Кој е најдобриот емулатор на PlayStation 2?

PCSX2 емулатор

Светот на емулаторите е обемен и интересен, за оние кои немаат многу контакт со нив, тие се софтверски системи за компјутер што ја прават конзола компатибилна наназад. Тој е најпосакуван режим на loversубителите на конзолата за да можат да ги запомнат најдобрите наслови на PlayStation, Xbox, Nintendo Game Cube и други видови конзоли од уште повеќе години со кои веќе не можеме да играме од една или друга причина. Инсталирањето на овој вид софтвер е обично многу лесно и брзо, и ако има нешто што не знаете, не грижете се, во Gadget на Actualidad ќе ве научиме што ви треба.

Една од конзолите со најдобар каталог што можеме да ја замислиме беше PlayStation 2, не само за квалитет, туку и за квантитет, поради што станува вистински бонбон за емулација, сега се поставува прашањето: Кој е најдобриот емулатор за PS2? Останете со нас и ќе видите кој е најинтересен од овие емулатори и како да го конфигурирате.

Што е емулатор и зошто би го инсталирал?

Засега не мора да давате премногу објаснувања, ако сте стигнале до сега, тоа е затоа што знаете што е тоа. Всушност, софтвер е тој ви овозможува да играте видео игри од конзола директно на компјутер благодарение на неговиот хардвер и оперативен систем. Поради технички ограничувања, нема да најдеме емулатори за најновата генерација или најновите конзоли, но многу е лесно да се најдат емулатори за прекинати или ретро конзоли, бидејќи е многу полесно да се програмира ваков тип на содржина за нив, како и има повеќе содржина на мрежите во форма на резервни копии на видео игри.

На кратко, инсталирањето на овој вид софтвер ќе ви овозможи да ја репродуцирате старата конзола на слободно време директно на вашиот компјутер, така што ќе можете да ги потсетите оние наслови што некогаш сте ги изгубиле од вид од една или друга причина. Па секако, ако сакате да му „дадете порок“ на PlayStation 2, ова е вашиот пост, ние ќе ви покажеме кој е најдобриот емулатор на PlayStation 2 во Виндоус 10 и како да ги добиеме сите перформанси што може да ни ги понуди. Ајде да одиме!

PCSX2, најдобриот емулатор на PlayStation 2

Овој софтвер се позиционираше како најдобра алтернатива кога станува збор за емулација на PlayStation 2 на компјутер, можете да замислите дека тоа го стори токму поради неговото име или поради неговиот каталог, но оди многу подалеку, PCSX2 е способен да обезбеди супериорна графичка изведба што може да ја најдеме на оригиналната конзола. Благодарение на модификациите на ниво на софтвер и неговата важна заедница, не е тешко да се најдат изменети игри и дополнувања на емулациониот софтвер за да додадете „HD“ перспектива на нашите стари игри на PlayStation 2.

Можеме да преземеме PCSX2 директно од ОВОЈ ЛИНК на својата официјална веб-страница. Надвор од Виндоус 10, имаме и верзии за Linux и macOS, што не очекувавте? Па да, можете да го имитирате PlayStation 2 од скоро секој оперативен систем. Покрај тоа, во рамките на веб-страницата, исто така, ќе најдеме содржина како што се водичи за конфигурација, новости, ажурирања, датотеки и многу повеќе. Ако сте роден програмер, имате можност да го измените PCSX2 кодот, бидејќи тој е потполно бесплатен, и ќе можете да ги правите вашите мали чекори со емулацијата.

Да го направите ова едноставно ќе одиме на преземање на стабилната верзија за нашиот оперативен систем и ние ќе го извршиме и инсталираме на ист начин како што би инсталирале кој било друг софтвер со овие карактеристики на системот, и не грижете се за остатокот, ние ќе ви дадеме неколку основни поими за конфигурација за тоа

Почетната конфигурација на PCXS2

Откако ќе ја стартуваме програмата за прв пат, и по волшебникот за инсталација, ние ќе го избереме нашиот префериран јазик и ќе ги задржиме додатоците на емулаторот (додатоците што ќе ни овозможат да добиеме многу повеќе перформанси од софтверот) целосно по дифолт. Следниот чекор ќе биде конфигурирање на BIOS-от, за ова мора претходно да преземевме PlayStation 2 BIOS-от што одговара на нашиот регион, или оној што најмногу нè интересира (ако на пример сакаме да имитираме ексклузивни игри од Јапонија).

Ако имаме PlayStation 2, во делот за преземања на PCSX2 ние го имаме Дамплер на БИОС - Бинарен (DESCARGAR), систем што ќе ни овозможи директно да го извлечеме BIOS-от од нашиот сопствен PlayStation 2. Доколку во спротивно сакаме да го имитираме PlayStation 2 директно од BIOS-от што не е наш имот, веќе влегуваме во средини со сомнителна законитост, во тој случај препорачуваме одење во заедницата или специјализираните медиуми каде што можете да го набавите наведениот BIOS-от, секогаш под ваша одговорност (Gadget на Actualidad не е за или одговорен за нелегална емулација или било кој друг вид пиратерија од страна на корисниците).

Откако ќе ја изберете датотеката BIOS со истражувачот на датотеки и ќе видите дека е додадена на списокот на нашиот емулатор, ќе кликнеме на "OK" и ќе преминеме на следниот аспект на конфигурација, командата.

