурирања, искористете го полето за коментари.

https://youtu.be/uLWm__yVyQI


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Карлос Мерино dijo

    Да не заборавиме дека Тупак Шакур беше застрелан во очигледна расчистување на сметки, се вели дека тој бил поврзан со толпата во Лас Вегас.