Галиум термометри: како да се избере најдобриот?

Материјал од галиум

Првиот инструмент за мерење на температурата е создадена од Галилео Галилеј и првично беше крстен како термоскоп. Термоскопот беше стаклена цевка со затворена сфера на едниот крај, потопена во мешавина од вода и алкохол што се загреваше така што се качуваше по цевката каде што се наоѓаше нумеричка скала.

Оттогаш, Галилео термометарот Галилео еволуирал за да се прилагоди на сите видови мерења, термометар за жива (создаден од Габриел Фаренхајт во 1714 година) една од најкористените во светот за мерење на телесната температура. Сепак, поради неговата висока токсичност, неговото производство е забрането во многу земји.

Иако многу луѓе сè уште се потпираат на термометри на жива за да ја измерат телесната температура, сè потешко е да се најдат на пазарот. Едно решение е да се искористат дигиталните термометри, иако понекогаш тие имаат чувство дека секој пат кога ќе се користат, тој нуди различно мерење за разлика од традиционалните термометри на жива.

Доколку дигиталните термометри не ве убедат, решението е да користите галиумски термометри, тие се најдобрата алтернатива за оние за цел живот. Галиумски термометри, како термометри на жива, се сметаат за најточниНивниот главен недостаток е долгото време потребно за да се добие правилно мерење, покрај тоа што се направени од стакло, така што тие се многу кревки за секој пад што може да се случи.

Што е галиум

Што е галиум

Како што споменав погоре, живата престана да се користи во производството на термометри во 2007 година, кога Европската унија го забрани поради високото ниво на токсичност не само за луѓето, туку и за животната средина.

Замената за живата во термометрите беше галиум, наместо галинстан (галинстан на англиски: галиум, inдаде и Stanброј), легура на галиум (68,5%), индиум (21,5%) и калај (10%) што нуди прецизност многу слична на онаа што би можеле да ја најдеме во термометрите на живата.

Галиум се користи за во нуклеарните централи за стабилизирање на плутониум, внатре во телескопите за наоѓање на неутрини, е присутен во некои видови соларни панели и ретровизори, може да се примени на алуминиум за да се генерира водород со реакција со вода, се користи за лекување на луѓе со вишок калциум во крвта ...

Предности на галиумските термометри

Предности на термометар со галиум

Предностите на галиумските термометри Тие се практично истите што веќе може да ги најдеме во термометрите за жива и кои се однесуваат на повеќето не-дигитални термометри.

 • Издржливост со текот на времето. Како и термометрите за жива, термометрите со галиум имаат бесконечен животен век, што значи дека тие секогаш ќе работат како првиот ден се додека не се скршат.
 • El опсег на грешки тоа е 0,1 ° С.
 • Со тоа што не вметнуваат жива, тие се одржлив за животната средина и може лесно да се рециклира.
 • Иако ги има сите цени, генерално, тие се поевтино од дигиталните термометри.
 • Лесно чистење, бидејќи со малку сапун можеме да го ограничиме стаклото.

Како работат галиумските термометри

Како работат галиумските термометри

Работата на термометри со галиум е иста како и на термометите со жива. Првото нешто што треба да се провери пред да се стави во мерната област е тоа течноста внатре е под 36 степени тресејќи го постојано додека не е на тоа ниво.

Потоа го ставаме во областа на телото каде што сакаме да измериме, генерално во устата, пазувите или ректумот и чекавме најмалку 4 минути. За разлика од дигиталните термометри кои се мерат во секунди, на галиумските термометри (како оние на живата) им требаат неколку минути за да направат правилно мерење.

Откако ќе го добиеме соодветното мерење, мораме исчистете ја мерната површина на термометарот со рачен сапун и постојано тресете го додека галиумот не е под 36 степени и чувајте го во соодветниот случај на ладно, проветрено место, заштитено од сончева светлина.

Што се случува ако се расипе термометар со галиум

Термометар со жива и галиум

Галиумски термометри се направени од стаклоЗатоа, во случај на случајно опаѓање, тие можат да се скршат и да станат тотално бескорисни, принудувајќи нè да купиме нов.

Во однос на содржината на нејзината внатрешност, галиумот не е токсичен материјал како да е живата пронајдена во првите термометри што се произведуваа до средината на 2007 година во Европа.

Ако сме убопитни да го допреме галиумот, кога ќе го најдеме во контакт со кожата ќе исчезне поради бојата на телото. Истата работа се случува кога термометар кој користи обоен алкохол за да направи мерења на температурата се расипува. Со остатоците од термометарот, стакло, можеме да го рециклираме во соодветниот сад за рециклирање.

Каков термометар за галиум да се купи

Каде да купите термометар за галиум

За разлика од термометрите на живата, термометрите на галиум Тие не се сите исти, бидејќи секој нуди дополнителна функционалност. Ако го бараме најдобри термометри за галиум, мора да земеме предвид кои се карактеристиките што ни ги нуди и што ги прави различни од останатите.

Кога купуваме термометар со галиум, мора да имаме предвид дека стаклото не вклучува токсични материјали и дека не е направен со пластични материјали, бидејќи тие не ни нудат точно мерење. Ако е направено и со антиалергиски материјали, толку подобро.

Кога ја намалуваме температурата, за повторно да извршиме мерење или да го вратиме во својот случај, мора да го тресеме термометарот. Некои модели вклучуваат систем наречен шејкер, што овозможува да се разниша на побрз и поудобен начин, избегнувајќи за време на процесот да може да скокне низ воздухот.

Опсегот на мерење на сите термометри е помеѓу 35,5 и 42 степени, затоа, ако најдеме модели кои ни нудат пошироко мерење, мора да им недоверуваме, бидејќи температурата на телото на живо тело може да се најде само помеѓу тој максимум и минимален

Друга карактеристика што мора да ја земеме предвид при купување на галиумски термометар е ако вклучува а леќа што го олеснува читањето на температурата. Термометрите никогаш не биле карактеризирани со нудење на лесно мерење за гледање, главно, поради нивната големина, па затоа ако има леќа што го олеснува читањето, тој секогаш ќе биде ценет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.