Како можам да играм со контролер PCSX2?

Препорачливо е секогаш да одите во Windows 10 авто-детектирани и однапред конфигурирани драјвериНа пример, добра алтернатива е секој контролер на Xbox, веќе знаете дека конзолата на Microsoft е целосно компатибилна со Windows 10, така што тастатурата ќе биде претходно конфигурирана и ние ќе треба само да го вклучиме USB конекторот и да уживаме во нашиот контролер.

Сепак, ако она што навистина го сакате е да го извлечете максимумот од искуството со користење на контролери на PlayStation, Препорачувам преземање Motionjoy (DESCARGAR) што ќе ни овозможи да го поврземе само нашиот контролер PlayStation 3 преку USB со компјутерот за да го конфигурираме. За да го направите ова, ќе ја инсталираме програмата и ќе кликнеме на "Менаџерот на возачот" со контролерот PlayStation 3 поврзан преку USB, со што ќе ги преземеме и инсталираме потребните драјвери.

Потоа со возачите инсталирани за контролорот PlayStation 3 DualShock 3, ние ќе преземеме Подобро DS3 (DESCARGAR), конфигуриран за Windows што ќе ни овозможи да ги конфигурираме копчињата на нашиот контролер PlayStation 3, така што сè работи на најдобар можен начин. Неговата употреба е навистина интуитивна, едноставно со DualShock 3 поврзан со USB ќе кликнеме на „Ново“ до «Избран профил» и ќе создадеме профил што ќе биде оној што ќе го користиме за играње.

Графичката конфигурација на PCSX2

Сега она што е важно е да се извлече максимум од тоа, за ова ќе го започнеме емулаторот, сега кога имаме сè што треба да играме. Откако ќе влеземе, ќе кликнеме на «Поставки» и ќе одиме на «Видео> Поставки за приклучок». Мени од GSDX10, графичка конфигурација за емулатори на PlayStation 2 и ние мора да одржуваме слични параметри како оние што ќе ви ги понудиме подолу за компјутерите од среден опсег (i3 / i5 - 6 GB / 8 GB RAM - 1 GB графика).

Прво на сите, ние ќе го земеме предвид односот на екранот, можеме да избереме да играме 4: 3 или 16: 9, сè ќе зависи од начинот на кој сакате најмногу, јас сум повеќе lубител на панорамското опкружување. Овие поставки ќе бидат променети во „Поставки на прозорецот“ во поставките за видеото. Како и да е, да се потсетиме дека повеќето игри за PS2 се дизајнирани за формат 4: 3.

 • Адаптер: Ние ги чуваме стандардните поставки
 • Преплетување: Ја избираме опцијата „BOB TTF“
 • Изведувач: Преминавме на опцијата Direct3D (D3D11 на врвни системи)
 • Овозможете FXXA: Ја обележуваме оваа опција за активирање на антиалазирање
 • Овозможи филтрирање: Така го активираме филтрирањето на текстурата
 • Овозможете FX Shader: Исто така, ќе го подобри графичкиот дел ако го активираме
 • Анизотропско филтрирање: Willе ги подобри текстурите, ќе ја избереме опцијата 2X на уредите со среден опсег
 • Овозможете анти-псевдонимност: Ние ќе го активираме во секој случај

Што се однесува до излезна резолуција, ние ќе танцуваме помеѓу 720p или 1080p, иако идеално е да ја земеме како референца висината на нашиот монитор и да ја примениме на односот 4: 3, така што ќе ни понуди реални и немодифицирани резултати, за ова ја применуваме следнава формула: (4x »висина на нашиот монитор») / 3 = XТака ќе добиеме идеална излезна резолуција за играње на овој фантастичен емулатор на нашиот монитор.

Заклучоци за PCSX2

На крајот на краиштата, од овие причини, како и од важната заедница што стои зад нив PCSX2. Лесно ќе најдеме многу приклучоци на Интернет што ќе ни овозможат да измениме многу карактеристики на видео игрите што сакаме да ги играме по своја волја. Дефинитивно, емулацијата на тотално истоварени конзоли како оваа ни овозможува да се потсетиме на тие фантастични игри што еден ден ги оставивме зад себе од разни причини, за да можеме да го искористиме хардверот на нашиот персонален компјутер за да добиеме малку перформанси во аспект на забава.

Овој емулатор е позициониран од 2011 година како главна алтернатива за оние носталгични за PlayStation 2, и нешто укажува на тоа дека тој веројатно ќе остане така уште некое време. Се надеваме дека ова фантастично упатство и препорака за најдобриот емулатор за PS2 ви помогна и ќе можете да го извлечете максимумот од него. Takeе ја преземам слободата да препорачам некои од најдобрите игри на PlaySation 2 подолу.

Најдобри игри на PlayStation 2

 • ICO
 • Сенката на Колосот
 • Метална опрема цврста 3: Јадат змии
 • Grand Theft Auto Сан Андреас
 • Resident Evil 4
 • Kingdom Hearts
 • Конечна фантазија xii
 • Gran Turismo 3: A-Spec
 • Ilаволот може да плаче 3: Будењето на Данте
 • Бог на војната II: Божествена одмазда
 • Принцот од Персија: Песоците на времето
 • Примарното

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.