Најголемата батерија на светот ќе биде од Тесла и ќе биде во Австралија

Со капацитет за складирање на сто мегавати, компанијата Тесла ќе биде задолжен за најголемата литиумска батерија во светот која ќе ја произведува Тесла и ќе ја инсталира во фарма со ветерници во градот Jamејмстаун, Австралија.

Иницијативата одговара на заедничкиот проект спроведен помеѓу Тесла и компанијата за обновлива енергија Неоен. И двајцата веќе постигнаа договор со Владата на Јужна Австралија, така што проектот веќе има зелено светло за да стане реалност.

Најголемата батерија на светот ќе има печат Тесла

Тесла и Неоен веќе постигнаа договор со владините власти за инсталирање на најголемата литиумска батерија во светот. Тоа е голема ќелија со капацитет за складирање од 100 MW, капацитет трипати поголема од најголемата батерија што работи веднаш.

Илон Маск, извршен директор на Тесла

Jamејмстаун, град сместен во Јужна Австралија, е местото избрано за ваков амбициозен проект. Поточно, оваа гигантска батерија ќе се инсталира во фарма со ветерници кој сè уште е во фаза на изградба но чие завршување е закажано пред крајот на оваа 2017 година.

Иако деталните договори за проектот сè уште не се објавени, се знае дека вкупната цена веројатно ќе надмине 50 милиони долари и неговата суштинска цел е складирање и напојување на електричната мрежа во итни ситуации.

Самиот извршен директор на Тесла, Елон Маск, одржа прес-конференција во градот Аделаида во која детално оцени дека батеријата може да се полни кога има прекумерна енергија и затоа нејзината цена е пониска, така што може да се користи кога цената на производството ќе порасне . На овој начин, „просечната цена за крајниот клиент се намалува“.

Покрај тоа, Маск се обврза да ја заврши инсталацијата во рок од 100 дена; во спротивно, тој самиот ќе ги сноси трошоците за проектот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.