За: Најдобар трик за прилагодување на вашата работа во Firefox

како да се користи во Firefox

Дали некогаш сте чуле за About во Firefox? На ова прашање многу луѓе би можеле да одговорат „да“, бидејќи на еден или друг начин голем број на нивни корисници се обидоа да извршат одреден број на модификации во конфигурацијата на овој Интернет прелистувач, барајќи специфична функција за да може да пристапите до наведената средина.

И покрај фактот дека некој многу често ја користел оваа функција „За“ на Firefox, ние сме многу сигурни дека неколку совети или трикови што можат да се направат со тоа, тие нема да знаат. Причината за овој пост е објавување на сите магијата што може да ја направи во Firefox, различните скриени функции што се сместени во врска со конфигурацијата About во прелистувачот на Mozilla.

Најкористените функции за Mozilla Firefox

Willе започнеме со спомнување на две од најкористените секвенци во Mozilla Firefox, во врска со „About“, кои би можеле да ги опишеме на следниов начин:

  1. За: конфигурирање
  2. За: празно

Ако им напишеме на која било од двете опции во лентата за адреси на прелистувачот Mozilla Firefox, ќе имаме различни типови на резултати. Во првиот случај би влегле во конфигурацијата од овој интернет прелистувач; втората опција, од друга страна, ќе ни помогне да имаме празно јазиче, што го користат некои корисници кога сакаат да фатат алатка и да го постават на празниот прозорец на прелистувачот.

Thisе споменеме во оваа статија некои од функциите скриени во конфигурацијата на Firefox, се додека сме влегле во таа околина користејќи ја првата опција. Appearе се појави веднаш простор каде што мора да напишеме цела низа, на што ќе ги дефинираме подолу.

Специјализирани функции во

Следно, ќе споменеме неколку функции што може да се сметаат за специјализирани во однос на употребата на неколку параметри, кои се наоѓаат во конфигурацијата на Firefox конкретно, во областа на «За: конфигурирање".

1. Отворете ги новите јазичиња на крајот

Кога ќе се најдете себеси како работите со прозорец во Mozilla Firefox и ја изведувате комбинацијата на копчиња Alt + T (или со кликнување на копчето "+" покрај тековниот таб), ќе се создаде ново јазиче. Обично, обично се појавува веднаш по оној во кој работиме. Ако сакате тојновите јазичиња секогаш се поставуваат последни мора да го побарате следниов клуч:

прелистувач.tabs.insertRelatedAfterCurrent

Има стандардна вредност од «Точно«, Мора да кликнете двапати, така што ќе се промени во«лажни".

2. Имајте преглед на јазичињата во Firefox

Ако сте ја користеле функцијата Windows Alt + Tab за да комуницирате помеѓу секој прозорец како и апликациите што работат, тогаш можеби ќе сакате да ја имате истата функција со јазичињата во вашиот прелистувач Firefox. Ова значи дека користејќи ја комбинацијата на копчиња CTRL + таб Можеме да започнеме со навигација помеѓу секое од овие јазичиња, но со „преглед“. За да го направите ова, ние мора да го лоцираме следниот клуч:

прелистувач.ctrlTab.прегледи

Стандардно, вредноста што ќе ја има овој клуч «лажни«, Двоен клик за промена на«вистина".

3. Вчитај на страниците многу побрзо

Несомнено, ова ќе биде еден од омилените за многумина, мора да се предвиди дека за да се користи оваа функција ќе биде потребен многу ширина на опсег. Треба да го бараме само клучот:

мрежа.префати-следно

Beе можеме да забележиме дека има зададена вредност на „точно“ и мора да ја смениме во „погрешна“. Ако имате бавна Интернет-врска, не препорачуваме да го користите овој параметар.

4. Подобрете ги перформансите на мрежата

Постојат два параметри што може да се изменат за оваа намена, иако за момент ќе го споменеме оној што е генерално достапен во конфигурацијата на Firefox:

мрежа.http.max-упорни-врски-на-сервер

Кога ќе го пронајдете, ќе забележите дека нејзината стандардна вредност е «6«, Имајќи сменете го на 7 или 8 како максимална вредност.

Во моментот понудивме четири единствени совети, иако, во подоцнежна рата, ќе споменеме повеќе трикови за истата функција на За: конфигурирање што предложивме да се справиме (со внимание) во Mozilla Firefox.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.