Најавите ќе се појават во преносите на Перископ

Андроид

Секој пат кога компанијата започнува нова услуга, таа мора да биде профитабилна, бидејќи повеќето од нив се бесплатни. Главниот извор на приход за компаниите кои нудат ваков вид услуги е обично рекламирање, рекламирање кое почнува да пристигнува наскоро откако ќе стане услуга што ја користат многу корисници. Перископ, услугата за пренос во живо на Твитер, најави дека наскоро ќе започне да прикажува реклами на почетокот на преносите, или претходно емитувани видеа или преноси во живо. Но, тој сака да го стори тоа на поинаков начин.

Во последниве недели видовме како услугата за рекламирање на Гугл е погодена од заговор на големи компании затоа што нивните реклами беа прикажани во видеа што промовираат расизам, тероризам или други практики на кои општеството не им смета. Твитер нуди, за разлика од Гугл, поголема контрола врз рекламирањето што сака да го прикаже на Перископ, врз основа на претходните преноси на корисникот каде што ќе се прикажува. Ако овие претходно ги манифестираат гореспоменатите идеали, рекламите на компаниите нема да бидат прикажани во нив, така што луѓето не можат да ги поврзат со брендот со штетата што ја носи ова.

Твитер исто така ќе понуди можност неговите реклами да бидат прикажани на кој било корисник, без оглед на содржината што ја емитуваат. Очигледно овој вид реклами ќе биде поевтин бидејќи не бара голема контрола од Твитер. Во моментот Google сè уште работи на враќање на главните клиенти и обид да понуди поголема контрола каде што се прикажуваат нивните реклами, скоро невозможна задача поради големиот број видеа што се поставуваат на платформата на секој час. Но, за тоа се претпоставува дека се алгоритмите, нели?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.