Најдобрата конфигурација за монтирање десктоп за игри

Најдобрата конфигурација за монтирање десктоп за игри

Кога ја конфигурирате идеалната работна површина, првото нешто што треба да се разгледа е „за што“, т.е. кои се главните активности што ќе ги спроведеме Во неа, работната површина на студентот што го комбинира својот компјутер со белешки, книги, материјали за пишување итн., Не е иста со работната површина на корисник кој го користи компјутерот за сурфање на Интернет и гледање на неговите омилени филмови и серии, или биро на совршен гејмер, кој поминува часови и часови пред мониторот и има повеќе додатоци.

Денес ќе се фокусираме на овој последен вид на корисник, корисникот на гејмер и ќе ви дадеме некои копчиња што овозможуваат создавање на добар простор за играње, посетувајќи аспекти како што е самата маса, елементите што ќе ги поправиме на неа и секако, столот, тој голем заборав што сепак претставува основен столб на секое играчко биро. Ергономијата и удобноста се основните клучеви. Да започнеме?

Најдобрата работна површина за игри

Ако се стремиме кон самата маса, идеална табела за гејмер е онаа што има L форма. Причините се очигледни, но сепак ќе истакнеме дека тоа ќе овозможи поголема пристапност до сите уреди, додатоци и други што ги имаме на работната површина. Понатаму, оваа табела мора да биде доволно широк и простран, избегнувајќи предметите депонирани во него да дадат чувство на „гужва“. Табела со четири нозе е исто така работна маса, сепак, не станува збор за тоа, туку за создавање ергономски и удобен простор.

Исто така е важно оваа табела да вклучува дупки низ кои се минуваат каблите така што каблите за напојување и другите приклучоци се далеку од видното поле и не зафаќаат место на масата. Тоа е естетско прашање, но исто така е функционално прашање.

Што се однесува до стапалата на масата, ние веќе споменавме „четири нозе“, но тоа не е идеално. Добар совет е да се има фиока на една од страните, по можност ако делува како потпора на таблата и е интегрирана со неа. На овој начин ќе имаме при рака сè што ќе ни треба.

гејмер биро

На другиот крај од табелата би било идеално имаат потребен простор за кулата на компјутерот, подобро ако е покачен во однос на земјата. Така, исто така, ќе имаме лесен пристап до оваа витална компонента.

Враќајќи се на површината на табелата, важно е да стекнете а штанд за монитор. На сегашниот пазар можете да ги најдете во многу стилови, дизајни и цени, но интересно е што доволно го кревате мониторот за да биде на ниво на вашите очи. Покрај тоа, ќе биде плус ако е јајце под него, за да можете да го „скриете“ она што не го користите постојано, а вашата работна површина ќе изгледа многу појасно и поуредно.

Столот

Друг суштински столб на добра играчка маса е столот. Имајќи предвид дека ќе поминете многу часови пред екранот, потребна ви е работна столица специјално дизајнирана за долги сесии, удобен и ергономски. На пример во Ливинго Шпанија тие имаат добри опции.

При изборот на вашиот гејмер стол, мора да ги земете предвид над сите два аспекта. Прво, тоа е прилагодливо на висината, за да можете да го прилагодите на висината на вашата маса и вашиот монитор. И второ, што има прилагодлив потпирач за грб способни да одговорат на обликот на вашето тело и со перниче со прилагодување на висината што обезбедува поддршка на лумбалниот дел. Само на овој начин можете да се осигурате дека ќе одржите соодветно, здраво и правилно држење на телото за грбот, идеално за поминување часови и часови играјќи ги вашите омилени игри без никаков ризик.

Гејмер стол

Други аспекти што треба да ги разгледате многу сериозно кога одите да купите вашиот гејмерски стол се:

 • Кој има перница за врат чија висина можете да ја регулирате со цел да избегнете болка во вратот, вкочанетост итн.
 • Тоа има добри тркала, отпорен и лесно лизгачки што ја олеснува вашата подвижност.
 • Дека подлога море удобно, но цврсто, по можност пена или памук.
 • Кој е сопственик потпирач за раце и дека овие се исто така прилагодливи по висина
 • Дека материјалот со кој е направен е лесен за чистење, на пример, полиуретан.

Мониторот

Ние нема да навлегуваме во техничките спецификации што треба да ги понуди добар гејмер компјутер, тоа веќе добро го знаете и подобро од мене, но ќе разговараме за следење. Основната работа во мониторот е, покрај големината и квалитетот на сликата, што ги има високи стапки на освежување. Имајќи предвид дека конвенционалните монитори одат околу 75 или 100 Hz, мора да ја зголемите таа фреквенција на 144 Hz. .Е најдете многу опции на пазарот за познати брендови како Asus, LG, Samsung, Benq итн. И, се разбира, не ја потценувајте опцијата за 3Д монитор.

Периферни уреди

Во врска со периферни додатоци, овие се неопходни за секој гејмер. Компаниите го знаат ова, а некои од нив создадоа глувци и тастатури специјално дизајнирани за да ги зголемат перформансите дури и за многу специфични жанрови на игри. Глувци со програмабилни копчиња за игри со многу карактери кои исто така имаат на располагање многу дејства, ергономски глувцилетање за оние кои се fondубители на игри со моторни трки, итн.

гејмер периферни уреди

Се разбира, исто така подлога Таа мора да биде посебна, широка за да овозможи голема слобода на движење, а особено груба за да се зголеми прецизноста на вашите удари во стрелачките игри, на пример.

Кога станува збор за тастатурата, треба да се одлучите за механичка тастатура секое од копчињата има свој прекинувач, а периодот на одговор е пократок. Исто така, ако има различни бои за разликување на зоните или дури и ЛЕД-систем за осветлување, уште подобро. Logitech, Razer, LG, Corsair или Microsoft се најдобрите брендови во однос на овој тип на периферни уреди.

Како што можете да видите, ова се многу едноставни и логични совети благодарение на кои ќе можете да соберете играчка работна површина со која ќе уживате како што не сте замислувале досега.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.