Група научници ни ветуваат батерија со автономија од неколку недели

суперкондензатор

Многу се проектите што ветуваат револуција во светот на батериите за кои сме имале можност да зборуваме во текот на овие месеци и за кои на крајот, на еден или друг начин, дошле до ништо или ништо не е објавено за тоа. На можни достигнувања во нив. Овој пат сакам да ви кажам за нов предлог чии истражувачи ветуваат решавајте ги сите проблеми што ги имаме, како корисници, на автономија во нашите гаџети.

По овој повод, проектот го развива тим на научници од Универзитет во Централна Флорида и тие успеаја да произведат прототип на батерија опремена со електричен суперкондензатор што, како што е објавено во соодветниот труд, може да ги наведе производителите да развиваат батерии чија автономијата би била денови, па дури и недели, во можност целосно да ја полните батеријата за само неколку секунди додека нудите a 20 пати подолг работен век на оние на сегашните литиум-јонски батерии.

Тие развиваат батерија способна да се полни за неколку секунди, нудејќи низа недели.

Како што коментира Нитин choudhary, вонреден истражувач на Централниот универзитет во Флорида, благодарение на оваа технологија ќе се соочиме со сценарио кога ќе треба да го полниме нашиот паметен телефон само неколку секунди, што ќе ни даде повеќе од една недела автономија. Вистинската разлика помеѓу оваа нова батерија и конвенционалната е дека овие суперзабавувачи Тие ја складираат електричната енергија статички на површината, што овозможува брзо полнење додека површината е способна да собере голем број електрони, овозможувајќи да се создадат големи и издржливи батерии.

Сепак, пред да се активираат камбаните за летот, како што коментираат одговорните за истрагата, проектот сè уште е во многу рана фаза на развој така што сè уште нема проценет датум за да видиме дали оваа батерија конечно стигнува на пазарот или не. Се надеваме, еднаш и засекогаш, можно е да се развие батерија што, како што вети, е способна да направи револуција на пазарот.

Повеќе информации: Универзитетот во Централна Флорида


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.