Најважните работи за Super Nintendo [том 2]

Супер Нинтендо

Ние ќе продолжиме со нашата работа за да ги оттргнеме старите слави на Мозок на Beверот кои дојдоа да блеснат со своја светлина во рамките на обемниот каталог на таканаречените супер 16 бита од Нинтендо. И не беше за помалку што конзолата го заработи тој прекар, затоа што Супер Нинтендо Тоа беше машина со технички перформанси што нејзините ривали не можеа ни да ја совпаднат: ајде само да размислиме за ефектите што ги постигна т.н. режим 7 или придобивките од процесорот за звук.

Уште еднаш, донесовме список полн со класици од различен жанр на кој сигурно многумина од вас, како добри познавачи на оваа тема, ќе знаат да препознаат и да им се восхитуваат на нивниот квалитет, но ќе додадеме и додаток за заслужените почесни споменувања . Одлучете се и подгответе се да уживате во овој нов ретро специјал од MundiVideogames.

 

Конечна борба

Конечна борба

Супер Нинтендо Тој уживаше до три ексклузивни рати од оваа популарна сага за Capcom, шлаканица во жанрот на јас против соседството - иако ако сме исцрпувачки, тоа исто така беше лансирано, иако само во Јапонија и САД, Финална борба Гај, која вклучуваше црвено-кимоно нинџа како лик што може да се игра, Дечко, отсутен при првата конверзија и Сега, иако тој застана на Хагар и компанија со Улици на бес, може да има многу успешна верзија на Конечна борба за твоето Мега ЦД-. Вистина е дека пристаништето што го примивте SNES Не можев да се справам со вас, дури ни од далечина, рекреативно, главно поради намалувањето на тимот на два карактери и отсуството на ниво. Како и да е, Конечна борба 2 Имаше режим за двајца играчи - покрај тоа што нè натера да посетиме различни локации низ целиот свет - а третата рата - најбараната на пазарот за половни производи - беше последниот допир со кој оваа сага се прости од Супер Нинтендо.

 

убиец инстинкт

убиец инстинкт

Без сомнение Ретки беше вреден партнер за Нинтендо, и за неговите 16 и за своите 64 бита, на кои им овозможи чуда што денес се вистински класици. Една од нив е ова убиец инстинкт, борбена игра што ја користеше истата ACM технологија за графика како серијата Магаре Конг Земја и дека тој предложи систем за репродукција заснован на синџири на комбинации што може да достигнат неколку десетици хитови, вклучувајќи дури и последни движења. Конверзија за SNES Многу добро го зедов повикот комбо теоријаИзгледаше скандалозно на машината и беше страшно забавна игра. Како што добро знаете, Мајкрософт ја спаси франшизата, следејќи ги безброј молби од обожавателите, и во моментов имаме преглед на обете убиец инстинкт материјализирана во единствена програма за Xbox One, што ја зголемува содржината, малку по малку, со таканаречените сезони што носат нови ликови - иако сè уште нема дури физичко издание.

 

Супер духови на духови

Н Духови на Супер Гулови

Друг рекреативен накит од Capcom и тоа исто така направи скок кон SNES, со совршена верност во близина на пиксели. Супер духови 'Д-духови Тој нè однесе да ги посетиме темните места полни со страшни суштества што стоеја помеѓу нашиот оклопен витез - освен кога тој беше во мала облека - и принцезата киднапирана од подлиот водач на сите тие чудовишта. Прекрасна аркада која денес е многу добро зачувана благодарение на нејзината едноставна, но забавна механика. Штета што немавме повеќе игри од Сер Артур од тој преглед за PSP, исто така, суштинско значење за лаптопот Sony.

 

Тинејџерски мутанти нинџа желки IV: желки во времето

Tелки во време

Како што реков, 90-тите беа полни со добар ритам и оваа игра на Konami е уште еден од великаните во каталогот на SNES. Врз основа на аркадата, оваа верзија немаше режим за четири играчи - имаше соработка за двајца - но имаше ексклузивно ниво што го најдов само во овој кертриџ: страшниот Технодром за нога клан. Шарена, брза, полна со карактери од серијата и пред се забавна, Tелки во време е игра доста сакана и запаметена, толку многу што дури имаше и римејк за PlayStation 3 y Xbox 360, иако резултатот беше вода насекаде.

