Научете нови концепти до 40% побрзо благодарение на овој мозочен уред

Вештачка интелигенција

Без сомнение, науката напредува со скокови и граници, особено во последната деценија. Доказ за тоа што велам го имате во тоа како практично секој ден не изненадуваат со интересни вести кои, до релативно неодамна, беа буквално незамисливи. Овој пат сакам да ви кажам за нов проект во кој тој оствари зголемување на брзината на учење на субјектот за не помалку од 40%.

Како би можело да биде поинаку, овој вид на проект е повторно финансиран од DARPA Значи, не само што ќе стигнат на пазарот многу подоцна отколку што би било интересно, туку и пред да го сторат тоа, тој ќе стане достапен за многу години на воените сили на Соединетите држави со сето ова што може да значи и за општеството и на ниво.


контрола на умот

Научете до 40% побрзо благодарение на овој метод DARPA

Идејата со овој проект, како што е коментирана од одговорните за неговиот развој, се заснова на употребата на добро познатото неинвазивен систем на транскранијална стимулација со директна струја. Иако методот што се користи во проектот може да има прилично впечатливо име, вистината е дека станува збор за техника што во моментов се користи како третман за одредени когнитивни и однесувањето, па дури и проблеми во моторниот систем на одредени луѓе кои имаат претрпе некаков вид на оштетување на мозокот.

Како што можете да видите, основата на целиот овој проект навистина не користи никаков вид на нов систем, туку повеќе вистинската новина на проектот лежи во неговата употреба. За да ја применат оваа техника, истражувачите користат две површински електроди кои се ставаат над скалпот на пациентот кој ќе помине низ третман. Откако ќе започне целиот проект, овие површински електроди почнуваат да испуштаат директна електрична струја со мала амплитуда на многу специфична област на мозокот. Зборуваме за а струја помеѓу 0,5 и 2 mA.

darpa

За време на првите тестови извршени на оваа технологија, заклучено е дека тоа е успех

Како што веќе коментиравме во претходните редови, вистината е дека оваа техника веќе се користи и во други области на медицината, иако, во ова време и според е потврдена од бројни институции и лаборатории во САД и Канада во серија тестови извршени врз мајмуниВистината е дека неговата употреба, очигледно, значително ја зголемува можноста на овие мајмуни да извршат низа задачи на многу побрз начин.

Како што ги коментираше во последните изјави за овој проект Поткрепи се пило, Главен истражувач и раководител на проектот:

Во овој експеримент го насочивме префронталниот кортекс со индивидуализирани поставки за неинвазивна стимулација. Тоа е регион што контролира многу извршни функции, вклучувајќи донесување одлуки, когнитивна контрола и враќање на контекстуалната меморија. Поврзан е скоро со секоја друга кортикална област во мозокот, а стимулирањето има широко распространети ефекти.

Уште има помеѓу 5 и 10 години за да се генерализира употребата на оваа технологија

Откако тестовите беа извршени на мајмуни, научниците започнаа да спроведуваат низа тестови во кои тие требаше да учествуваат. Поточно, тие требаше да направат тестови засновани на асоцијативно учење што доколку заврши на задоволително ниво, беше награда за животното. Конечниот резултат од истото беше многу јасен бидејќи мајмуните третирани со ваков тип на мозочен стимулатор беа многу посупериорни од оние на контролната група, им беа потребни само 12 испитувања за да ја добијат наградата, додека на контролната група им беа потребни 21 испитување.

И покрај фактот дека тестовите и другите од целиот проект се веќе извршени со повеќе од интересни резултати, вистината е дека во моментот истражувањето е во многу рана фаза на развој, така што истражувачите кои се одговорни за самата не двоумете се во нејзиното тврдење дека има уште многу работа да се направи, повеќе или помалку помеѓу пет и десет години, така што употребата на оваа нова технологија може да се генерализира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.