 

Супер Марио Светот 2: Островот Јоши

SMW2 остров Јоши

Надминете го Супер Марио светот оригиналот беше многу тежок, и можеби поради тоа, Нинтендо одлучи да тргне на тангента и да му го претстави на овој платформер нови механичари и протагонист што може да се игра. И резултатот не беше воопшто лош. Марио бил исфрлен на плачко бебе кое а YoshiВешт во фрлањето јајца, тој мораше да се спаси од канџите на сојузниците Коопа. Може да се игра, тој беше многу поразличен од оригиналниот SMW, бидејќи ритамот беше променет од фактот дека мораше да застане за да се обезбедат јајцата, и визуелно се истакнуваше по акварел изглед, со скапоцен финиш, што беше технички подвиг во Super нинтендо благодарение на употребата на чипот Супер FX 2.

 

Уличен борец II Турбо

Уличен борец II Турбо

Нинтендо тој постигна важен гол со Street Fighter II став SNES, Иако Сега одговори на движењето со Издание на специјален шампион Street Fighter II: Да во ред, Уличен борец II Турбо е верзија на оваа игра за него Мозок на Beверот. Подоцна, имавме Супер уличен борец II или дури Уличен борец алфа 2 en SNES -кој би помислил дека сивата боја ќе даде толку многу војна-, но многу обожаватели на сагата го сметаат ова издание Турбо како најбалансиран од различните испораки што ја здогледаа светлината Супер Нинтендо. И што да кажете за играта што веќе не ја знаете: не можете да го разберете борбениот жанр без овој титан Capcom.

 

Супер Metroid

Супер Metroid

Супер Metroid се смета од многу гејмери ​​fansубители на SNES како граѓанин Кејн од конзолата. Неговата игра, поставување и дизајн на ниво - каде што компонентата за истражување беше многу важна - и денес се достојни за пофалба, а поминаа 20 години откако ова ремек-дело заживеа за прв пат во Супер НинтендоНикогаш не видовме игра со ringвезда Самус аран до Metroid премиер, уште еден наслов што исто така се почитува бидејќи култот покажува дека е. Ако имате Супер Нинтендо задолжително е да го носите Витал костум.

 

Super Mario Kart

Super Mario Kart

Super Mario Kart беше програмата со која жанрот картинг беше започнат во аркадни игри со брзина. До денес, видовме многу клонови - некои поуспешни од другите, особено сеќавајќи се Несреќа Team Racing- и сагата сага Mario Kart сè уште во форма, како што е докажано Mario Kart 8. Фрлање смртоносни лушпи, лушпи од банана што нè натераа да ја напуштиме патеката, добра употреба на митскиот режим 7 и особено пика, многу пика меѓу пријателите, беа преовладувачките белешки во секоја игра за Super Mario Kart.

 

Легендата за Зелда: Линк за минатото

Легендата за Зелда: Линк за минатото

Уште еден скапоцен камен повеќе изработен во Нинтендо и дека, дури и со текот на годините, тој продолжува да биде кертриџ што ја цени вистинската магија. Легендата за Зелда: Линк за минатото тоа беше колосална авантура за Супер Нинтендо -машина што уживаше во голема количина и квалитет на RPG-, со многу незаборавна графичка завршница за своето време-зборуваме за 1991 година-, мелодии снимени од оган и механичари што може да се играат, што дури и во нивната суштина траат со години во различните рати на сагата - и ова беше за нешто, очигледно. Подоцна, тој имаше пристаниште а Game Boy Advance и беше засенет од величината на Окарина на времето -и сепак нејзината сенка останува долга-, но оние кои го живееле оригиналното искуство на Врска до минатото не можат да го заборават.

 

Супер Марио светот

Супер Марио светот

Играта на Марио пар екселанс за Супер Нинтендо и со кои многумина од вас сигурно би ги ослободиле своите 16 бита. Супер Марио светот има многу доблести за кои заслужува да се закити како една од најдобрите игри не само во светот Мозок на Beверот, исто така, од историјата на видеоигрите: воведе Yoshi како суштински придружник на водоводџија - без него, некои екрани беа невозможно да се надминат Коџи Кондо што го натера увото да се за loveуби, игра против бомби - што пиеше од онаа на Супер Марио Брос 3- и забава загарантирана долги месеци. Супер Марио светот тоа беше исто така еден од клучевите за успехот на SNES: При неговото лансирање, имаше пакети кои ја вклучуваа оваа безвременска работа на 2D платформи, стратегија што Нинтендо би повторил во иднина со полигоналната револуција на Супер Марио 64.

 

Почитувани споменувања

Нинтендо печат на квалитет

Списокот на одлични игри Супер Нинтендо тоа е навистина широко: зборуваме за една од најдобрите конзоли за видео игри и за златното доба на видео игрите по кои многу копнеат. Помеѓу двете специјалности посветени на Мозок на Beверот, ви дадовме повеќе од дваесет наслови кои совршено ја дефинираат суштината на оваа голема машина, поминувајќи низ различни жанрови, како што се борби, играње улоги или платформи, иако сакаме да бидеме што е можно поправедни и да се обидеме да не изоставаме од ова специјални многу други касети кои ги обележаа животите на многу гејмери. Без дополнително разочарување, подолу ја имате целосната листа на најдобри игри објавени за Супер Нинтендо.

 • Актер 
 • Туѓо 3 
 • Некој друг свет
 • Аклеј 
 • Бетмен се враќа 
 • Запалено небо 
 • Здив на оган 
 • Здив на оган 2 
 • Потег на бистата 
 • Буст-А-потег 
 • Капетан командос 
 • Бакнежот на Васпир од Кастелванија 
 • Chrono Trigger 
 • Кула за часовници
 • Конго е Капер (eо и Мек 3) 
 • Контра III / Супер проботектор 
 • Сајбернатор 
 • Близнак Дариус
 • Демонскиот гребен 
 • Doom 
 • Змејска топка Z: хипер димензија 
 • Змеј Потрагата 
 • Земјиште 
 • Дождовен црв Џим 
 • Дождовен црв Jimим 2 
 • Рамноденица 
 • Специјален фатален бес 
 • Флешбек 
 • Предна мисија 
 • F-нула 
 • Гуф труп 
 • Градиус III 
 • Хагане: Конечен конфликт 
 • Жетва месечина 
 • Илузија на времето 
 • Интернационален фудбалски суперarвезда 
 • О и Мек 2 
 • Напаѓач на џунгла 
 • Паркот Јура
 • Парк Јура 2: Хаосот продолжува 
 • убиец инстинкт 
 • Кирби суперѕвезда 
 • Земјата на соништата на Кирби 3 
 • Витези на рундата 
 • Легенда за мистичната нинџа 
 • Луфија 
 • Магичен меч 
 • Мајуу О (крал на демоните) 
 • Мега Ман Х 
 • Метални воини 
 • Мики манија 
 • Г-н Нуц 
 • НБА Оди 
 • Тркачки на Светскиот шампионат на Најџел Менсел 
 • Огре битка: Марш на црната кралица 
 • Пародиј 
 • Фаланга 
 • Пилотингс 
 • Плок 
 • Поки и карпести 2 
 • Од „Н“ Твинби
 • Праисториски човек 
 • Одбор за кит 
 • Ренџер Рендер 
 • Враќање на двоен змеј / Супер двоен змеј 2 
 • R-тип 
 • Сага за магаре Конг 
 • Змејска топка Z Супер бутоденска сага 
 • Сага за финална фантазија 
 • Сага за финална борба 
 • Сага за смртни комбити 
 • Сага уличен борец 
 • Сага за супер бомберман 
 • Сага Волшебната потрага со Мики Маус во главна улога 
 • Мастерс во сабота вечер слем (верзија со 4 играчи со режим на натпревар во тим) 
 • Тајната на вечно 
 • Тајната на Мана 
 • Цивилизацијата на Сид Мејер 
 • Sonic blast man ii 
 • Блејзер за души 
 • Спаркстер 
 • Star Фокс 
 • Трка за трки FX 
 • Возачи на зајдисонце 
 • Супер авантуристички остров I и II 
 • Супер Алесте
 • Супер Castlevania IV 
 • Супер фудбалски шампион (таито) 
 • Супер духови на духови 
 • Супер Марио сите Stвезди 
 • Super Mario Kart 
 • Супер Марио RPG 
 • Супер Марио светот 
 • Супер Марио Светот 2: Островот Јоши 
 • Супер Metroid 
 • Супер Панг 
 • Супер Панг 
 • Супер удар 
 • Супер пресечен телевизор 
 • Супер фудбал 
 • Супер warsвездени војни 1 2 и 3 
 • Супер тенис 
 • Супер тенис 
 • Супер Туричанец 
 • Супер Турикен 2 
 • Борци за турнир во тинејџерски мутанти нинџа желки 
 • Теранигма 
 • Смртта и враќањето на Супермен: Супер тепачка 
 • Пожарникарите 
 • Флинстоунс (Флинстоунс) 
 • Флинтстоунс - Богатството на Сиера Мадрок (таито) 
 • Кралот на змејовите 
 • Легендата за мистичниот нинџа Гоемон 1 и 2 
 • Легендата за Зелда: Линк за минатото 
 • Изгубените Викинги 
 • The Lost Vikings II (16-битен ексклузивен океан) 
 • TMNT IV: Tелки во времето 
 • Топ опрема 2 и 3000 
 • Ескадрила на ООН 
 • Тајни полицајци 
 • Уни митинг 
 • Диви пиштоли
 • Млад Мерлин

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.